Жінкам потрібен рік на відновлення після пологів

Багато жінок дуже хвилюються через відновлення після пологів, адже це тривалий процес, який потребує багато часу й терпіння. Щоб отримати докладнішу інформацію, читайте далі.
Жінкам потрібен рік на відновлення після пологів

Останнє оновлення: 27 травня, 2019

Жінки використовують післяпологовий період, щоб відновити нормальне здоров’я й адаптуватися до змін в організмі. Переважно відновлення після пологів займає рік.

Ми не маємо на увазі загальне загоєння організму, яке в країнах Латинської Америки часто називають “карантином”. Йдеться про весь післяпологовий період. Тоді як “карантин” триває приблизно 40 днів, повне відновлення після пологів потребує значно більше часу.

Це процес, під час якого організм і психіка жінки повертається до стабільного стану після 9 місяців вагітності та народження дитини. Згідно з результатами різних досліджень і теорій він може тривати один, два або навіть три роки.

Рік на відновлення після пологів

Дослідження, проведене в 2012 році доктором Джулі Рей (Солфордський університет, Манчестер), допомогло виявити, що жінці потрібен щонайменше рік для відновлення після пологів. Гормональні та психічні зміни, через які проходить тіло після час вагітності, залишаються після народження дитини. 

Післяпологовий період також передбачає фізіологічну й емоційну адаптацію до нової реальності. Відтепер життя жінки назавжди змінюється, адже вона стала мамою. Це складно не лише фізично, а й психологічно.

Дослідниця опитала жінок, які нещодавно народжували, з кількох країн. Деякі з них пережили пологи два-три тижні тому, інші – три місяці, а ще одна група – шість-сім місяців.

скільки триває відновлення після пологів

Рей виявила, що більшості матерів потрібно щонайменше 12 місяців для відновлення після пологів. Це стосується як фізичних, так і емоційних аспектів. “Жінки стверджують, що їм потрібно більше ніж шість тижнів реабілітації після пологів і вони потребують підтримки довше,” – каже дослідниця.

Післяпологовий період

Згадане вище дослідження стосується приблизного часу, який новоспечені матері вважали необхідним для відновлення після пологів. Утім аргентинський психолог Лаура Гутман, автор відомої книги Maternity: Coming Face to Face with Your Own Shadow (“Материнство: віч-на-віч із власною тінню”), стверджує, що післяпологовий період триває, доки дитині не виповниться 2-3 роки.

Мама та дитина – це одна емоційна одиниця. Хоча пологи роз’єднують фізичний зв’язок, який утворився між ними протягом 9 місяців вагітності, залишається взаємна залежність. Емоції породіллі та дитини дуже тісно пов’язані й на відновлення емоційного балансу потрібен час.

Згідно з Лаурою Гутман, післяпологовий період впливає на психологічну стабільність жінки. Пологи бути потужним “емоційним розділенням”, коли мама й дитина стали двома окремими людьми.

Ваша власна тінь

Після пологів жінка змушена справлятися з речами, яка часто поза її контролем. Це внутрішні переживання, страхи, невпевненість, тіні конфлікти. Переживати такі емоції дуже складно, особливо на фоні фізичного виснаження й хронічної втоми.

складне відновлення після пологів

Тим не менш, щоб повністю відновитися після пологів, потрібно усвідомлювати фізичні та психологічні процеси, які відбуваються. Це допоможе краще справитися зі своїм новим становищем і бути витривалішою.

Поки ви в самому розпалі дивних емоційних переживань,  на ваших руках лежить новонароджений, про якого потрібно піклуватися. Дитя плаче, щоб висловити біль жінки й страхи, які з’явилися після пологів.

Можливо, певною мірою, нашим бабусям було простіше пережити цей етап, адже вони піклувалися лише про дітей і дім. Тоді як сьогодні жінки активні, організовані, незалежні й часто займаються власним бізнесом.
Після народження дитини їм доводиться витримувати “реальний” світ роботи, грошей і щоденних турбот, а потім повертатися додому та піклуватися про малечу. Ні жінки, ні їхнє оточення не готові легко змінити спосіб життя. Дуже часто це призводить до глибокої депресії, з якої складно вийти.

Коли немає часу знову познайомитися із собою

Зважаючи на складну емоційну ситуацію, про яку говорить Гутман, зрозуміло, що відновлення після пологів триває дуже довго. Не варто сподіватися, що жінка повернеться до нормального стану, який був до вагітності (зокрема це стосується сексуального життя та роботи), протягом шести тижнів.

Правда в тому, що не всі матері мають змогу повністю присвятити себе догляду за дитиною в період відновлення. Мільйони одиноких або багатодітних жінок мусять працювати. Тобто у них немає часу на те, щоб знову познайомитися із собою, зрозуміти власні емоції та переживання.

легке відновлення після пологів

Саме тому реальність, з якою стикаються безліч жінок і працюючих матерів, – це відсутність декретної відпустки, яку б вони могли використати для реабілітації. Деякі країни не дають такої можливості або виділяють занадто мало часу.

Жінкам доводиться ходити на роботу та шукати когось для догляду для малечі, тому в них немає часу справлятися з емоційними наслідками пологів.

Життя матерів, що працюють

Лише 34 країни дотримуються рекомендації Міжнародної організації праці (МОП) щодо 14-тижневої оплачуваної декретної відпустки.

Більшість декретів не адаптовані до потреб матері та дитини, хоча є кілька винятків. Наприклад, у Хорватії дають 410 днів післяпологової відпустки. Такі країни, як Чорногорія, Боснія й Албанія дають 365 днів, Об’єднане Королівство та Норвегія – 315 днів, а Швеція – 240.

З іншого боку, у більшості африканських та азійських країн декретна відпустка триває до 8 тижнів. Вони не враховують, що окрім емоційної прив’язаності до дитини, відновлення передбачає певні фізичні та психологічні аспекти. Ми досі знаємо про них недостатньо багато. Ось чому потрібно провести ще чимало досліджень, щоб вияснити потреби породіль і новонароджених.  • Castaigne, V., Picone, O., & Frydman, R. (2012). Parto prematuro. EMC – Ginecología-Obstetricia. https://doi.org/10.1016/s1283-081x(06)45070-0
  • Del Río, R., León, P., Minassian, M., Borgoño, R., & Bustamante, F. (2008). Embarazo adolescente. Revista Pediatría Electrónica, Hospital Clinico de Niñoz Roberto Del Rio. https://doi.org/10.1016/j.ancene.2014.05.001
  • Aguilar, O. C., Romero, A. L. F., & García, V. E. M. (2013). Comparación de resultados obstétricos y perinatales del parto en postura vertical versus supina. Ginecologia y Obstetricia de Mexico.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.