Чи можуть пляшечки та соски зашкодити дитині?

Коли мама не має змоги годувати дитину грудьми, їй доводиться використовувати пляшечки та соски. Утім, зверніть увагу, що цими предметами зловживати не варто. Краще використовувати спеціальні пляшечки для годування та соски лише впродовж перших двох років життя максимум.
Чи можуть пляшечки та соски зашкодити дитині?

Останнє оновлення: 05 серпня, 2019

Нині пляшечки та соски є досить популярними серед молодих мам. Деякі батьки користуються обома предметами, тоді як інші категорично відмовляються від їхнього використання.

На жаль, ми досі знаємо не все про пляшечки та соски, проте ми можемо із впевненістю стверджувати про існування суперечок щодо впливу цих предметів на здоров’я малюка. Безумовно, важко заперечити той факт, що в деяких випадках без сосок та пляшечок не обійтися для годування та заспокоєння молока, проте чимало людей вважають ці предмети шкідливими.

Молодим мамам нині пропонують велику кількість предметів, які можуть значно полегшити процес догляду за новонародженим немовлям. Звісно, вони є зручними у користуванні, проте водночас пляшечки та соски можуть мати негативний вплив на розвиток дитини в майбутньому. Саме тому в цій статті ми вирішили детальніше розповісти про те, чи варто використовувати ці предмети, та які побічні ефекти вони мають.

Пляшечки та соски: як вони працюють?

пустушка та її вплив на дитину

Деякі мами використовують пляшечки та соски тому, що вони задовольняють природний смоктальний рефлекс у немовлят. Зверніть увагу, що з’являється цей рефлекс на 32-ому тижні вагітності майбутньої мами і повністю розвивається вже до 36-ого тижня.

Смоктальний та ковтальний рефлекси забезпечують виживання новонародженого малюка. Завдяки цим рефлексам дитина може вживати їжу, а смоктання допомагає малюку заспокоїтися у стресовій ситуації. Саме тому коли немовлята дратуються, вони смокчуть пальчики.

Зазвичай ці рефлекси зникають, коли дитина досягає шестимісячного віку. Малюки використовують рефлекси для того, щоб вхопитися за материн сосок та отримати їжу чи просто заспокоїтися. Якщо мама не годує малюка грудьми, з допомогою смоктального та ковтального рефлексів немовля може схопити губами соску для заспокоєння, а також випити дитяче харчування із пляшечки.

Чому батьки використовують пляшечки та соски?

Вірте чи ні, але мами, які годують малюків грудьми, можуть зазнати невдачі під час спроби запропонувати немовляті соску. Безумовно, що малюку більше подобається пити молоко із грудей матері не лише через бажання насититися, але і через потребу заспокоїтися.

Коли йдеться про дітей, яких матері не годували самостійно, саме пляшечки та соски можуть замінити груди. Соска потрібна не для харчування, а для заспокоєння дитини, тоді як із допомогою пляшечки мама може нагодувати дитину та задовольнити її рефлекси.

Педіатри часто сперечаються між собою, до якого віку найкраще використовувати дитячі пляшечки та соски. Деякі лікарі стверджують, що цими предметами можна користуватися лише на першому році життя дитини, тоді як інші вважають, що пляшечку дитині можна пропонувати до 18 місяців, а соску – до досягнення малюком 1,5-2 річного віку. Старшим дітям пляшечки та соски не потрібні.

Чи можуть пляшечки та соски зашкодити дитині?

Вірте чи ні, але пити молоко із пляшечки дитині значно простіше, аніж з материних грудей. Утім, через те, що напій із пляшечки витікає без зайвих зусиль, м’язи язика та губ перестають напружуватися (в медицині цей стан називають гіпотонією), а м’язи щік при цьому можуть гіпертрофуватися.

На противагу до смоктання материнського соска, пиття із пляшечки є значно простішим. Утім, через те, що молоко витікає практично без жодних зусиль, напруження м’язів (гіпотонія) язика та губ зменшується, а м’язи щік можуть гіпертрофуватися.

Коли малюк підростає, смоктання та ковтання перестають бути рефлексами. Вони поступово стають звичними діями, адже є незамінними для пережовування їжі. Водночас у дитини активно розвиваються м’язи, які допомагають їй засвоїти мовленнєві навички.

Вплив довготривалого використання пляшечок та сосок

Дитина, яку годували із пляшечки, повинна самотужки вчитися імітувати смоктання, ковтання та дихання, щоб мати змогу ретельно пережувати продукти та не подавитися їжею. Утім, якщо ви будете використовувати пляшечки та соски надто довго, то зможете спровокувати цілу низку таких негативних наслідків для розвитку дитини:

  • Підвищення ризику вдавитися їжею. Через перебудову м’язів дитина може захлинутися або задавитися.
  • Тривалі та регулярні випадки апное. Немовлята, яких годують сумішшю, зазвичай глибоко засинають, проте кілька разів за ніч в них може сповільнюватися або перериватися дихання.
  • Закупорення аденоїд через аномальний набряк. Цей стан підвищує ризик розвитку отиту та захворювань органів дихальної системи.
  • Вироблення звички дихати ротом. Зверніть увагу, що ця звичка може спровокувати часті інфекційні процеси в органах дихальної системи, призвести до зниження слуху, а також підвищити ризик порушень у розвитку груднини та щелепо-лицевого апарату.
  • Структура лицевого черепа та вертикальна вісь людського тіла можуть змінитися. Неправильна робота язика та щелепи можуть спровокувати погане положення голови та шиї відносно талії та вертикальної осі тіла, щоб компенсувати наявність дисфункції.
  • Розвиток черепно-щелепної частини голови також зазнає негативного впливу. Коли дитину годують із пляшечки, їй не доводиться докладати багато зусиль для смоктання. Не варто забувати, що смоктальний рефлекс є необхідним для збалансування тиску між внутрішніми (язик та м’яке піднебіння) та зовнішніми (губи та щоки) м’язами.
  • Суттєво зростає ризик виникнення дірок в зубах, особливо якщо дитина вживає їжу безпосередньо перед сном. Дуже багато виробників додають в дитячу суміш цукор та інші речовини з високим вмістом цукру, які прилипають до зубів малюка. Якщо дитина після випитої пляшечки одразу засинає, її зуби залишаються неочищеними від залишків суміші.
  • Оскільки під час вживання суміші із пляшечки погано працюють жувальні м’язи, пізніше в дитини можуть виникнути проблеми з мовленнєвою фоноартикуляцією. Отже, тривале годування із пляшечки може спровокувати затримку мови.

Я не можу годувати дитину грудьми: що мені робити далі?

годування грудьми: переваги та недоліки

Навіть якщо ви з якихось причин не маєте змоги годувати грудьми, рекомендуємо використовувати пляшечки та пустушки лише обмежену кількість часу. Зверніть увагу, що чимало матерів відмовляються від пустушок та дитячих пляшечок на користь склянок із соломинками та маленьких ложечок. Подумайте над цим варіантом – можливо, такий спосіб готування також чудово підійде для вас та вашого новонародженого малюка.

У будь-якому випадку не варто допускати асоціації процесу годування зі сном. Інакше ви можете спровокувати розвиток тривалої залежності від пляшечок, пустушок та інших предметів для вживання їжі.

На жаль, зловживання пустушками та пляшечками може призвести до того, що пізніше вашій дитині доведеться користуватися спеціальними ортодонтичними приладами для того, щоб виправити можливі проблеми із ковтанням, а також усунути деформацію кісток та зубів. Якщо вчасно не почати виправляти прикус, то з часом дитині може знадобитися терапія для стимуляції розвитку мовлення.

Звісно, не можна стверджувати, що такі проблеми виникають у всіх дітей, яким у дитинстві пропонували пляшечки та пустушки. Утім, зловживання цими предметами, безумовно, суттєво збільшують ризик розвитку певних проблем зі здоров’ям.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.