Перш ніж мене засуджувати, поставте себе на моє місце

Хоча б раз у житті кожен з нас стикався із критикою від інших людей. Часто це викликає у нас роздратування, або навіть, страждання. Тому дуже важливо знати, як правильно реагувати на осуди інших людей.
Перш ніж мене засуджувати, поставте себе на моє місце

Останнє оновлення: 21 грудня, 2018

Скільки разів вам доводилося терпіти осуд інших людей? Чи знайома вам ситуація, коли не хочеться звертати з наміченого для себе життєвого шляху, однак постійно доводиться страждати через критику людей навколо, які буцімто краще знають, як вам треба діяти та намагаються вас засуджувати.

Не треба заперечувати, що з вами такого не було.

Звісно, нелегко ігнорувати в’їдливі коментарі тих, хто вважає себе провидцями від Бога. Особливо, якщо вам доводиться слухати зауваження та безпідставну критику від дорогих серцю людей – членів родини чи друзів.

Пам’ятайте, що справжній друг завжди зверне увагу на ваші емоції, попередній досвід та переживання, перш ніж покритикувати чи осудити вас.

Якщо хтось наважиться вказувати вам, що робити, порадьте цій людині поставити себе на ваше місце. Ніхто, окрім вас, насправді не знає, якою важкою є ваша життєва стежина та як важко вам доводиться переборювати всі перешкоди без сторонньої допомоги.

У цій статті ми детальніше розберемо проблему належної реакції на втручання людей.

Шлях, який ми обираємо для себе, найкраще характеризує нашу сутність

Запам’ятайте, що ви – це дещо більше, аніж зображення у дзеркалі. Не можна судити про власну сутність лише за одягом, який ви носите, словами, які ви говорите, та вчинками, які ви робите для когось.

Ваша справжня сутність – це невпинна робота над собою та попередній життєвий досвід. Ви – це ті потаємні думки та почуття, які належать тільки вам, і про які не здогадується жодна інша людина.

Ви ж не ходите від одного знайомого до іншого, розповідаючи про те, скільки всього вам довелось пережити, скільки розчарувань вас чекало, скільки поразок чи перемог ви зазнали? Тож чому хтось має дозволяти собі засуджувати ваші дії, не знаючи що саме стоїть за ними?

На що звернути увагу?

 • Люди, які наважуються засуджувати інших, зазвичай не можуть розібратися у собі.
 • Деякі люди не отримують задоволення від власного життя. Тому такі люди починають втручатися у чиєсь життя, намагаючись отримати тотальний контроль над іншими людьми.
 • Дуже часто ми отримуємо критику та неприємні зауваження від своїх близьких“Ти отримав по заслугах через свою самовпевненість”, “Ти з самого початку обрав невірну стратегію, думаючи, що з усім впораєшся, а тоді не розрахував власні сили”.
 • Часто нас критикують буцімто з хорошою метою, намагаючись допомогти чи порадити. Проте насправді люди намагаються нав’язати нам свої правила гри та отримати контроль над нашими вчинками.
 • Чимало людей, які осуджують чийсь життєвий шлях, намагаються таким чином виправдати власні помилки. І це явище, на жаль, не є рідкістю у сучасному суспільстві.
 • Зверніть увагу, що найчастіше людина, яка засипає вас своєю критикою, не може навести розумних аргументів, чому її думка є правильнішою за вашу. Замість пояснень вона зазвичай відповідає щось образливе або незрозуміле. Чіткої аргументації ви ніколи не почуєте.
 • Нездатність до самокритики. Люди, які поспішають засудити когось, часто виявляються неспроможними належно оцінити власні дії та слова. Вони не визнають своїх помилок та не вибачаються за образи. Зазвичай ці люди обмежуються захистом від критики інших.
 • Зверніть увагу, що ті, хто найбільше критикує інших, просто не мають більше, чим зайнятися. У таких людей немає власного хобі, а ще у них повністю відсутня здатність об’єктивно оцінювати себе замість того, щоб усю свою увагу зосереджувати на втручанні у чуже життя.
засуджувати інших

Як захистити себе від критики людей?

Іноді ми намагаємось заспокоїти себе словами: “Вони помиляються, я насправді геть не такий (-а)”. І часом ми таки маємо рацію, особливо якщо критикують нас співробітники чи інші люди, з якими у нас немає тісного зв’язку. Ви можете мовчки пропустити повз вуха таку критику і забути про неї.

Та як нам діяти, якщо зауваження та вказівки доводиться вислуховувати від другої половинки, члена родини чи близького товариша?

У таких випадках ми зазвичай почуваємось ображеними. Але насправді найперше, що потрібно зробити після нападу критики – тримати себе під контролем та зосереджуватися на таких твердженнях:

“Я знаю, хто я насправді, я добре пам’ятаю все, через що мені довелось пройти за життя і я пишаюся кожним своїм вчинком та кожною виправленою помилкою” або “Ніхто не має права мене засуджувати, тому що лише мені відомо, що я відчуваю насправді, і чи отримую я задоволення від свого життя та того, що маю”.

Що робити з тими, хто любить постійно засуджувати?

 • Щойно ви повторите подумки ці твердження, ви не лише підвищите самооцінку, але й навчитеся правильно реагувати на образливі коментарі людей. Якщо ж у відповідь на зауваження ви сердитиметесь чи відверто висловлюватимете зневагу, вам буде важко перебороти негативні почуття та відпустити образу.
 • Розкажіть співрозмовнику, що ви відчуваєте розчарування. Поясніть, що ніхто не має права вас засуджувати, оскільки ніхто достеменно не знає вашої істинної сутності. Скажіть, що безпідставна критика вас засмучує.
 • Якщо хтось постійно втручається у ваше життя та критикує всі ваші вчинки, така людина не зможе стати для вас хорошою підтримкою та компаньйоном у житті. І геть не важливо, ким саме доводиться вам ця людина: мамою, сестрою (братом) чи другою половинкою.
 • Якщо поруч з вами людина, яка не приймає ваших помилок та відверто засуджує вас за хибний вибір, то у неї точно проблеми із завищеною самооцінкою. Ті люди, які вважають, що вони ніколи не помиляються у виборі і не припускаються помилок у житті, насправді не володіють здатністю до самокритики та не вміють співчувати іншим.
голуби

Якщо ви щодня чутимете критику від людей, рано чи пізно ви перетворитесь на заручника їхніх думок та переконань. У жодному разі не дозволяйте цьому статися!

У таких випадках радимо вам серйозно замислитися, чи не пора вам позбавити себе спілкування з тими, хто не може оцінити вашу сутність, не здатен розгледіти вашу світлу душу та не поважає вас за те, ким ви є.


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.