Пелюшковий дерматит: симптоми та лікування

Пелюшковий дерматит - одна з найпоширеніших дерматологічних проблем у немовлят. Хоча він зазвичай не викликає ускладнень, він дуже турбує. Сьогодні ми розповімо вам про різні типи пелюшкового дерматиту, їх симптоми та способи лікування.
Пелюшковий дерматит: симптоми та лікування

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Пелюшковий дерматит – найпоширеніший шкірний розлад у дітей раннього віку. Є різні типи пелюшкового дерматиту, який, як правило, є легким станом, що вимагає мінімального втручання. У більшості випадків він виникає на сідницях і статевих органах. Однак він може з’являтися і внизу живота та на стегнах через контакт з подразниками.

Згідно з інформацією видання «Pediatric Dermatology», цей стан є результатом тертя, надмірного зволоження шкіри та зміни рН шкіри. Крім того, він більш поширений протягом першого року життя дитини. Отже, які є види пелюшкового дерматиту? А які симптоми? Як можна його лікувати?

Симптоми пелюшкового дерматиту

Пелюшковий дерматит – це запальна реакція шкіри навколо підгузка. Майте на увазі, що у немовлят тонша шкіра з меншою секрецією, через що вона більш сприйнятлива до інфекцій або подразнень. Попри це, найважливішим чинником у цьому стані є закриття шкіри підгузком.

Симптоматика залежить від серйозності та часу розвитку дерматиту. Згідно з інформацією, наданою Іспанським товариством амбулаторної педіатрії та первинної медичної допомоги, клінічні прояви такі:

 • свербіння змінної інтенсивності
 • незначне почервоніння в легких випадках
 • інтенсивне запалення (у важких випадках може бути навіть кровотеча)
 • зміни в настрої дитини через значне подразнення в районі підгузка

Які причини?

Пелюшковий дерматит є результатом поєднання багатьох чинників. Сюди входять підвищена вологість, тривалий контакт із сечею або калом та інші подразники, зокрема мийні засоби.

Другою за поширеністю причиною пелюшкового дерматиту є інфекція. Зокрема, грибкова інфекція, особливо Candida albicans, є найпоширенішою інфекційною причиною. Так само інші мікози можуть бути пов’язані з пелюшковим дерматитом, такі як:

 • зараження дерматофітозом
 • загострення себорейного дерматиту Маласезії
 • стани псевдомікозу, такі як еритразма

Види пелюшкового дерматиту

Пелюшковий дерматит – це будь-який стан шкіри, який виникає в області, яка контактує з підгузком. Це запалення може бути наслідком різних чинників. У цьому сенсі ми можемо класифікувати їх так:

Іритаційний контактний дерматит

Іритаційний контактний дерматит – найпоширеніший тип пелюшкового дерматиту. Його поява пов’язана з контактом шкіри з калом та сечею, які накопичуються в пелюшці. Однак складки в паху зазвичай здорові, без змін, оскільки вони менше контактують з дратівливими збудниками.

Щоб цього не сталося, науковці AEPED рекомендують постійно підтримувати чистоту та сухість ділянки. Ви повинні міняти підгузок дитині неодноразово протягом дня.

Кандидоз

Пелюшковий дерматит – це дріжджова інфекція, яка виникає внаслідок надмірного розвитку виду гриба, який зазвичай живе в травній мікробіоті. Ознаки, що його характеризують:

 • дуже червоні плями
 • блискуча травмована шкіра
 • чітко визначені ураження
 • виразки
 • уражена пахова складка

Бактеріальний дерматит

У деяких випадках спостерігається бактеріальний дерматит, також відомий як імпетиго. Стафілококи та стрептококи часто викликають або погіршують вже наявний дерматит. Характерною ознакою стрептококової інфекції є яскраво-червона шкіра навколо заднього проходу.

Алергічний дерматит

У немовлят з чутливою шкірою може розвинутися алергічна реакція на певний компонент підгузків або кремів. Найпоширеніші алергени:

 • резинки або барвники в підгузках
 • парфуми
 • консерванти в засобах гігієни

Чи можна запобігти пелюшковому дерматиту?

Лікування має дві основні цілі. По-перше, загоїти пошкоджену шкіру і, по-друге, запобігти повторному виникненню висипу. Нижче наведено кілька корисних стратегій для досягнення цих цілей.

 • Хороша гігієна необхідна для підтримки цілісності шкіри та запобігання подальшому її подразненню. Ви можете зменшити вплив подразників, таких як сеча та кал, за допомогою частої зміни підгузків та суперпоглинаючих підгузків, які допомагають зменшити надмірне зволоження шкіри.
 • Окрім того, завжди обов’язково мийте та чистьте зону підгузка водою.
 • Як не дивно, дослідження з дитячої дерматології показують, що дитячі серветки не завдають шкоди шкірі. Крім того, до їх складу входять рН-буфери, які допомагають збалансувати лужний рН сечі та запобігти пошкодженню шкіри.

Лікування пелюшкового дерматиту

Пам’ятайте, що незалежно від типу інфекції в області підгузків, вона потребує діагностики та лікування педіатром або дерматологом. Щойно лікар визначить тип висипу у вашої дитини, він визначить причину та призначить засоби лікування.

У разі іритаційного контактного дерматиту необхідно дотримуватися належної гігієни, а також залишити дитину без підгузків на кілька хвилин. Нанесіть засіб на основі пасти Лассара перед завершенням заміни підгузка.

Якщо ви маєте справу з дріжджовою інфекцією, то вам потрібно буде застосувати місцеву мазь з імідазоліками.

Примітка: Використання кортикоїдних кремів у зоні підгузків абсолютно протипоказане.

Коли необхідно звернутися до педіатра?

Якщо пелюшковий дерматит у дитини не зникає після вищезазначених заходів, необхідно проконсультуватися з лікарем, щоб він призначив правильні ліки. У разі нагноєння, виразки, лихоманки або будь-якого іншого клінічного прояву ускладнення необхідно негайно звернутися до лікаря.

У більшості випадків такі типи дерматологічних проблем покращуються за допомогою базового догляду, наприклад, уникнення використання подразників та забезпечення належної гігієни. Проте краще повідомити педіатра про симптоми. • Carr AN, DeWitt T, Cork MJ, et al. Diaper dermatitis prevalence and severity: Global perspective on the impact of caregiver behavior. Pediatr Dermatol. 2020;37(1):130-136. doi:10.1111/pde.14047
 • Ravanfar P, Wallace JS, Pace NC. Diaper dermatitis: a review and update. Curr Opin Pediatr. 2012 Aug;24(4):472-9. doi: 10.1097/MOP.0b013e32835585f2. PMID: 22790100.
 • Blume-Peytavi U, Kanti V. Prevention and treatment of diaper dermatitis. Pediatr Dermatol. 2018 Mar;35 Suppl 1:s19-s23. doi: 10.1111/pde.13495. PMID: 29596731.
 • Kellen PE. Diaper dermatitis: differential diagnosis and management. Can Fam Physician. 1990;36:1569-1572.
 • (2016). Dermatitis del pañal y trastornos relacionados. PediatríaIntegral, 151. https://www.pediatriaintegral.es/wp-content/uploads/2016/05/Pediatria-Integral-XX-03_WEB.pdf#page=7
 • (2012). Trastornos cutáneos más frecuentes del recién nacido y del lactante. Dermatitis del pañal. PediatríaIntegral, 195. https://www.pediatriaintegral.es/wp-content/uploads/2012/06/Pediatria-Integral-XVI-3.pdf#page=7
 • Bonifaz A, Rojas R, Tirado-Sánchez A, et al. Superficial Mycoses Associated with Diaper Dermatitis. Mycopathologia. 2016;181(9-10):671-679. doi:10.1007/s11046-016-0020-9

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.