Дізнайтеся, як шум впливає на настрій

Шум впливає на настрій і на здоров’я слуху. Вплив шуму коливається від поганого настрою до глухоти. Читайте далі, щоб дізнатися більше!
Дізнайтеся, як шум впливає на настрій

Останнє оновлення: 14 травня, 2021

Нещодавно науковці встановили, що шум впливає на настрій. По-перше, варто зазначити, що надмірний шум викликає глухоту і що ця проблема приносить цілу низку додаткових психологічних труднощів.

По-друге, шум сам по собі є агресивним стимулом для мозку. Такі звуки, як дзвіночки, роги, сирени тощо викликають тривогу і насторожують тіло. Результат – підвищений стрес. Це один з основних способів впливу шуму на настрій.

На додаток до цього, надмірні звуки перенапружують мозок. Шум майже завжди наявний у повсякденній діяльності. Це змушує ваш мозок зосереджуватися на багатьох аспектах одночасно і впливає на когнітивні показники. Це ще один приклад того, коли шум впливає на настрій.

Як шум впливає на настрій

як шум впливає на настрій
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), рівень шуму не повинен перевищувати 65 децибелів. Перевищення цього рівня негативно впливає на соціальну поведінку людей. Зокрема, це підвищує тривожність, дратівливість та почуття безпорадності.

Згідно з наявними даними, 7 з 10 людей стверджують, що шум не дає їм сконцентруватися. Шум впливає на проміжок фокусування уваги і, в довгостроковій перспективі, навіть може призвести до проблем з навчанням і пам’яттю. Крім того, більшість людей почуваються сумно, коли в їхньому середовищі багато шуму.

Ще один спосіб впливу шуму на настрій – під час відпочинку. Людям потрібна тиха атмосфера, щоб вони могли заснути. Якщо в навколишньому середовищі є звуки, дуже часто проявляється безсоння або переривається спокій. Це має численні психологічні та фізичні наслідки.

Ауральна архітектура

Ауральна архітектура пов’язана з тим, як шум впливає на настрій. Науковці встановили, що акустичні властивості будинку, будівлі чи будь-якої споруди безпосередньо впливають на емоції людей. Це вивчає ауральна архітектура.

Експерти в цій галузі зазначають, що спосіб побудови конструкції визначає її акустичні властивості. А ці властивості, своєю чергою, безпосередньо впливають на настрій людей. Ауральна архітектура пов’язана з дизайном місця та матеріалами, з якого воно побудоване.

Один із науковців Тревор Кокс – інженер-акустик з університету Сальфорда в Манчестері (Великобританія). Він вказує, що такі структури, як структура собору Святої Софії в Туреччині, мають таку акустичну естетику, що, ступаючи всередину неї, ви відчуваєте мир та піднесення.

Дослідження в цьому плані показало, що короткочасне прослуховування тону потужністю 110 Гц знижує активність у мовних центрах та передає активність на області мозку, пов’язані з абстракцією та творчістю.

Музика та настрій

як музика впливає на настрій

Ця стаття може вас зацікавити: Як музика впливає на настрій?

Вплив звуків настільки вагомий, що насправді вже є ціла галузь, присвячена вивченню та терапії на основі музики. У зв’язку з цим дослідження, проведене Університетом Барі (Італія) та Університетом Гельсінкі (Фінляндія), показало, що музика змінює біохімію емоцій.

Дослідження, яке було опубліковане у журналі «Nature», вказує на те, що під впливом музичних стимулів спостерігались зміни рецепторів дофаміну. Це дослідження є першим, яке прагне знайти немедикаментозне лікування розладів настрою.

Насправді пацієнти з хворобою Альцгеймера або Паркінсона проходили музичні процедури, які дали хороші результати. Якщо музика має таку силу, то зрозуміло, що шум також впливає на настрій.

Також рекомендуємо прочитати: Як впливає шум у вухах на здоров’я людини?

Профілактика та рекомендації

У великих містах виникають проблеми із шумовим забрудненням. Отже, в ідеалі кожен повинен взяти на себе зобов’язання зменшити рівень шуму у своєму щоденному житті. Насправді можна добровільно дещо зробити: не сигналити, якщо у цьому немає потреби, уникати гучної музики або утримуватися від дуже гучних розмов.

Також важливо використовувати пристрої захисту слуху, коли людина перебуває в галасливих умовах, де неможливо контролювати шум. Так само важливо регулярно шукати місця тиші.  • Galindo, M. (2003). La acústica en espacios religiosos católicos: iglesias Gótico-Mudéjares (Doctoral dissertation, Universidad de Sevilla).
  • Quarto, T., Fasano, M. C., Taurisano, P., Fazio, L., Antonucci, L. A., Gelao, B., … & Pallesen, K. J. (2017). Interaction between DRD2 variation and sound environment on mood and emotion-related brain activity. Neuroscience, 341, 9-17.
  • Herranz Pascual, K., & López Barrio, I. (2000). Modelo de impacto del ruido ambiental.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.