Нефротичний синдром у дітей: причини та лікування

Набряклість і раптове збільшення ваги - два основних симптоми, які супроводжують нефротичний синдром у дітей. Дізнайтеся більше в цій статті.
 

За даними Іспанської асоціації педіатрії, кількість дітей, які мають нефротичний синдром, становить приблизно 15 випадків на кожні 100 000 дітей.

Що це захворювання? Які його можливі причини та лікування?

У цій статті ми розповімо вам про це.

Що таке нефротичний синдром у дітей?

Щоб зрозуміти, що це за синдром, спершу треба пояснити, як працюють ваші нирки. Ці два бобоподібні органи розташовані трохи вище стегна. Вони відповідають за фільтрацію крові:

 • Виводять з організму відходи, зокрема зайву воду.
 • Відновлюють такі елементи, як калій, фосфор і натрій, і повертають їх у кров.
 

Кожна нирка має близько мільйона нефронів. Це маленькі органи, які мають фільтр, який називається клубочок. Клубочок відповідає за очищення та фільтрацію плазми у вашій крові. Якщо він не працює належним чином, у нирки може потрапити забагато білка.

Однією з функцій білків, зокрема альбуміну, є утримання рідини в крові. Таким чином, якщо білки потрапляють у сечу (суміш надлишків води та відходів), рідина «втікає» з крові та може спричинити набряки у кінцівках, руках та інших частинах тіла.

Можливо, вас зацікавить: Як очистити нирки природними засобами

Симптоми нефротичного синдрому у дітей

які симптоми має нефротичний синдром
Діти, які страждають на нефротичний синдром, окрім зайвого білка в сечі, мають раптове збільшення ваги та набряк на животі, обличчі (особливо навколо очей) та кінцівках.
 
В останньому випадку це здебільшого викликає набряки в щиколотках і пальцях ніг після довгого стояння або сидіння.

Хоча це основні і найбільш очевидні симптоми, вони не єдині. Діти з таким станом можуть також мати:

 • діарею
 • проблеми з сечовипусканням
 • темну і пінисту сечу
 • втому
 • біль у животі
 • білу шкіру навколо нігтів
 • брак апетиту

Читайте також: Соки, які очищають нирки та поліпшують кровообіг

Що викликає нефротичний синдром у дітей

нефротичний синдром у дітей
Нефротичний синдром у дітей ідіопатичний. Іншими словами, це означає, що лікарі не впевнені, що саме його викликає у 90% дітей віком від 2 до 12 років, які страждають на це захворювання.

Зазвичай у цих дітей нормальні нирки. Тобто лікарі навіть під мікроскопом не можуть сказати, що сталося з їх нирками. Ниркова тканина виглядає нормально, і визначити причину зазвичай неможливо.

Друга найпоширеніша причина у дітей – це неповнолітній діабет. Він може пошкодити нирки, впливаючи на клубочки та не даючи їм визначати, що відходи, а що корисно.

 

Третя причина – генетичні мутації. Загалом нефротичний синдром вважають генетичним захворюванням. Однак у дітей до 12 місяців його вважають вродженим нефротичним синдромом.

Можливі методи лікування

лікування нефротичного синдрому
Якщо ви думаєте, що у вашої дитини нефротичний синдром, проконсультуйтеся з лікарем. Тоді, ймовірно, знадобиться зразок сечі, щоб побачити, чи є надлишок білка.

Після цього ваш лікар спробує визначити причини, щоб вибрати найкраще можливе лікування. Крім того, він може запропонувати здати аналізи крові чи навіть зробити біопсію нирки. У біопсії він проаналізує невеликий зразок тканини.

Зазвичай нефролог рекомендує лікування кортикостероїдами, за винятком вроджених випадків. Окрім того, якщо у цього типу ліків є побічні ефекти, ваш лікар може спробувати інші види, такі як циклофосфамід або антикальциневрики. Ваш лікар також може запропонувати використовувати діуретики, щоб допомогти лікувати набряки. З цієї ж причини дієти з низьким вмістом натрію ідеально підходять для дітей, які страждають на цей розлад.

 

Багато дітей з генетичним нефротичним синдромом зазвичай не реагують на лікування. Однак є дослідження, які дають змогу припустити, що імунодепресанти можуть подіяти на певних пацієнтів. Зрештою, ваш лікар знайде найкраще лікування для конкретних потреб вашої дитини.

Якщо ви думаєте, що у вашої дитини може виникнути нефротичний синдром, запишіться до лікаря. Вам повідомлять, якщо необхідно записатися на прийом до нефролога. Як ми завжди кажемо: ніхто не може порадити краще, ніж спеціаліст.

 • Román Ortiz, Elena. SÍNDROME NEFRÓTICO PEDIÁTRICO. Asociación Española de Pediatría. https://www.aeped.es/sites/default/files/documentos/18_sindrome_nefrotico.pdf
 • Kidshealth. Síndrome nefrótico. https://kidshealth.org/es/parents/nephrotic-syndrome-esp.html
 • Diaz Moreno, A., Delgado, N., Balbarrey, Z., Monteverde, M., & Gallo, G. (2006). Síndrome Nefrótico en el primer año de vida: Esclerosis mesangial difusa TT – Nephrotic síndrome in the first year of life. Diffuse mesangial sclerosis. Med. Infant.
 • American Kidney Fund. Síndrome nefrótico. http://www.kidneyfund.org/en-espanol/enfermedad-de-los-rinones/otros-problemas-renales/sindrome-nefrotico.html#que_causa_el_sindrome_nefrotico
 • Boletín Médico del Hospital Infantil de México. Tratamiento del síndrome nefrótico idiopático en niños. http://www.elsevier.es/es-revista-boletin-medico-del-hospital-infantil-401-articulo-tratamiento-del-sindrome-nefrotico-idiopatico-S1665114614000318