Що таке індукція пологів та як її роблять?

У дуже конкретних випадках фахівці можуть порадити таку процедуру як індукція пологів, тобто штучно викликані скорочення, які стимулюють пологи.
Що таке індукція пологів та як її роблять?

Останнє оновлення: 18 липня, 2019

Індукція пологів – це штучно викликані скорочення матки, спрямовані на те, щоб викликати пологи. Це запрограмована дія, яку гінекологи виконують через певні умови.

У цій статті ми розповімо вам все, що потрібно знати про індукцію пологів.

Індукція пологів

На відміну від нормальних пологів, коли перейми починаються самі по собі, при індукції пологів вони штучно запускаються певними препаратами.

Попри те, що бажано завжди чекати, коли пологи розпочнуться самі по собі, у деяких випадках їх краще індукувати. Таким чином, індукція пологів доцільна з різних причин. У наведених нижче випадках лікар їх буде стимулювати.

Коли лікарі рекомендують індукцію пологів?

коли роблять індукцію пологів
Індукція пологів рекомендована для особливих ситуацій, які можуть порушити здоров’я матері або дитини. До них належать:
  • Передпологовий розрив мембран. Коли в жінки відходять води, зазвичай починаються перейми. Однак у деяких випадках це відбувається рано, тобто перейми не починаються. Якщо вони не почалися через 12-24 години, лікар може викликати пологи для запобігання ускладненням.
  • Тривала вагітність. Після 42-го тижня вагітності фахівці можуть розглянути можливість індукції пологів, якщо це не відбудеться природно.
  • Хвороба матері. У деяких випадках мати може страждати від деяких видів захворювань, таких як цукровий діабет, гіпертонія тощо. У цих випадках для запобігання ускладненням краще індукувати пологи.
  • Наявність меконію. Меконій може бути потенційно небезпечним або навіть смертельним для плоду. Тому краще індукувати пологи.
  • Макросомія плоду. Це випадки, коли плід важить понад 4,20 кг. Оскільки це становить певні ризики як для матері, так і для плоду, лікар може порадити індукцію пологів.
  • Загибель плода в утробі. На жаль, у цих випадках необхідно індукувати пологи.

Після ретельної оцінки специфічних умов як матері, так і плоду, фахівець вирішить, чи потрібно індукувати пологи.

Як стимулюють пологи?

Щойно фахівець вирішив, що найкращим варіантом є стимулювання пологів, починається процес. Він виконується у два етапи:

Перша фаза: шийка матки

Для індукції пологів шийку матки треба розширити принаймні на 2 або 3 сантиметри. Лікар буде вводити простагландини (гормони, що стимулюють матку), щоб розпочати процес розширення.

Проте може знадобитися від 12 до 24 годин з моменту введення простагландинів до розширення. З цієї причини їх зазвичай вводять вночі, щоб мати могла відпочити і бути готовою до індукції та пологів.

Друга фаза: амніотомія або окситоцин

Після того, як шийка розширена, гінеколог прориває амніотичний мішок, щоб стимулювати перейми. Однак, якщо після розриву амніотичного мішка вони не починаються природно, лікар може ввести окситоцин.

Окситоцин є гормоном, який викликає скорочення м’язів матки та вводиться внутрішньовенно. Водночас контролюють частоту серцевих скорочень плода і матері, а також перейми.

Зазвичай перша доза окситоцину невелика і збільшується за призначенням гінеколога. Після введення окситоцину перейми можуть початися раптово і болісно, ​​що може завдавати болю як матері, так і плоду. З цієї причини гінеколог буде уважно стежити за всім процесом.

Після цього пологи відбуватимуться природно, якщо немає ускладнень, які вимагають кесаревого розтину.

Чи небезпечна індукція пологів?

які ризики має індукція пологів
Хоча процес тривалий і може бути болісним, індукція пологів не становить серйозних ускладнень.

Найбільш значні ризики для матері виникають через тривалий процес, оскільки він може викликати втому або лихоманку (через ліки).

У зв’язку з цим необхідно мати на увазі, що від моменту введення простагландину до розширення матки на 3 сантиметри. Крім того, якщо ви додасте необхідні години для введення окситоцину і самих пологів, то виявите, що це дуже тривалий процес.

Ба більше, плід може почуватися незручно в утробі під час процесу. З цієї причини гінеколог може прийняти рішення про кесарів розтин, попри те, що він створює власні ускладнення. Однак це не завжди так. Насправді, більшість випадків індукції пологів призводить до вагінальних пологів без будь-яких ускладнень.

Отже, якщо це ваш випадок, не хвилюйтеся. Попри тривалість процесу, медичний персонал скеровуватиме вас на кожному кроці. Уже за декілька годин ви триматимете свою крихітку на руках!  • Tenore J (2003). «Methods for cervical ripening and induction of labor». Am Fam Physician 67 (10): 2123-8
  • Järvelin, M. R., Hartikainen‐Sorri, A. and Rantakallio, P. (1993), Labour induction policy in hospitals of different levels of specialisation. BJOG: An International Journal of Obstetrics & Gynaecology, 100: 310-315. doi:10.1111/j.1471-0528.1993.tb12971.x
  • A Metin Gülmezoglu et al. “Induction of labour for improving birth outcomes for women at or beyond term”, Cochrane Database Syst Rev. 2012; 6: CD004945.
  • Ekaterina Mishanina et al. “Use of labour induction and risk of cesarean delivery: a systematic review and meta-analysis”, CMAJ. 2014 Jun 10; 186(9): 665–673.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.