3 стратегії виховання підлітків

Підлітки мають усвідомити, що в житті є багато правил і вимог. Дуже важливо, щоб вони розуміли різницю між тим, на що вони мають право, і тим, що від них очікують.
3 стратегії виховання підлітків

Останнє оновлення: 18 травня, 2019

Підлітки виховуються не завжди легко і вимагають багато терпіння та кмітливості з вашого боку, зокрема знання того, як вкоренити тверді цінності і встановити обмеження, щоб ваша дитина виросла розумною і відповідальною. У сьогоднішній статті ми пояснимо три стратегії виховання підлітків.

Поради з виховання підлітка

батько і дочка

1. Дайте більше свободи, але й більше обов’язків

Дочки, як правило, розвиваються раніше, і щойно їм виповниться 11 або 12 років, вони починають вимагати більше свободи. Хлопчики дорослішають повільніше. Приблизно у віці 13 років вони раптово, без будь-якого попередження, стають більш впертими і гордими, реагуючи незрозумілим для вас чином.

Ваші діти ростуть. Вони входять у світ дорослого життя, але в глибині душі все ще залишаються дітьми. І це дається їм нелегко. Намагайтеся не забувати, що вони перебувають під владою гормонів і особистих драм, і що це допоможе їм визначити своє місце в світі.

Підлітки потребують можливості дізнатися більше про себе, мати більше свободи і відчути на собі наслідки своїх дій.

Найкраще, що ви можете зробити як батьки, – допомагати підтримувати баланс між свободами і обов’язками. Наприклад, вони можуть гуляти у вихідні, якщо добре навчаються в школі. Дайте їм зрозуміти, що вони мають дотримуватися визначеної комендантської години, тому що, якщо вони прийдуть додому занадто пізно, то втратять свої привілеї.

Ключовим моментом тут є те, що підлітки мають усвідомити, що життя повне правил і вимог, яким всі – особливо дорослі – мають підкорятися, тож вони мають також переконатися в цьому в ранньому віці. Речі не просто “падають з неба”, тому що вони їх хочуть. Їм доведеться навчитися наполегливо працювати, щоб заробити гроші, які вони будуть витрачати, щоб купити їжу, одяг, домівку, тобто щоб жити.

Вам потрібно зробити так, щоб підліток взяв на себе відповідальність за своє навчання і власні дії. І пам’ятайте, що саме ви встановлюєте стандарти, тож треба забезпечити їх виконання. Якщо ви вагаєтеся або щодня змінюєте свої очікування, ви втратите їхню повагу.

2. Позитивні стимули кращі, ніж покарання

Деякі батьки роблять помилку, постійно караючи своїх підлітків.

Вони кричать на них, лають, негативно реагуючи кожного разу, коли ті роблять щось неправильно. Натомість потрібно навчитися підтримувати рівновагу. Ось приклад: дитина провалює іспит, приходить додому з поганими оцінками, і ви обзиваєте її лінивою і говорите, що вона ніколи нічого не досягне в житті.

Так робити не варто. Це викликає тільки негативні почуття, низьку самооцінку і безнадію. Замість цього спитайте, що сталося, і спробуйте відновити довіру. Скажіть, що ви вірите в неї, і ви знаєте, що вона справиться краще наступного разу, тому що вона повною мірою здатна досягти успіху, якщо цього забажає.

Коли підлітки роблять помилки, треба показати їм, як можна зробити краще, намагайтеся не переходити на критику. Варто дотримуватися стратегії, яка будує їх впевненість, замість того, щоб постійно наказувати. Це найкращий спосіб.

3. Спілкуйтеся і будуйте довіру

Завжди знаходьте час, щоб провести його з вашим підлітком і запитати, як пройшов день. Не судіть його за тим, що він зробив або не зробив. Батьки мають скеровувати, і єдиний спосіб робити це успішно – постійно спілкуватися та довіряти.

Намагайтеся не допустити, щоб ваш підліток став типовим хлопчиком чи дівчинкою, які завжди замкнені в своїй кімнаті з комп’ютером або музикою – діти, які виходять тільки для того, щоб поїсти або зустрітися з друзями. Запобігайте самоізоляції, з дитинства завжди заохочуйте сімейні заходи в домашніх умовах.

Під час обіду, вимкніть телевізор і поговоріть зі своїми дітьми. Спитайте їх про речі, які їм подобаються, про друзів, людей, які їм цікаві… Спонукайте їх ділитися з вами без будь-якого тиску.

Сподіваємося, вони зрозуміють, що ви – їхній союзник, а не ворог або хтось, хто тільки критикує або карає.

Прислухайтеся до них, направляйте, будьте батьком, матір’ю і найкращим другом. Встановіть обмеження, коли це необхідно, і давайте свободу, коли вони заслуговують завдяки свідомій і відповідальній поведінці.

дочка
Підсумовуючи, скажемо, що виховувати підлітків, звісно, не так просто, і не існує жодних посібників з інструкціями. Але ми обіцяємо вам, що якщо ви залишитеся оптимістами, показуватимете любов і повагу, ваш підліток виросте кмітливим і відповідальним.

Люди, які по-справжньому щасливі, розуміють, що для того, щоб досягти успіху в житті, необхідно наполегливо працювати. Щоб мати хороших друзів, треба поважати людей і ставитися з розумінням. Такий рівень емоційного інтелекту і свідомості ви можете сформувати у вашій дитині.

І останнє, але не менш вагоме: також важливо, щоб обидва батьки виховували дітей у злагоді. Разом ви будете спільно культивувати ті ж цінності.  • Elias, M. J., Tobias, S. E., & Friedlander, B. S. (2000). Raising Emotionally Intelligent Teenagers: Parenting with Love, Laughter, and Limits. Harmony books, Random House, Inc., 1540 Broadway, New York, NY 10036.
  • Myers, B. (1996). Raising Responsible Teenagers.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.