Перинатальна асфіксія: чинники ризику

Перинатальна асфіксія - дуже серйозна проблема, яка може призвести до смерті дитини. У цій статті буде висвітлено причини та чинники ризику асфіксії новонароджених.
Перинатальна асфіксія: чинники ризику

Останнє оновлення: 23 листопада, 2019

Перинатальна асфіксія – це стан, коли новонародженій дитині не вистачає кисню. Це неминуче призводить до смерті. Перинатальна асфіксія може виникати з різних причин до пологів, під час або після них.

За даними новітнього дослідження, приблизно 20% немовлят, які страждають від перинатальної асфіксії, помирають, а ті, хто виживають, зазвичай мають постійні неврологічні проблеми.

Є чимало ситуацій, які можуть спричинити проблеми з новонародженою дитиною. Ці проблеми можуть виникати до, під час або після народження.

Ця стаття буде зосереджена на останніх дослідженнях з цієї теми.

Одна з головних причин смерті новонароджених

перинатальна асфіксія призводить до смерті
Перинатальну асфіксію вважають однією з провідних причин смерті новонароджених.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визначає асфіксію новонароджених як одну з провідних причин смерті новонароджених.

Часто під час пологів лікарі помічають, що дитині не вистачає кисню, якщо новонароджений не плаче і не рухається. Ще однією ознакою перинатальної асфіксії у новонародженого є те, що тіло дитини мляве.

У будь-якій ситуації лікарі повинні діяти якомога швидше. Вони мають уважно стежити за ситуацією і намагатися визначити, що спричинило асфіксію, щоб знайти найкраще рішення.

Дитині, яка страждає від нестачі кисню до пологів, може знадобитися екстрений кесарів розтин.

Що викликає перинатальну асфіксію?

Перинатальна асфіксія може бути викликана декількома різними чинниками, і вони можуть різнитися залежно від того, якщо асфіксія виникає до, під час або після народження.

Перинатальна асфіксія до народження

Цей тип асфіксії може виникнути протягом будь-якого місяця вагітності, хоча найчастіше це відбувається ближче до дати народження дитини.

Ось чому важливі регулярні візити до лікаря, щоб перевірити, чи все добре і для дитини, і для матері. Деякі чинники, які можуть спричинити перинатальну асфіксію:

 • анемія матері
 • кровотечі під час вагітності
 • неправильне розташування голови дитини
 • тривала вагітність (понад 42 тижні)
 • інфекція матері

Під час народження

Під час пологів можуть виникнути певні небезпечні ситуації. Хоча лікарі готові мати справу з будь-якими обставинами, важливо знати, що може статися в крайніх випадках:

 • пуповина обмотується навколо шиї дитини або в якийсь момент стискається
 • прееклампсія, що підвищує артеріальний тиск у матері
 • дихальні проблеми у матері
 • застосування щипців під час народження
 • пологи тривають довше, ніж повинні

Після народження

перинатальна асфіксія після народження
Недоношені діти мають більший ризик перинатальної асфіксії.

Хоча пологи вже пройшли, ризик перинатальної асфіксії може бути навіть після пологів. Ось низка причин:

 • передчасні пологи, оскільки органи недоношеної дитини ще не достатньо сильні
 • вроджена вада
 • хвороби легень або серця
 • недостатня вага

Зазвичай, якщо дитина має помірну асфіксію, вона дуже сильно плаче, дратівлива і має більш виражений м’язовий тонус. Однак це триває не більше ніж один день.

З іншого боку, якщо ситуація складніша, у новонародженого можуть виникнути судоми, брак смоктального рефлексу, необхідного для годування груддю, та дуже низький м’язовий тонус.

Неврологічні ушкодження

Те, як швидко лікували перинатальну асфіксію і чи спричинила вона у новонародженого судоми, сильно впливає на ймовірність того, що дитина зазнає будь-якого неврологічного ушкодження.

Неврологічне ушкодження, як правило, виникає, якщо у дитини були будь-які типи конвульсій або судом, якщо асфіксія тривала досить довго або якщо додаються інші чинники. Наприклад, ризик неврологічних ушкоджень високий, якщо у дитини є якісь збої в роботі серцево-судинної або легеневої систем.

Ще один чинник, який може збільшити ризик неврологічних ушкоджень: якщо у новонародженого є ацидоз, коли в крові накопичується занадто багато кислоти.

Завдяки ретельному спостереженню під час вагітності можна запобігти багатьом чинникам, що викликають перинатальну асфіксію. Однак є деякі обставини, які не вдається контролювати.

Хоча деякі ситуації поза нашим контролем, кваліфікований та уважний персонал до і під час народження, який має досвід та знайомий з різними ситуаціями, які можуть виникнути, має важливе значення для будь-якої успішної вагітності. Перинатальна асфіксія може бути смертельною, тому необхідні всі належні заходи. • Borrero, J. C. M., Ortega, L. R., Alba, M. P., Duvergel, R. D., & Chacón, M. C. (2013). Algunos factores perinatales relacionados con la asfixia neonatal. Medisan17(02), 187-192.
 • General, C. de S. (2015). Diagnóstico y Tratamiento del Síndrome de Dificultad Respiratoria en el Recién Nacido. Catálogo Maestro de Guías de Práctica ClínicaIMSS1370, 1–5.
 • Tejerina Morató, H. (2007). Asfixia neonatal. Revista de la Sociedad Boliviana de Pediatría46(2), 145-150.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.