Оперізуючий герпес: що необхідно знати про симптоми та діагностику

Оперізуючий герпес — це хвороба, від якої страждають переважно люди, старші за 50 років, або люди з ослабленою імунною системою.
Оперізуючий герпес: що необхідно знати про симптоми та діагностику

Останнє оновлення: 13 грудня, 2018

Оперізуючий герпес (також відомий як герпес зостер) — це інфекція, яку спричиняє вірус VZV (varicella-zoster virus). Це захворювання вражає головним чином нерви під шкірою. Головними симптомами оперізуючого герпесу є запалення та поява пухирцевих висипів. Такі висипи з’являються вздовж ураженого нерва, тому їх легко помітити.

Уражена шкіра на вигляд подразнена, покрита маленькими пухирцями, що йдуть уздовж нерва. Тому в англомовних країнах люди зазвичай називають цю інфекцію “ґонт”. Пухирці викликають біль, який відчувається як випалювання дерми. Тож у деяких куточках світу хвороба відома під назвою “вогонь святого Антонія”.

У більшості випадків хвороба вражає людей похилого віку. Однак чимало підлітків переживали епізоди оперізуючого герпесу, хоча, зазвичай, це легкі випадки. Ускладнення частіше виникають у літніх людей.

Причини появи оперізуючого герпесу

Вигляд virus varicella zoster

Оперізуючий герпес викликає той самий вірус, що і вітряна віспа (вітрянка). Цей вірус ніколи не покидає організм. Натомість він лишається в ньому у латентному стані. При певних станах здоров’я вірус повторно активується у нервових вузлах.

Не кожен, хто має вітряну віспу (вітрянку), захворіє на оперізуючий герпес. Зазвичай вірус повторно активується у тих, у кого відбулись тимчасові або постійні зміни в імунній системі, викликані віком, іншими захворюваннями чи вживанням ліків. До таких ліків належать кортикостероїди, ліки проти ревматизму та інші.

Оперізуючий герпес не заразний. Однак людина, яка хворіє на цю хворобу, може передати вірус вітряної віспи тим, хто ніколи не переносив вітрянки. Вірус може передаватися лише через прямий контакт з пухирцями.

Люди віком понад 50 років більш схильні до цього захворювання. Також до вразливої групи належать люди, імунна система яких порушена через ВІЛ та ті, хто переніс вітрянку у перший рік життя.

Симптоми оперізуючого герпесу

Оперізуючий герпес у пацієнта

Одним із найвідчутніших симптомів оперізуючого герпесу є біль. Він може виникнути навіть перед появою пухирців. Це пов’язано з тим, що вірус вражає нерви в дермі. У більшості випадків пухирці з’являються протягом двох тижнів після першого відчуття болю. Біль може бути як легким, так і важким.

До перших симптомів оперізуючого герпесу належать:

  1. Свербіж
  2. Лоскітливі відчуття
  3. Поколювання
  4. Місцевий біль

Окрім того, у початковій фазі оперізуючого герпесу можуть виникнути такі симптоми:

  • Лихоманка
  • Головний біль або загальний дискомфорт
  • Неприємні відчуття у шлунково-кишковому тракті

Безсумнівно, головним симптомом оперізуючого герпесу є наявність пухирців. На початку висипи невеликі, але вони можуть збільшуватись, а пухирці об’єднуватись. Зазвичай період росту висипань становить 3-5 днів. Пізніше формуються кірочки, які означають настання останньої фази захворювання.

У випадках, коли вірус з’являється на голові, він може пошкодити зір або слух людини. Якщо він зачіпає нижньощелепний нерв, може вражатися ротова порожнина, язик або горло. У рідкісних випадках людина може втратити здатність відчувати смак.

Оперізуючий герпес, діагностика та ускладнення

Оперізуючий герпес

Оперізуючий герпес діагностується після фізичного огляду пацієнта, з урахуванням його історії хвороби.

Якщо є сумніви у правильності діагнозу, то можна взяти зразок клітин ураженої шкіри для більш точного лабораторного аналізу. Іншим хорошим методом встановлення точного діагнозу є аналіз крові.

Люмбальну пункцію можна використовувати для діагностики захворювання, лише коли порушена діяльність нервової системи. Також, у нетипових випадках, може виникнути необхідність зробити пробу Тцанка, яка полягає в аналізі рідини, що міститься у пухирях.

Одним із найчастіших важких ускладнень цієї хвороби є постгерпетична невралгія. Вона трапляється у 50% пацієнтів і відчувається як біль, який багато хто описує як пекучий, електричний та нестерпний. У найтяжчих випадках біль може зробити людину повністю недієздатною. Найгірше те, що цей біль може тривати тижнями, місяцями, роками та навіть усе життя.

Серед інших ускладнень можна назвати проблеми із зором, коли герпес зостер виникає біля очей. У багатьох випадках це може мати серйозні негативні наслідки. Також на шкірі можуть виникнути додаткові інфекції, наприклад імпетиго. У деяких випадках цей тип герпесу провокує виникнення менінгіту.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.