Дізнайтеся про основні симптоми зупинки серця

У цій статті ми вирішили розповісти вам про основні симптоми зупинки серця, щоб ви могли зробити все можливе для профілактики цієї ситуації. Не забувайте, що турбота про власне здоров'я завжди має бути на першому місці.
Дізнайтеся про основні симптоми зупинки серця

Останнє оновлення: 16 листопада, 2018

На жаль, чимало людей забувають про те, що здоров’я та гарне самопочуття – це зовсім не дрібнички.

Дуже важливо володіти повною інформацією про основні симптоми зупинки серця, щоб ви знали, як правильно реагувати, якщо така ситуація станеться з вами або з вашими близькими. До того ж, якщо ви навчитеся розпізнавати симптоми зупинки серця, то зможете надати лікарю всю необхідну інформацію для вчасного встановлення діагнозу. Тим самим ви допоможете спеціалісту швидше визначити, що саме з вами трапилося, а також на що необхідно звернути особливу увагу надалі.

Що таке зупинка серця?

Перш ніж детальніше розглянути симптоми зупинки серця, необхідно розібратися, що саме собою являє цей синдром. Зупинка серця, або серцевий напад, виникають у разі появи тромбів або закупорення артерій, через що кров не може дістатися до серця. Коли відбувається блокування артерій, серце не отримує належну кількість кисню, і серцеві клітини поступово відмирають.

Основні симптоми зупинки серця

1. Проблеми з диханням

симптоми зупинки серця: дихання

Якщо ви відчуваєте сильну втому та проблеми з диханням, будьте обережні – ці симптоми можуть свідчити про зупинку серця.

У медицині задишка більш відома за терміном “диспное”. Зверніть увагу, що жінок ця проблема турбує значно частіше, ніж чоловіків. Ба більше, проблеми з диханням не завжди з’являються безпосередньо перед зупинкою серця, у декого вони можуть виникнути ще за кілька місяців до серцевого нападу.

Звісно, задишка може свідчити й про інші захворювання. Втім, якщо проблеми з диханням супроводжуються постійним відчуттям втоми – це вже можна назвати однозначним симптомом зупинки серця. Якщо ви відчуваєте сильну втому без видимих на те причин, рекомендуємо одразу звернутися до лікаря.

2. Надмірна пітливість

Сильне потовиділення – це ще один можливий симптом серцевого нападу. Якщо ви весь час сильно пітнієте, і це не пов’язано з інтенсивним фізичним навантаженням, варто пройти повне обстеження організму. Надмірна пітливість може свідчити про серйозні порушення у роботі серцево-судинної системи.

При заблокованих артеріях серцю доводиться докладати значно більше зусиль для того, щоб доправляти кров до всіх внутрішніх органів та систем. Це призводить до сильного потовиділення, оскільки організм щосили намагається підтримувати нормальну температуру тіла.

надмірна пітливість свідчить про проблеми з серцем

3. Розлади травлення та блювота

На перший погляд може видатися, що між роботою травної системи та серцевим нападом немає жодного взаємозв’язку, втім це не зовсім так. Зверніть увагу, що серцевим нападам дуже часто передують такі розлади травлення, як нудота та блювота.

Звісно, такі тривожні симптоми не завжди свідчать саме про проблеми з серцем. Втім, якщо ви не вживали нічого підозрілого, проте однаково відчуваєте дискомфорт та сильну важкість у шлунку, варто насторожитися. У такому випадку нудота та блювота можуть бути симптомами серйозних проблем зі здоров’ям.

4. Сильний біль у грудях

симптоми зупинки серця: біль у грудях

Біль у грудній клітині є одним з найпоширеніших та найбільш впізнаваних симптомів серцевого нападу. 

Втім, ви повинні усвідомити, що зупинка серця не завжди супроводжується сильним болем у грудях. Якщо біль не припиняється впродовж 15 хвилин, одразу зверніться до лікаря – можливо, у вас серцевий напад. При зупинці серця ви відчуватимете інтенсивний тиск у грудях, який буде поширюватися до плечей та рук.

Зазвичай такі больові відчуття з’являються у лівій частині тіла та можуть з’явитися задовго до самого серцевого нападу.

5. Біль у спині та щелепі

Безпосередньо перед серцевим нападом людина відчуває сильний біль у спині та щелепі. Зверніть увагу, що жінок ці неприємні симптоми турбують частіше, ніж чоловіків. Якщо ви помітили дискомфортні відчуття у цих частинах тіла, неодмінно одразу зверніться за допомогою до лікаря.

симптоми зупинки серця: біль у спині

6. Запаморочення

Відчуття слабкості у тілі та запаморочення – це також типові симптоми зупинки серця. Зазвичай ці відчуття поступово стають інтенсивнішими та більш неприємними. Людина втрачає орієнтацію у просторі та не може відновити баланс.

У такі моменти необхідно зберігати спокій та не робити жодних різких рухів.

Інші корисні поради

Якщо ви помітили присутність одного або кількох згаданих вище симптомів, і їхня поява не пов’язана з поширеними проблемами зі здоров’ям (розлади травлення, стрес, тощо), ми рекомендуємо одразу звернутися до лікаря для того, щоб встановити точний діагноз.

Не забувайте, що профілактика серцевих захворювань – це запорука здоров’я.

Дуже важливо взагалі не допускати жодних розладів у роботі серця, а для цього потрібно вести здоровий спосіб життя. Існує ціла низка корисних звичок, за допомогою яких можна знизити ризик серцевого нападу. Серед них варто виділити правильне харчування, відмову від тютюнових виробів, регулярне фізичне навантаження та активний спосіб життя (навіть якщо у вас сидяча робота).

Щойно ви запам’ятаєте та навчитеся розпізнавати основні симптоми зупинки серця, вам вдасться запобігти розвитку інфаркту міокарда. Не забувайте, що це серйозне захворювання є однією з найбільш поширених причин смерті у всьому світі. Візьміть на озброєння наші корисні рекомендації та не забувайте завжди піклуватися про своє здоров’я.  • Grupo de Trabajo SEMES-Insalud. Dolor torácico agudo no traumático. Emergencias 2000;13:66-71
  • Mª Lourdes Vicent Alamino. Sobrevivir a un paro cardiaco: una cuestión de años. Sociedad Española de Cardiología. 18 mayo 2015 | Cardiología Hoy.
  • Mayo Clinic Staff. (2017). Heart attack.
    mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-attack/basics/complications/con-20019520
  • MedlinePlus. Paro Cardíaco. NIH: Instituto Nacional del Corazón, los Pulmones y la Sangre.
  • Organizacion Mundial de la Salud. (2005). Evite los infartos de miocardio y los accidentes cerebrovasculares No sea una víctima. OMS.
  • Ornato, J. P., & Hand, M. M. (2001). Warning signs of a heart attack. Circulation104(11), 1212–1213.
    heart.org/HEARTORG/Conditions/HeartAttack/TreatmentofaHeartAttack/Treatment-of-a-Heart-Attack_UCM_002042_Article.jsp#.V9yEh5grKUk

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.