7 звичок, які руйнують нирки

Нирки відповідають за фільтрування всього, що ми їмо, тому важливо не перенавантажувати їх. Стаття розповість про сім звичок, які руйнують нирки, а також про те, як позбутися їх і бути здоровими.
7 звичок, які руйнують нирки

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Людина може продовжувати жити нормальним життям навіть, якщо нирки працюватимуть лише на 20%. Вони поступово виконуватимуть свої функції все гірше і гірше, а ви будете думати, що повністю здорові. У більшості випадків пошкодження нирок не одразу дає про себе знати, наслідки стають помітними тоді, коли вже надто пізно. На щастя, якщо вести здоровий спосіб життя і позбутися певних шкідливих звичок, можна знизити ризик розладу роботи нирок.

Хороше  здоров’я нирок є синонімом загального добробуту. Саме тому спеціалісти визначили сім звичок, що руйнують нирки, а також розповіли про те, як позбутися їх і вести здоровий спосіб життя.

Солодкі та газовані напої руйнують нирки

газовані напої руйнують нирки

Дослідження, проведене в університеті Осаки, Японії, виявило, що люди, які п’ють один або більше солодких напоїв на день, мають більше шансів розвитку захворювань нирок. У дослідженні брало участь 12 000 людей, які споживали багато солодкої води.

Результати показали, що в їхній сечі частіше знаходили білок, а це – процес, відомий як протеїнурія. Протеїнурія – це рання ознака пошкоджень нирок, хоча на цій стадії його ще можна зупинити. Саме тому солодкі та газовані напої пов’язані з підвищеним ризиком розвитку проблем із нирками.

Як вирішити проблему?

Не купуйте солодкі напої в пляшках або бляшанках, робіть вибір на користь свіжих соків з овочів чи фруктів, ну і, звісно ж, води.

Надмірне споживання натрію

сіль руйнує нирки

Нирки також відповідають за перероблення натрію, який ми споживаємо разом із їжею. Сіль, яка є майже невід’ємною частиною нашого раціону харчування, – це основне джерело натрію. Утім, насправді краще зовсім її не вживати. Коли ми споживаємо занадто багато цього елемента, ниркам доводиться працювати вдвічі важче, і це впливає на стан здоров’я в довготривалій перспективі.

Як вирішити проблему? 

Через те, що сіль є майже у кожному продуктів, який ви купуєте в магазині, намагайтеся їсти більш натуральну їжу і готуйте її самі. Замість того, щоб додавати її до страв, використовуйте спеції, як-от: орегано, коріандр, куркума, перець та імбир.

Споживання кофеїну

Хоча помірне споживання кофеїну не є загрозою для здоров’я, зловживання може призвести до пошкодження нирок. Кофеїн підвищує тиск крові, а це збільшує навантаження на нирки, а отже ми мусимо його відзначити серед продуктів, що руйнують нирки.

Як вирішити проблему? 

Просто не забувайте, що напої з вмістом кофеїну, такі як кава та чай, потрібно пити в міру, а також не вживати магазинних енергетиків. Краще спробуйте наситити свій організм енергією за допомогою енергетичного смузі або фруктів.

Зловживання знеболювальними

знеболювальні руйнують нирки

Завдяки тому, що багато знеболювальних можна легко купити в аптеці, більшість людей думає, що це – найкращий вибір для подолання болю. На жаль, зловживання ліками для зняття болю може мати серйозні побічні ефекти, у тому числі, пошкодження нирок. 

Як вирішити проблему?

Запитайте в лікаря про альтернативні терапії для зняття болю. Також можна спробувати натуральні знеболювальні засоби.

Продукти з високим вмістом білка

Білок дуже важливий для належної роботи організму, утім лише в помірних кількостях. Такі продукти, як червоне м’ясо, риба і навіть яйця можуть змусити нирки працювати важче, ніж вони повинні були б. 

Як вирішити проблему?

Продукти з високим вмістом білка, звісно ж, є частиною збалансованого раціону харчування, утім усе в міру. Як альтернативу можна також споживати рослинний білок, який  не менш корисний, і, до то ж, легше перетравлюється.

Зловживання алкоголем

алкоголь руйнує нирки

Надмірне споживання алкоголю – це погана звичка, яка може швидко призвести до пошкодження нирок. В алкоголі містяться токсини та хімічні речовини, які дуже негативно впливають і на нирки, і на печінку.

Як вирішити проблему?

Пийте алкоголь обережно і не напивайтеся до безпам’ятства. Замість того, щоб замовити ще один напій, візьміть мінеральну воду, сік або чай.

Відкладання природної потреби сходити в туалет

Коли ваше тіло каже вам, що треба в туалет, важливо зробити це якомога швидше. Стримувати сечу не дуже добре, адже якщо робити так постійно, це може призвести до ниркової недостатності або нетримання сечі.  • Michishita R, Matsuda T, Kawakami S, et al. The association between changes in lifestyle behaviors and the incidence of chronic kidney disease (CKD) in middle-aged and older men. J Epidemiol. 2017;27(8):389–397. doi:10.1016/j.je.2016.08.013
  • Saldana TM, Basso O, Darden R, Sandler DP. Carbonated beverages and chronic kidney disease. Epidemiology. 2007;18(4):501–506. doi:10.1097/EDE.0b013e3180646338
  • Garofalo C, Borrelli S, Provenzano M, et al. Dietary Salt Restriction in Chronic Kidney Disease: A Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials. Nutrients. 2018;10(6):732. Published 2018 Jun 6. doi:10.3390/nu10060732
  • Evaluation, D. (2003). Clinical Guidelines National Kidney Foundation Practice Guidelines for Chronic Kidney. Annals of Internal Medicine. https://doi.org/200307150-00013 [pii]
  • Levey, A. S., Eckardt, K. U., Tsukamoto, Y., Levin, A., Coresh, J., Rossert, J., … Willis, K. (2005). Definition and classification of chronic kidney disease: A position statement from Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO)z. Kidney International. https://doi.org/10.1111/j.1523-1755.2005.00365.x
  • Coresh, J., Selvin, E., Stevens, L. A., Manzi, J., Kusek, J. W., Eggers, P., … Levey, A. S. (2007). Prevalence of chronic kidney disease in the United States. Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.298.17.2038
  • Epstein, M. (1997). Alcohol’s Impact on Kidney Function. Alcohol: Health & Research World. https://doi.org/10.1172/JCI103093.II.
  • Waddington F, Naunton M, Thomas J. Paracetamol and analgesic nephropathy: Are you kidneying me?. Int Med Case Rep J. 2014;8:1–5. Published 2014 Dec 15. doi:10.2147/IMCRJ.S71471

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.