Про що свідчать нітрити в сечі

Нітрити в сечі свідчать про інфекцію сечовивідних шляхів. Хоча лікарі не завжди вимагають цей аналіз, вони можуть використовувати його для постановки діагнозу. У цій статті ви дізнаєтесь більше.
Про що свідчать нітрити в сечі

Останнє оновлення: 29 березня, 2020

Нітрити в сечі – це речовини, які допомагають лікарям діагностувати підозру на інфекцію сечовивідних шляхів. Зазвичай в сечі людини не повинно бути нітритів. Отже, їхня наявність ненормальна.

Сеча – це рідина, яку виробляють нирки, щоб вивести з організму непотрібні відходи. Через виведення сечі можна фільтрувати кров.

Нітрати – одні з речовин, які виводяться через сечу. Хоча вони схожі за назвою з нітритами, це не те саме. Деякі є нормальними, а інші – ні. Коли нітрати в сечі стикаються з певними бактеріями, вони перетворюються на нітрити. Тому аналіз на нітрити пов’язаний з інфекціями сечовивідних шляхів.

Однак нітрити виникають не тільки через бактерії. Такі речовини, як нітрит калію або нітрит натрію, використовують у харчовій промисловості. Наприклад, вони штучно підсилюють червоний колір м’яса.

З іншого боку, овочі зазвичай містять нітрати. Зелені овочі, буряк та редис – багаті джерела нітратів. Ось чому Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) встановлює щоденне обмеження споживання: не більше ніж 3,7 мг на кілограм ваги.

Нітрати, які організм не може засвоїти і виводить через сечу, певні бактерії можуть перетворити на нітрити, як ми говорили вище. Однак не всі бактерії мають таку здатність. Проте найпоширеніші бактерії, які викликають інфекції сечовивідних шляхів, її мають. До них належать:

  • кишкова паличка
  • Enterobacteriaceae
  • Proteus mirabilis
  • ентерококи

Коли лікарі направляють на аналіз на нітрити в сечі?

Інфекції сечовивідних шляхів мають характерні симптоми, які змушують лікарів запідозрити їх наявність. Лікарі діагностують цистит, коли пацієнт повідомляє їм про певні класичні симптоми. Серед них:

Зіткнувшись з цією клінічною картиною, лікар може відправити на аналіз сечі на нітрити. Однак, можливо, знадобиться повний аналіз сечі, а не лише нітритова проба. Крім того, лікар може поєднати аналіз сечі на нітрити з аналізом сечі на лейкоцитарну естеразу. Позитивний результат в обох випадках свідчить про інфекцію сечовивідних шляхів.

Лейкоцитна естераза – фермент, що виробляється нейтрофілами, базофілами, еозинофілами та моноцитами. Це лейкоцити. Отже, позитивний результат опосередковано свідчить про наявність білих кров’яних тілець через інфекцію.

коли потрібен аналіз на нітрити в сечі

Як роблять аналіз сечі на нітрити

Після того, як лікар відправляє на повний аналіз сечі, включно з нітритами, пацієнт повинен зібрати зразок сечі у стерильний контейнер. Контейнер має бути стерильним, щоб біохімік отримав надійні результати.

Пацієнт повинен злити перший потік сечі в унітаз, а потім перейти до збору другої частини. Якщо пацієнт бере пробу через кілька годин без сечовипускання, результат буде надійнішим. Наприклад, найкраще це робити вранці, одразу після того, як людина прокинулася.

Потім біохімік вводить тест-смужку в сечу для її аналізу. Тест-смужки містять речовини, які змінюють колір, коли виявляють потрібну сполуку. Як правило, тест-смужки вимірюють не один елемент, а натомість містять різні реагенти, щоб зробити процес ефективнішим. Одна тестова смужка може виявити нітрити, глюкозу, естеразу та білки.

Хоча це залежить від марки, реагенти нітриту сечі зазвичай стають рожевими, коли їх виявляють. Однак кожен виробник тест-смужок вказує кольори та їх тлумачення на етикетках.

як роблять аналіз на нітрити в сечі

Як лікарі інтерпретують результати

Отже, що відбувається, якщо у пацієнта позитивні показники на нітрити в сечі?

Скажімо, пацієнт вирішує звернутися до свого лікаря через печіння під час сечовипускання та підвищення температури. Лікар відправляє на аналіз сечі, а лабораторія повідомляє, що пацієнт має позитивні показники на нітрити. Позитивний результат говорить про інфекцію сечовивідних шляхів. Якщо додати, що пацієнт має позитивний результат аналізу на лейкоцитарну естеразу, то діагноз очевидний.

Потім лікар може прописати лікування антибіотиками, не чекаючи на культури сечі. Однак він може модифікувати антибіотик пізніше після результатів культури. Нарешті, культура сечі може підтвердити діагноз інфекції сечовивідних шляхів і вказати на тип антибіотика, який має призначити лікар.  • del Carmen Laso, María. “Interpretación del análisis de orina.” Arch. argent. pediatr 100.2 (2002): 179.
  • Graff, Laurine. Análisis de orina. Ed. Médica Panamericana, 1983.
  • Fernández, Terreros, and Tirone Andrés. “Evaluación de la importancia del análisis físico químico de orina y factores externos que podrían alterarla.” (2016).

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.