Нефротичний синдром у дітей: причини та лікування

Набряклість і раптове збільшення ваги - два основних симптоми, які супроводжують нефротичний синдром у дітей. Дізнайтеся більше в цій статті.
Нефротичний синдром у дітей: причини та лікування

Останнє оновлення: 28 березня, 2020

За даними Іспанської асоціації педіатрії, кількість дітей, які мають нефротичний синдром, становить приблизно 15 випадків на кожні 100 000 дітей.

Що це захворювання? Які його можливі причини та лікування?

У цій статті ми розповімо вам про це.

Що таке нефротичний синдром у дітей?

Щоб зрозуміти, що це за синдром, спершу треба пояснити, як працюють ваші нирки. Ці два бобоподібні органи розташовані трохи вище стегна. Вони відповідають за фільтрацію крові:

  • Виводять з організму відходи, зокрема зайву воду.
  • Відновлюють такі елементи, як калій, фосфор і натрій, і повертають їх у кров.

Кожна нирка має близько мільйона нефронів. Це маленькі органи, які мають фільтр, який називається клубочок. Клубочок відповідає за очищення та фільтрацію плазми у вашій крові. Якщо він не працює належним чином, у нирки може потрапити забагато білка.

Однією з функцій білків, зокрема альбуміну, є утримання рідини в крові. Таким чином, якщо білки потрапляють у сечу (суміш надлишків води та відходів), рідина «втікає» з крові та може спричинити набряки у кінцівках, руках та інших частинах тіла.

Симптоми нефротичного синдрому у дітей

які симптоми має нефротичний синдром
Діти, які страждають на нефротичний синдром, окрім зайвого білка в сечі, мають раптове збільшення ваги та набряк на животі, обличчі (особливо навколо очей) та кінцівках. В останньому випадку це здебільшого викликає набряки в щиколотках і пальцях ніг після довгого стояння або сидіння.

Хоча це основні і найбільш очевидні симптоми, вони не єдині. Діти з таким станом можуть також мати:

  • діарею
  • проблеми з сечовипусканням
  • темну і пінисту сечу
  • втому
  • біль у животі
  • білу шкіру навколо нігтів
  • брак апетиту

Що викликає нефротичний синдром у дітей

нефротичний синдром у дітей
Нефротичний синдром у дітей ідіопатичний. Іншими словами, це означає, що лікарі не впевнені, що саме його викликає у 90% дітей віком від 2 до 12 років, які страждають на це захворювання.

Зазвичай у цих дітей нормальні нирки. Тобто лікарі навіть під мікроскопом не можуть сказати, що сталося з їх нирками. Ниркова тканина виглядає нормально, і визначити причину зазвичай неможливо.

Друга найпоширеніша причина у дітей – це неповнолітній діабет. Він може пошкодити нирки, впливаючи на клубочки та не даючи їм визначати, що відходи, а що корисно.

Третя причина – генетичні мутації. Загалом нефротичний синдром вважають генетичним захворюванням. Однак у дітей до 12 місяців його вважають вродженим нефротичним синдромом.

Можливі методи лікування

лікування нефротичного синдрому
Якщо ви думаєте, що у вашої дитини нефротичний синдром, проконсультуйтеся з лікарем. Тоді, ймовірно, знадобиться зразок сечі, щоб побачити, чи є надлишок білка.

Після цього ваш лікар спробує визначити причини, щоб вибрати найкраще можливе лікування. Крім того, він може запропонувати здати аналізи крові чи навіть зробити біопсію нирки. У біопсії він проаналізує невеликий зразок тканини.

Зазвичай нефролог рекомендує лікування кортикостероїдами, за винятком вроджених випадків. Окрім того, якщо у цього типу ліків є побічні ефекти, ваш лікар може спробувати інші види, такі як циклофосфамід або антикальциневрики. Ваш лікар також може запропонувати використовувати діуретики, щоб допомогти лікувати набряки. З цієї ж причини дієти з низьким вмістом натрію ідеально підходять для дітей, які страждають на цей розлад.

Багато дітей з генетичним нефротичним синдромом зазвичай не реагують на лікування. Однак є дослідження, які дають змогу припустити, що імунодепресанти можуть подіяти на певних пацієнтів. Зрештою, ваш лікар знайде найкраще лікування для конкретних потреб вашої дитини.

Якщо ви думаєте, що у вашої дитини може виникнути нефротичний синдром, запишіться до лікаря. Вам повідомлять, якщо необхідно записатися на прийом до нефролога. Як ми завжди кажемо: ніхто не може порадити краще, ніж спеціаліст.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.