Причини міжменструальної кровотечі

У кожної жінки на будь-якому етапі репродуктивного періоду її життя може трапитися непередбачувана вагінальна кровотеча, тож лякати вас така ситуація не повинна. Проте щойно ви помітили зміни у своєму самопочутті, радимо вам негайно звернутись до лікаря.
Причини міжменструальної кровотечі

Останнє оновлення: 16 листопада, 2018

Вагінальна кровотеча та кров’яні виділення, які турбують жінку у період між критичними днями у медичній термінології відомі під назвою “міжменструальна кровотеча”. Для жінок, у яких з’являється така проблема, поява крові на білизні у період між менструаціями є своєрідним попереджувальним знаком. А все тому, що міжменструальна кровотеча може бути симптомом розладів репродуктивної системи жінки.

Попри те, що вагінальна кровотеча всередині менструального циклу не є нормальним явищем, вона трапляється доволі таки часто. Зверніть увагу, що у багатьох жінок поява кров’яних виділень не переростає в інші проблеми зі здоров’ям.

Ось чому жінкам потрібно бути добре обізнаними про міжменструальні кровотечі, щоб не панікувати та не робити поспішних висновків при появі крапель крові на білизні.

Усе про міжменструальну кровотечу

міжменструальна кровотеча

Тривалість менструального циклу жінки варіюється від 21 до 35 днів, у більшості жінок він складає 28 днів. Зазвичай місячні тривають від двох до семи днів, а сумарна втрата крові за цей час не перевищує 80 мл.

Аномальною вважається та міжменструальна кровотеча, коли жінку турбують незначні кров’яні виділення, починаючи з останнього дня її менструального циклу та аж до наступних критичних днів.

Практично кожна жінка хоча б раз у житті переживає міжменструальну кровотечу чи появу кров’яних виділень у період репродуктивної активності. Утім, у більшості випадків ці виділення не є симптомами серйозних проблем зі здоров’ям.

Попри це, більшість гінекологів та вчених радять звернутися до лікаря при перших ознаках міжменструальної кровотечі, щоб виключити можливість наявності раку або передракового стану.

Що може спричинити міжменструальну кровотечу?

Овуляція

маткові труби

Овуляція є однією з причин можливої вагінальної кровотечі у період між місячними. У період овуляції організм жінки виробляє більше естрогену – гормону, без якого яйцеклітина не змогла б вийти з яєчника.

Підвищений рівень естрогену в організмі може спровокувати міжменструальну кровотечу. Особливу увагу варто звернути на появу кровотечі між 13 та 16 днями циклу.

Колір крові, що виділяється у цьому випадку, зазвичай варіюється від рожевого до коричневого. Кровотеча може супроводжуватися виділеннями з шийки матки білого кольору та спазмами у нижній частині живота.

Стрес

Фізичне та моральне перенапруження також може спровокувати безпідставну кровотечу у період між місячними.

Якщо ви переживаєте стрес та почуваєтесь виснаженими, у вашому мозку можуть запуститися процеси, що спричинять зміни у менструальному циклі. У результаті за декілька днів до менструації ви можете помітити на білизні виділення коричневого кольору.

Невиявлена вагітність

вагітність

Часто причину міжменструальної кровотечі жінки виявляють лише на огляді у лікаря при встановленні вагітності.

Під час перших декількох тижнів вагітності жінку може турбувати кровотеча, адже саме в цей час ембріон прикріплюється до матки. Втім, ми радимо вам негайно відвідати лікаря, адже кров’яні виділення під час вагітності можуть бути сигналом викидня.

Коли міжменструальна кровотеча сигналізує про небезпеку?

Якщо виділення під час міжменструальної кровотечі є такими ж або й більш інтенсивними, як виділення під час менструації, мають червоний, бордовий або коричневий колір та супроводжуються такими симптомами, як надмірна пітливість, запаморочення, аритмія та біль внизу живота, вам слід негайно звернутись до лікаря.

Якщо під час міжменструальної кровотечі виділень багато, проте не більше, ніж при звичайних місячних, це може свідчити про розвиток міоми (доброякісна пухлина, що розвивається з м’язової тканини матки). У будь-якому випадку у разі появи кров’янистих виділень всередині менструального циклу варто негайно звернутись до лікаря. Лише кваліфікований спеціаліст зможе встановити джерело появи кровотечі, яким можуть бути шийка матки, вагіна та сама матка.

Про що сигналізує кровотеча у жінок в період менопаузи?

жіноча менопауза

Якщо у жінки припиняються менструації, це є першою ознакою настання менопаузи. Проте навіть в цей період деякі жінки можуть помітити на білизні плями крові або навіть потерпати через значну кровотечу, що є першим сигналом про небезпеку.

Таку непередбачувану кровотечу можуть спричинити поліпи або фіброзна пухлина, проте в більшості випадків кров’янисті виділення під час менопаузи свідчать про передраковий стан або навіть ураження раком.

Які аналізи потрібно здати?

Одним із найбільш розповсюджених аналізів для виявлення гінекологічних проблем є мазок ПАП (мазок Папаніколау). Його результати дозволяють визначити, чи є джерелом кровотечі матка, і чи присутні у шийці матки ракові клітини.

Ультразвукове дослідження також допоможе розпізнати можливі зміни у матці та яєчниках.

Утім, якщо й цих досліджень не достатньо для того, щоб остаточно розвіяти ваші сумніви, радимо пройти гістероскопію матки, яка передбачає використання невеличкої камери для детального обстеження матки та вагіни.  • American College of Obstetricians and Gynecologists. ACOG Committee Opinion No 557: Management of acute abnormal uterine bleeding in nonpregnant reproductive-aged women. Obstet Gynecol. 2013; 121 (4): 891-896. PMID: 23635706.
  • Bulun SE. Physiology and pathology of the female reproductive axis. In: Melmed S, Polonsky KS, Larsen PR, Kronenberg HM, eds. Williams Textbook of Endocrinology. 13th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016: chap 17.
  • Ryntz T, Lobo RA. Abnormal uterine bleeding. In: Lobo RA, Gershenson DM, Lentz GM, Valea FA, eds. Comprehensive Gynecology. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017: chap 26.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.