Симптоми та лікування полікістозу яєчників

Симптоми та лікування полікістозу яєчників

Останнє оновлення: 12 березня, 2020

У медицині термін “синдром полікістозу яєчників” використовують для позначення певних відхилень у роботі жіночої репродуктивної системи. Варто зауважити, що зазвичай це захворювання турбує жінок дітородного віку.

У хворих на полікістоз яєчників є одна спільна особливість: у їхніх яєчниках є певні фіброзні утворення, а ще в організмі хворої жінки відбувається серйозний гормональний збій. Для прикладу, рівень андрогенів (гормонів Y-хромосоми), зокрема тестостерону та андростерону, є значно вищим за допустиму норму.

Не забувайте, що цей гормональний дисбаланс викликає цілу низку неприємних симптомів, які за відсутності належного лікування з часом можуть спровокувати серйозні ускладнення.

Синдром полікістозу яєчників

Симптоми захворювання

симптоми полікістозу

Жінки, які хворіють на синдром полікістозу яєчників, можуть відчувати симптоми, які зазвичай пов’язують із гормональним дисбалансом.

Найбільш поширені симптоми полікістозу яєчників:

 • Порушення менструального циклу. Зміни в організмі жінки можуть вплинути на періодичність, тривалість та інтенсивність критичних днів.
 • Безпліддя або неможливість завагітніти.
 • Гірсутизм, або збільшення кількості волосяного покриву на обличчі. Для прикладу, волосся може з’явитися на тих ділянках тіла, де його не було раніше.
 • Поява висипань (зокрема акне), які можуть варіюватися за своєю інтенсивністю.
 • Втрата волосся. Варто зауважити, що цей процес за всіма ознаками є дуже схожим до чоловічого облисіння.

Не забувайте, що синдром полікістозу яєчників дуже часто турбує жінок, які мають зайву вагу або страждають на ожиріння. Є ціла низка факторів, які можуть погіршити симптоми цього захворювання та спровокувати появу неприємних ускладнень, а саме:

 • Зміни в організмі, які відбуваються під час вагітності. Зазвичай їх пов’язують із гестаційним діабетом та гіпертонією.
 • Розлади сну, зокрема нічне апное.
 • Діабет другого типу.
 • Маткова кровотеча.
 • Зміни в поведінці жінки.
 • Підвищення ризику розвитку інших захворювань, зокрема раку матки або метаболічного синдрому.

Вірте чи ні, але вченим досі не вдалося визначити достеменні причини розвитку синдрому полікістозу яєчників. Утім, є певні фактори, які однозначно впливають на ризик появи цього захворювання.

Безумовно, що серед основних змін варто виділити порушення в роботі яєчників. Для прикладу, цей дисбаланс призводить до появи в яєчниках невеликих утворень, наповнених рідиною, які називають фолікули. У результаті яєчники можуть втратити здатність продукувати здорові зрілі яйцеклітини, що повинно відбуватися під час кожного менструального циклу.

Лікування полікістозу яєчників

лікування полікістозу яєчників

Вірте чи ні, але гормональні контрацептиви можуть полегшити самопочуття жінок, які страждають на це захворювання. Утім, не варто забувати й про інші методи лікування полікістозу яєчників, зокрема видалення фолікулів з допомогою електролізу.

Насправді нині в медиків є величезний вибір методів лікування полікістозу яєчників. Підбирати терапію потрібно відповідно до особливостей організму пацієнта та впливу захворювання на самопочуття хворого.

Дуже важливо, щоб жінка, якій поставили діагноз “синдром полікістозу яєчників” повідомила своєму гінекологу, які саме медикаменти вона приймала раніше. Також варто розповісти про свій стиль життя, наявність алергій або інших проблем зі здоров’ям, які в неї є нині або були в минулому.

Лікування

Є декілька важливих рекомендацій, яких повинна дотримуватися жінка з полікістозом яєчників:

1. Контрольоване зниження ваги. Ця порада передбачає дотримання принципів правильного харчування та регулярне заняття спортом.

2. Вживання необхідних медикаментів. Жінці потрібно вживати ліки для боротьби із симптомами порушень в роботі ендокринної системи, що пов’язані з полікістозом яєчників. Є декілька розповсюджених препаратів для лікування полікістозу яєчників, а саме:

  • Протизаплідні пігулки. Ці ліки здатні регулювати рівень гормонів в організмі жінки завдяки тому, що до їхнього складу входять естроген та прогестерон. До того ж оральні контрацептиви регулюють менструальний цикл та знижують ризик маткової кровотечі. Вірте чи ні, але протизаплідні засоби також зменшують ризик розвитку онкологічних захворювань, зокрема раку матки.
  • Хімічні речовини, які містять прогестерон. Як і контрацептиви, ці засоби також мають здатність регулювати менструальний цикл та запобігати розвитку раку матки.
  • Інші препарати для боротьби з надмірним ростом волосся в небажаних місцях (гірсутизмом).

3. Електроліз. Цю процедуру застосовують для видалення фолікулів, що можуть утворюватися в яєчниках. Під час електролізу тоненька голка посилає маленький електричний імпульс до проблемної ділянки. Варто зауважити, що для ефективного результату необхідно пройти не один, а декілька сеансів електролізу.

Ми сподіваємося, що ця стаття допомогла вам детальніше розібратися у проблемах із жіночим здоров’ям. Можливо, ви отримали відповіді на важливі питання та розвіяли сумніви, які у вас були щодо правильного лікування полікістозу яєчників. Утім, не бійтеся звернутися до гінеколога, якщо у вас досі залишилися питання.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.