Хвороба Лайма та її ризики

Хоча більшість важких випадків хвороби Лайма і зафіксовано на Північному Сході та Середньому Заході США, на інших континентах також іноді виявляють це захворювання.
Хвороба Лайма та її ризики

Останнє оновлення: 24 березня, 2022

Чи чули ви коли небуджь про таке захворювання, як хвороба Лайма? У літній період багато людей, щоб насолодитися гарною погодою, виходять на вулицю, йдуть у похід з наметами, на піші прогулянки або організовують пікнік з друзями та родиною.

Ці веселі заняття, звісно ж, чудово підходять для зняття стресу та отримання задоволення від часу, проведеного з рідними, утім, ви також наражаєтесь на небезпеку підхопити хворобу Лайма, інфекцію, яка передається через укуси кліщів.

Представники органів охорони здоров’я завжди попереджають людей про ризик кліщів для їхнього здоров’я, у тому числі, і про пов’язані з хворобою Лайма ускладнення.

Саме тому важливо знати про це захворювання і робити все можливе, аби зменшити ризик його розвитку.

Що таке захворювання Лайма

Хвороба Лайма – це інфекційне захворювання, спричинене бактерією, відомою як спірохета (spirochete), я ку зазвичай переносять оленячі кліщі або чорні кліщі на Північному Сході та Середньому Заході США.

Через те, що кліщі є переносниками цієї бактерії, вони можуть загрожувати як здоров’ю людей, так і тварин. Лише один укус здатен поширити це захворювання і призвести до ряду симптомів, які суттєво вплинуть на якість вашого життя.

Більшість випадків хвороби Лайма виявлено в районах поширення кліщів на Північному Сході та Середньому Заході США. Утім цю хворобу також фіксували в інших частинах США, Європі, Азії та Австралії.

Симптоми

хвороба Лайма та висипи на тілі

Одним із перших симптомів хвороби Лайма є висип на шкірі, який зазвичай з’являється в період від 3 до 30 днів після укусу кліща.

Найчастіше висипати починає біля місця укусу, а потім червоні плями поступово збільшуються та розповзаються по всій шкірі.

Ось деякі з перших симптомів хвороби Лайма: 

 • Гарячка
 • Тремтіння або озноб
 • Головні болі
 • Втома
 • Біль у м’язах та суглобах

Хоча таке трапляється дуже рідко, на ранніх стадіях хвороба Лайма може поширитися на серце та центральну нервову систему.

Якщо це все-таки сталося, у пацієнта можуть проявлятися такі симптоми, як повільне або нерегулярне серцебиття, параліч Белла, оніміння в руках і ногах та набряк мембрани, яка оточує мозок.

Що відбувається, коли хвороба Лайма прогресує?

Якщо проігнорувати ранні ознаки хвороби Лайма і не знайти лікування, бактерії можуть поширитися на інші частини організму і з часом симптоми лише погіршаться. 

На останніх стадіях хвороби Лайма у пацієнта може виникнути артрит (болісні, набряклі суглоби) та проблеми з центральною нервовою системою. Зазвичай артрит вражає коліна, інші суглоби – пошкоджує значно рідше.

Біль у суглобах

Ця хвороба рідко розвивається до пізніх стадій, утім, коли все ж розвивається, у вас можуть виникнути такі симптоми: 

 • Проблеми з концентрацією
 • Зміни настрою
 • Зміни у режимі сну
 • Втрата пам’яті
 • Слабкість у м’язах

Хто знаходиться у групі ризику хвороби Лайма?

Люди, які багато часу проводять на вулиці, особливо з тваринами, належать до групи підвищеного ризику виникнення хвороби Лайма. Причина очевидна: саме у таких місцях зазвичай сконцентрована більша кількість кліщів.

Кліщі зазвичай живуть на кінчиках травинок та в низьких чагарниках, тому що  люди і тварини часто торкаються таких рослин.

кліщт та хвороба Лайма

Досить часто, перш ніж добратися до шкіри, кліщ заповзає вам під одяг. Крім того, після укусу його важко помітити, адже зазвичай він не викликає жодних неприємних відчуттів. Саме тому можна проходити з кліщем досить довго і не знати про це.

Не всі кліщі є переносниками хвороби Лайма, але кожен із них може нести такий ризик для здоров’я. Саме тому важливо намагатися тримати їх якнайдалі від дому та саду і бути якомога обережнішими на вулиці.

Як лікувати хворобу Лайма?

Якщо вам поставили діагноз хвороба Лайма, потрібно почати приймати курс антибіотиків, який триває приблизно від двох тижнів до місяця.

Якщо вона ще не розвинулася до пізніх стадій, антибіотики швидко спрацюють, і ви забудете про неприємні симптоми.

Утім, якщо хвороба Лайма вже на пізній стадії, можливо, вам доведеться продовжити лікування та колоти антибіотики внутрівенно.  • Cortés-vecino, J. A. (2011). Garrapatas : estado actual y perspectivas. In XX congreso latinoamericano de parasitologia.
 • Cortes, J. A. (2010). Cambios en la distribucion y abundancia de las garrapatas y su relacion con el calentamiento global.(Report). Revista Facultad de Medicina Veterinaria y de Zootecnia. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
 • Márquez-jiménez, F. J., Hidalgo-pontiveros, A., Contreras-chova, F., Vectores, G., & Rickettsia, B. (2005). Las garrapatas ( Acarina : Ixodida ) como transmisores y reservorios de microorganismos patógenos en España. Enfermedades Infecciosas y Microbiología Clínica. https://doi.org/10.1157/13071613

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.