Психологічні техніки для боротьби з депресією

Попри те, що більшість людей вважає психологічну терапію менш ефективною, ніж синтетичні медикаменти, така думка є помилковою. Насправді найефективніші техніки для боротьби з депресією - це комплексний підхід, який передбачає і медикаментозну терапію, і психологічну допомогу.
Психологічні техніки для боротьби з депресією

Останнє оновлення: 24 березня, 2022

Засвоївши ефективні психологічні техніки для боротьби з депресією, ви зможете позбутися депресивного стану та суттєво покращити своє самопочуття.

Що таке депресія?

Насправді депресія – це розумовий розлад, який супроводжується пригніченим станом. Зазвичай при депресії людина відчуває сум, вину та негативні емоції. На жаль, такий стан погіршує якість життя та заважає людині виконувати щоденні справи у звичному темпі.

У стані депресії людина втрачає інтерес до речей, які раніше її неймовірно цікавили. Зазвичай на депресію страждають підлітки та молоді люди віком від 20 до 30 років. Утім, насправді навіть діти не застраховані від депресивного стану, тому батькам потрібно завжди приділяти особливу увагу настрою та самопочуттю дітей.

Більшість людей чомусь пов’язує депресію з виявом слабкості та безпомічності.  Зверніть увагу, що депресивний стан не завжди є результатом дитячої травми, психічних розладів чи нестачі любові у житті.

Насправді причин розвитку депресії дуже багато. Це може бути смерть близької людини, емоційний розрив з коханим/-ою, проблеми на роботі, серйозне захворювання та навіть гормональні зміни в організмі.

Згідно зі статистикою, близько 30% пацієнтів мали симптоми депресії під час надання першої допомоги, а близько 10% з них потребували подальшої психологічної допомоги. На жаль, дані чисельних досліджень доводять, що кожна шоста людина перебуває у депресивному стані.

Симптоми депресії

основні симптоми депресії

Типовими симптомами депресії є постійні відчуття втоми та сонливості, сум, роздратування та надмірна нервозність. У депресивному стані люди втрачають здатність відчувати позитивні емоції, зокрема щастя та задоволення.

Натомість люди постійно відчувають вину, безнадійність, самотність та безпомічність.

Хворим на депресію важко самостійно приймати рішення, вони часто страждають від розладів сну, а іноді у них навіть з’являються суїцидальні думки. До того ж депресивний стан вбиває інтерес до звичних справ та хобі, тож людина перестає турбуватися про особисту гігієну, дітей та домашніх улюбленців.

Взаємозв’язок фізіологічних розладів та депресії

Вірте чи ні, але фізіологічні розлади насправді тісно пов’язані з депресією:

 • Для прикладу, порушення у роботі щитоподібної залози можуть негативно вплинути на рівень гормонів в організмі. Якщо вчасно не зайнятися лікуванням цієї проблеми, це може призвести до розвитку депресії.
 • Пухлини у головному мозку, розсіяний склероз, синдром Паркінсона, недоумкуватість та напади апное під час сну також можуть спровокувати депресивний стан.
 • Одними з головних причин депресії є такі серйозні захворювання внутрішніх органів, як туберкульоз, пневмонія та гепатит.
 • Дуже часто депресивний стан виникає у результаті затяжної надмірної нервозності, зловживання алкоголем та шизофренії.

Депресія чи дещо більше?

депресія та її негативний вплив на здоров'я

На жаль, якщо вчасно не зайнятися лікуванням депресії, цей стан може набути хронічного характеру та призвести до розвитку серйозних ускладнень.

Спочатку людина відчуває сильний сум та пригнічення. У хворих на депресію очі наповнюються сльозами щодня без вагомих підстав. Ба більше, вони уникають прямого контакту зі співрозмовником та часто відмовляються підтримувати розмову.

 • Затяжна депресія може тривати понад два роки поспіль. Хворі втрачають відчуття гумору та перестають отримувати задоволення від життя. Натомість вони стають мовчазними, скептичними та песимістично налаштованими.
 • Жінок дуже часто турбує “передменструальний дисфоричний розлад”. Як можна зрозуміти з назви, симптоми цього стану з’являються тільки під час критичних днів. Виникнути такий стан може ще у підлітковому віці, а зникає зазвичай тільки під час настання менопаузи.

Депресивний стан та ефективні техніки для боротьби з депресією

техніки для боротьби з депресією

Для лікування депресії дуже часто застосовують вітамінні добавки, психотерапію та спеціальні медикаменти.

Зазвичай депресивний стан не передбачає госпіталізації, окрім складних випадків, коли людина страждає через стрімку втрату ваги, порушення у роботі серцево-судинної системи та нав’язливі суїцидальні думки.

 • За умови легкого депресивного стану покращити самопочуття можна за допомогою психотерапії. Для цього виду лікування можна застосовувати як індивідуальний підхід, так і групові заняття. Повірте, така терапія допоможе зняти напругу та краще пристосуватися до життєвих труднощів.
 • Якщо депресивний стан погіршується, до психологічної техніки для боротьби з депресією необхідно додати антидепресанти нового покоління та гетероциклічні препарати. За потреби лікар може також призначити селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну та моноаміноксидази.
 • У поодиноких випадках для лікування депресії використовують електрошок. При цьому на голову хворого кріплять електроди, які посилають сигнали у мозок за допомогою електричного струму. Звісно, під час цієї терапії необхідно застосовувати загальну анестезію, щоб хворий не відчував болю та дискомфорту.
 • Якщо причиною депресивного стану є зміна пір року, для лікування використовують фототерапію. Для цього біля пацієнта ставлять джерело світла. Хворий має провести біля нього близько 30 хвилин, не дивлячись при цьому безпосередньо на предмет, що випромінює світло.

Як перебороти депресію природним шляхом?

На щастя, є спеціальні ефективні техніки для боротьби з депресією, за умови регулярного використання яких ви зможете досить швидко вийти з депресивного стану.

 • Беріть участь у подіях, які вас цікавлять та приносять вам задоволення. За допомогою таких занять вам вдасться поповнити запаси як фізичної, так і розумової енергії. До того ж, ви зможете підняти собі настрій та позбутися негативних думок.
 • Перетворіть негативні думки на позитивні ідеї. Спробуйте підняти власну самооцінку, адже від любові до себе безпосередньо залежить здатність приймати себе з усіма недоліками та готовність виправляти помилки.
 • Коли мова йде саме про психологічні техніки для боротьби з депресією, варто згадати про вправи для розвитку впевненості у собі та вмінні відстоювати власні принципи.
 • Якщо людина вміє приймати будь-який емоційний стан, навіть негативний досвід, це свідчить про неабияку життєву мудрість та високий емоційний інтелект. Для того, щоб перебороти депресію, дуже важливо навчитися розпізнавати надмірну нервозність, злість, сум та страх. Не забувайте, що визнання проблеми – це перший крок до її вирішення.
 • Життєві цілі неймовірно мотивують людину та дають їй сили йти далі по життю. Якщо ви хочете перебороти депресивний стан, радимо встановити собі мету та щодня працювати над її втіленням.
 • Вміння вчасно відпускати проблеми та розслаблятися є дуже важливим не тільки для розслаблення м’язів, але й для очищення мозку від зайвих думок.
 • Рекомендуємо регулярно практикувати медитацію для боротьби з депресією та відновлення організму.Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.