Передчасна екстирпація яєчників

11 Жовтня, 2020
Передчасна екстирпація яєчників є профілактичною операцією у випадку жінок, які мають вищий ризик розвитку гормонозалежного раку. Це рішення, до якого не можна ставитися легковажно.

Передчасна екстирпація яєчників, також відома як оофоректомія, – це хірургічна процедура, під час якої лікарі видаляють яєчники жінки. Це може бути двостороння оофоректомія, коли видаляють обидва яєчники, або одностороння.

Екстирпація яєчників може бути необхідною, коли рак вражає яєчники. Однак лікарі можуть рекомендувати її як профілактичний засіб жінкам, які мають вищий ризик розвитку раку молочної залози або раку яєчників, навіть якщо ще не виникли симптоми.

Яєчники – це органи, які розташовані в кінці маткових труб і належать до репродуктивної системи жінки. Там ми знаходимо яйцеклітини, які місяць за місяцем яєчники випускають для запліднення в матці.

Яєчники є основним джерелом жіночих статевих гормонів. Оскільки вони виробляють як естроген, так і прогестерон, екстирпація яєчників неминуче впливає на гормональний баланс жінки.

Причини передчасного видалення яєчників

Протягом репродуктивного життя жінки її яєчники відповідають за вивільнення естрогена та прогестерона. Ці статеві гормони впливають не тільки на репродуктивну систему жінки, але й на інші частини тіла, наприклад, на груди.

Груди мають рецептори естрогена і прогестерона, які змушують їх змінювати їх структуру. Наприклад, безпосередньо перед місячними жінки можуть відчувати, що їхні груди стають твердішими. Це пов’язано з інстинктивною підготовкою молочних залоз до лактації.

Серія генних мутацій, відомих як BRCA1 і BRCA2, спричиняє схильність жінок до розвитку раку молочної залози, а також раку яєчників. Носії будь-якої з цих мутацій мають шанс від 50 до 85% розвитку раку молочної залози в певний момент життя. Водночас жінки з мутаціями BRCA1 мають від 20 до 40% шансів на розвиток раку яєчників.

Річ у тім, що статеві гормони, які синтезуються в яєчниках, є каталізаторами цих пухлин. Отже, передчасна екстирпація яєчників є варіантом затримки розвитку цих онкологічних захворювань.

коли потрібна екстирпація яєчників

Можливо, ви також захочете прочитати: Симптоми та лікування полікістозу яєчників

Що означає передчасна екстирпація яєчників?

Видалення яєчників жінки є «передчасним», коли воно відбувається до досягнення менопаузи. Під час репродуктивної стадії жінкам потрібні яєчники для регулювання менструального циклу. Без яєчників менопауза настає передчасно через брак вироблення гормонів.

Однак, попри цей ефект, лікарі іноді можуть вважати необхідною цю передчасну екстирпацію яєчників. Іншими словами, коли у жінки високий ризик розвитку раку молочної залози або яєчників у майбутньому.

Профілактична екстирпація яєчників у разі раку молочної залози

За даними Національного інституту раку, профілактичне видалення яєчників на 50%зменшує ризик нових випадків раку молочної залози у жінок, які мають високий ризик. Те саме джерело також вказує на те, що операція корисна лише в тому випадку, якщо її роблять до менопаузи.

Екстирпація яєчників перед менопаузою викликає зменшення вироблення в організмі естрогена. Отже, пухлини, яким для розвитку потрібен естроген, не здатні розвиватися.

Профілактична екстирпація яєчників у разі раку яєчників

Профілактичне видалення яєчників до або після менопаузи може зменшити ризик раку яєчників до 90% у жінок, що входять до групи високого ризику. Однак важливо мати на увазі, що теорія щодо походження цього раку змінилася.

Раніше експерти вважали, що пухлини яєчників є первинними, а вихідні клітини наявні в пухлині. Однак вони також можуть бути вторинними щодо іншого місця в малому тазу, наприклад, фімбрії в маткових трубах. Вторгнення в матку може бути вторинним, і це означатиме видалення не тільки яєчників, але і фаллопієвих труб.

Профілактична екстирпація яєчників
Прочитайте також цю статтю: Як виявити рак яєчників?

Гормони та передчасне видалення яєчників

Передчасна екстирпація яєчників відкриває двері передчасній менопаузі, адже це позбавляє жінок статевих гормонів, які регулюють статевий цикл. Тому менструація та фертильність припиняються.

  • Естроген також захищає серце і кістки жінки.
  • Естроген опосередковано контролює рівень холестерину в крові. Отже, брак естрогена знижує рівень холестерину ЛПВЩ та збільшує рівень поганого холестерину ЛПНЩ.

Статеві гормони запобігають втраті кісткової маси. Без естрогена втрата кісткової маси прискорюється, що призводить до раннього початку остеопорозу, що може спричинити переломи.

Думка лікаря є дуже важливою

Перед тим, як провести передчасну екстирпацію яєчників, важливо обговорити плюси та мінуси цієї операції зі своїм лікарем. Довгострокові наслідки дуже значні, і важливо обґрунтовано приймати рішення.

Якщо ваша сімейна історія хвороби вказує на ризик розвитку раку молочної залози або яєчників, обов’язково поговоріть зі своїм лікарем. Поставте відповідні запитання та переконайтесь, що ваші лікарі мають досвід у подібних випадках.

  • Sánchez, A. Redondo, et al. “Cáncer de ovario.” Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado 12.34 (2017): 2024-2035.
  • Cassinello, N. Vidal, and Pedro Pérez Segura. “Consejo genético en cáncer de ovario.” Revisiones en cáncer 30.5 (2016): 223-231.
  • León, Rodrigo Domínguez. “Predisposición hereditaria al cáncer de mama y medidas profilácticas.” Zaragoza (2016).
  • Gunderson, Camille C., Robert S. Mannel, and Philip J. DiSaia. “Masas anexiales.” Oncología ginecológica clínica (2018).
  • BRUNO, BRUNA CHAGAS RODRIGUES, et al. “CÂNCER DE MAMA: É POSSÍVEL PREVENIR?.” REVISTA UNINGÁ REVIEW 28.1 (2016).