Гіпс і шина: використання та догляд

Чи знаєте ви, чим відрізняються гіпс і шина? Сьогодні ми розповімо вам все про їхнє використання та догляд за ними.
Гіпс і шина: використання та догляд

Останнє оновлення: 04 квітня, 2020

Гіпс і шина працюють на захист частин тіла, які зазнали певного типу травм. Це допомагає прискорити процес загоєння, оскільки обмежує рух частини тіла. Додатково це допомагає зменшити біль. Зазвичай виливки та осколки виготовляють з пластику, тканини, гіпсу або скловолокна.

Хоча гіпс і шини використовують з тією самою метою, різниця між ними пов’язана із запаленням травми. Якщо є запалення, шина – найкращий варіант, адже її можна правильно налаштувати, щоб було комфортніше. Це також допоможе вам запобігти будь-яким проблемам з кровообігом, які можуть посилити біль.

Щойно запалення вщухне, лікар, як правило, замінить шину на гіпс. Гіпси твердіші, тому краще захищають травмовану ділянку, будь то зламана кістка чи розтягнення.

Догляд за гіпсами та шинами

Хоча матеріали зазвичай різні, а гіпси та шини використовують для різних обставин, догляд за ними досить схожий. Далі ми розповімо, про що потрібно пам’ятати.

1. Не мочіть їх.

гіпс не можна мочити
Хоча сьогодні є водонепроникні гіпси та шини, більшість з них такими не є, тому потрібно бути особливо обережним, щоб вони не намокли.

То що ж робити, коли ви приймаєте душ або плаваєте? Огорніть гіпс поліетиленовим пакетом.

Якщо гіпс або шина намокне, а волога потрапить до внутрішнього шару – того, який торкається вашої шкіри – вони будуть довго сохнути. Це може викликати висипання, почервоніння, свербіння шкіри, а в крайньому разі навіть інфекцію.

2. Не намагайтеся чухати себе.

Свербіння, яке може виникнути при носінні гіпсу або шини, іноді може бути нестерпним. Якщо ви колись були в цій ситуації, ми впевнені, що ви, ймовірно, намагалися використовувати олівець або інший гострий предмет, яким можна почухати ділянку. Це погана ідея, оскільки ці предмети також можуть потрапити всередину і призвести до інфекції.

Один із найкращих способів зменшити відчуття свербіння – це вдування прохолодного повітря у гіпс за допомогою фена. Хоча свербіння не зникне повністю, принаймні, ви відчуєте деяке полегшення.

3. Зверніть увагу на будь-які тріщини.

Гіпси та шини іноді тріскаються, і це може бути проблематично, тому ви повинні стежити за ними. Перевірте, чи є деформація будь-якої частини чи якась ділянка відчувається м’якішою, ніж решта.

Гіпс або шина, які мають такі деформації, можуть завдавати болю і посилювати запалення. Переглядайте їх щодня і звертайте увагу на можливе почервоніння шкіри. Це дуже важливо для того, щоб травма не погіршилася.

4. Змінюйте їх якомога рідше.

рідше міняйте гіпс
Звісно, коли діти ламають кістки, заведено малювати картини на гіпсах чи давати друзям їх підписати. Це само по собі не викликає проблем. Проблема виникає тоді, коли дитина починає витягувати та виймати внутрішню частину гіпсу, яка контактує зі шкірою.

Це може спричинити сильні травми. Ось чому не можна чіпати матеріал. Пам’ятайте, що ви можете писати на ньому без проблем. Однак найкраще використовувати перманентний маркер, щоб уникнути неохайного вигляду гіпсу.

Відчуття, на які варто звернути увагу

Окрім способів догляду, про які ми згадали, ви повинні бути уважними до різноманітних відчуттів, якими не варто нехтувати, адже вони можуть загрожувати здоров’ю.

Ось деякі з них:

  • Пальці рук або ніг поколюють через оніміння.
  • Втрата чуття в кінцівках.
  • Шкіра починає синіти, стає білою або фіолетовою.
  • Шкіра навколо гіпсу або шини червона.
  • Ушкоджена кінцівка запалюється під час використання гіпсу або шини.

Усі ці ситуації потребують негайної медичної допомоги. Якщо ви будете чекати, поки запалення, почервоніння або чутливість зникнуть, це може призвести до серйозних проблем.

Окрім того, якщо у вас також лихоманка, незвичний запах або біль, які не зникають після прийому анальгетиків, рекомендованих лікарем, вам необхідно звернутися до відділення швидкої допомоги.  • Boyd, A. S., Benjamin, H. J., & Asplund, C. (2009, September 1). Splints and casts: Indications and methods. American Family Physician. American Academy of Family Physicians. https://doi.org/10.1097/01.inf.0000360958.34900.18
  • Boyd, A. S., Benjamin, H. J., & Asplund, C. (2009, January 1). Principles of casting and splinting. American Family Physician. https://doi.org/https://doi.org/
  • Rizzone, K., & Gregory, A. (2013). Using Casts, Splints, and Braces in the Emergency Department. Clinical Pediatric Emergency Medicine14(4), 340–348. https://doi.org/10.1016/j.cpem.2013.11.003

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.