Наномедицина: головні переваги та досягнення

Безумовно, наномедицина має неймовірні переваги. Варто зауважити, що отримати значні досягнення у цій сфері вдалося виключно завдяки розвитку сучасних нанотехнологій. Нанотехнології допомагають спрямовувати лікування в напрямку виключно пошкоджених тканин, при цьому здорові частини тіла залишаються недоторканими.
Наномедицина: головні переваги та досягнення

Останнє оновлення: 05 жовтня, 2020

Завдяки неймовірним досягненням наномедицини відбувся шалений розвиток тих галузей медицини, які відповідають за профілактику, діагностику та лікування тих захворювань, які нині турбують населення у всьому світі. Медицина використовує досягнення нанотехнології для лікування уражених тканин. Водночас здорові тканини не пошкоджуються.

Найчастіше нанотехнології використовують для контролю та управління об’єктами за шкалою до 1 мікрона. Окрім того, нанотехнології допомагають створювати матеріали та системи з унікальними властивостями, які здатні виконувати будь-які функції.

В яких галузях працює наномедицина?

В цілому наномедицину найчастіше застосовують у трьох галузях:

1. Досягнення наномедицини в діагностиці

Безумовно, у своїй роботі спеціалісти з наномедицини покладаються на використання спеціальних нанопристроїв та контрастних систем. Тільки таким чином лікарі можуть швидко та точно діагностувати захворювання ще на початкових стадіях. Зауважте, що наномедицина використовує прилади як in vitro, так і in vivo.

2. Нанотерапія, або контрольоване вивільнення хімічних речовин

Ця галузь наномедицини використовує наноструктури, які дозволяють накопичувати та контролювати вивільнення активних речовин виключно у відмерлих клітинах.

Зверніть увагу, що наноструктури можуть бути:

  • Біосумісними
  • Здатними транспортувати належну кількість речовин, що входять до складу медичних препаратів
  • Стабільними, допоки вони не потраплять до потрібної тканини.

3. Неймовірні переваги відновлювальної (регенеративної) наномедицини

Вірте чи ні, але з допомогою нанотехнологій лікарі можуть навіть відновити або замінити пошкоджені тканини та органи. Отже, можна сміливо стверджувати, що наномедицина допомагає стимулювати відновлювальні механізми в організмі людини.

Нині науковці займаються розвитком тераностичних систем на основі наноструктур. Зауважте, що при цьому відбувається поєднання елементів в межах однієї наночастинки для визначення та локалізованого лікування захворювання. Ба більше, ці системи також дозволяють візуалізувати та оцінювати кінетику, а також визначати ефективність підібраного методу лікування.

Наномедицина прогресує в галузі лікування онкологічних захворювань

наномедицина та онкологія

У галузі онкології наномедицина зосереджується на двох основних проблемах, які є типовими для будь-якого типу раку: діагностика захворювання та побічні ефекти хімієтерапії.

Не забувайте, що вчасна діагностика ракового захворювання суттєво збільшує шанси на одужання. Одним з головних інструментів наномедицини в цій галузі є можливість розпізнавати злоякісні пухлини на ранніх стадіях хвороби. Для цього спеціалісти з наномедицини проводять дослідження за участі тварин. Результати їхніх досліджень довели, що магнітні наночастинки, які мають стосунок до онкомаркерів, дозволяють точно діагностувати рак. Ба більше, діагностика є можливою навіть у тому випадку, якщо рівень цих маркерів є набагато нижчим за рівень, який можна визначити з допомогою інших сучасних методів.

Наномедицина для профілактики побічних ефектів хімієтерапії

Не забувайте, що хімієтерапія є напрочуд агресивним лікувальним методом. Під час цієї процедури відбувається руйнування ракових клітин. При цьому хімієтерапія має незліченну кількість побічних ефектів, адже руйнуються не лише ракові, але й здорові клітини. Що стосується лікування раку, варто зауважити, що нанотехнології дозволяють лікарям використовувати під час хімієтерапії “інкапсульовані” препарати (тобто ті, що містять желатинову оболонку-капсулу). У такий спосіб можна підвищити ефективність медикаментів та водночас зменшити їхній токсичний вплив на організм пацієнта.

Нещодавно група європейських дослідників створила наносфери, які здатні проникати лише у ракові клітини. Отже, вже скоро негативні наслідки хіміотерапії можуть перетворитися на жах, який залишився у далекому минулому. Якщо наномедицина буде й далі розвиватися та широко використовуватися для лікування онкології, пацієнти зможуть забути про фізичну слабкість, нудоту та втрату волосся.

Переваги наномедицини для лікування серцево-судинних захворювань

Вірте чи ні, але наномедицина також є незамінною для боротьби із серцево-судинними захворюваннями. Загалом, одним з найголовніших досягнень наномедицини є можливість швидко ідентифікувати пошкодження артерій на початкових стадіях.

Також нині науковці проводять дослідження, щоб з’ясувати, чи справді наночастинки можуть слугувати безпечними засобами для транспортування медичних препаратів. Якщо це стане можливим, з допомогою наночастинок можна буде доправити необхідну дозу ліків безпосередньо до уражених ділянок.

Наномедицина та нейродегенеративні захворювання

наномедицина та нейродегенеративні захворювання

На щастя, нині лікарі мають у своєму розпорядженні більше ефективних інструментів для лікування таких нейродегенеративних порушень, як хвороба Паркінсона, артрит та хвороба Паркінсона. Ці досягнення стали можливими завдяки медицині, адже саме наночастинки спрямовані на взаємодію з належними частинам головного мозку та/або тканин.

Для прикладу, серед основних характеристик хвороби Альцгеймера варто виділити прогресивне відмирання нейронів. Дуже скоро науковці отримають можливість генерувати нові нейрони, використовуючи вже наявні стовбурові клітини у головному мозку та враховуючи фактори росту.

Висновки

Як бачите, наномедицина вже зовсім скоро дозволить краще, швидше та ефективніше діагностувати різні захворювання на початкових стадіях. Також з допомогою нанотехнологій вчені мають можливість удосконалювати локалізовані та персоналізовані методи лікування. З допомогою розвитку сучасних технологій лікарям вдасться спостерігати за розвитком захворювання у найменших деталях.

This might interest you...
5 недомовок на прийомі у лікаря
Моє здоров'я
Написав та перевірив Моє здоров'я
5 недомовок на прийомі у лікаря

На прийомі у лікаря ми часто не говоримо правди та лукавимо про стиль життя. Недомовками ми лише ускладнюємо роботу лікаря та шкодимо собі.  • Lechuga, L. M. (2010). Nanomedicina: ampliación de la nanotecnología en la salud. Biotecnología Aplicada a La Salud Humana. https://doi.org/10.1007/BF00852089

  • Santa, C. F., & López Osorio, B. L. (2013). Materiales Poliméricos En Nanomedicina: Transporte Y Liberación Controlada De Fármacos. Revista de La Academia Colombiana de Ciencias Exactas, Físicas y Naturales. https://doi.org/10.1007/s10570-013-9863-0

  • Bea, D. B., Alain, P. T., Arlenis, A. P., & Jenry, C. C. (2011). Nanomedicina: aspectos generales de un futuro promisorio. Revista Habanera de ….