Революційна терапія: відновлення свідомості після коми

Попри те, що пацієнт ще не може взаємодіяти з оточенням, відбулося відновлення свідомості, він прокинувся, і його погляд реагує на зовнішні подразники.
Революційна терапія: відновлення свідомості після коми

Останнє оновлення: 08 березня, 2019

Коли людина приходить до тями після багатьох років перебування в комі, тобто відбувається відновлення свідомості, – це майже завжди новина.

Однак те, що сталося не так давно в лікарні у Франції, має особливу важливість з наукової точки зору. Без сумніву, це дає надію багатьом пацієнтам у тій же ситуації.

Це сталося в неврологічній лікарні П’єра Вехтермера в Ліоні (Франція). Це не було спонтанно або випадково.

Щасливцю 50 років. Він був у комі з 35 років після серйозної автомобільної аварії, яка залишила його калікою.

Ліонський університет, поруч з цією ж лікарнею, провів цікаве дослідження, засноване на простій стимуляції блукаючого нерва.

Однак це був повільний процес. Навіть сьогодні очікують на більше досягнень. Крім того, пацієнт досі має справу з серйозними наслідками, і його пробудження повільне.

Однак він вже реагує на різні подразники, звертає увагу, зосереджує свій погляд і може спрямувати голову на те, що його цікавить.

Це лише початок, але це перший етап. Це також перші кроки, які, без сумніву, скоро принесуть дивовижні новини.

Проаналізуймо, на чому ґрунтується терапія. Вона була розроблений командою провідних лікарів, яку очолив дослідник Інституту когнітивних наук Марк Жаннерод.

Відновлення свідомості після 15 років

відновлення свідомості після коми

Проте ті, близька людина яких у комі, чудово розуміють, що це дивний стан між життям і смертю. Люди зберігають свої життєві ознаки, проте залишилися в далекому світі та втрачають уявлення про решту людей.

Однак варто пам’ятати, що ця нитка або ця активність нейронів, яка обмежує свідомість, часто досить тонка. Учені поставили собі за мету наблизити чутливий і реальний світ до людини, яка перебуває у вегетативному стані.

Блукаючий нерв – ключ до відновлення свідомості

Дослідження нещодавно було опубліковане в журналі «Current Biology». Однак новина вже поширилася по всьому світу.

Учені, зі свого боку, сприйняли її з обережністю. Зрештою, наразі лише один пацієнт був підданий цій терапії. Потрібно ще спробувати її на більшій кількості людей з різними пошкодженнями мозку, щоб дійсно оцінити її властивості.

Терапія базується на роботі блукаючого нерва. Саме лікування передбачає застосування невеликих кардіостимуляторів навколо блукаючого нерва пацієнта.

Відомо, що блукаючий нерв з’єднує нескінченну кількість нервів, органів і структур з нашим мозком. Це як канал, через який пов’язані нескінченні функції. Цей «активний» нерв обумовлює той чи інший тип реакції.

У цьому випадку вчені стимулювали специфічну ділянку, що з’єднується з блукаючим нервом: ретикулярну формацію.

Це неймовірна структура, що відповідає за регулювання стан сну та пробудження.

Команда неврологів виходила з такого припущення: якщо вони стимулюють блукаючий нерв, чи викличе це повернення свідомості у пацієнтів в комі?

Результат був повільним, але ефективним. Вперше людина прокинулася через 15 років занурення у несвідомий світ.

Необхідні додаткові дослідження

Загальна відповідь наукової спільноти – бути обережними. Техніка стимулювання самого блукаючого нерва не є чимось новим. Насправді, її використовують вже деякий час на людях з епілепсією, а також у випадках важкої депресії.

Вона «реактивує» свідомість і діяльність багатьох наших органів. Однак ця активація є дуже повільною, тому терапію потрібно ще вдосконалювати.

Крім того, хоча пацієнт в комі прокинувся, він досі не є автономним або здатним взаємодіяти зі своїм оточенням.

Пацієнт свідомий, це правда. Він прокинувся, у цьому немає сумнівів. Проте він ще не може спілкуватися, а також немає жодних доказів того, що він розуміє ситуацію, в якій перебуває.

Єдина діяльність, яку він досі продемонстрував, обмежується його поглядом: щось захоплює його увагу, він дивиться, спостерігає, і, здається, має особливий інтерес до своєї сім’ї.

терапія для відновлення свідомості
цей пацієнт ще перебуває на першій стадії.

Ще потрібно кілька кроків, перш ніж він зможе повністю прокинутися, спілкуватися і контактувати зі своїм оточенням.

Ми сподіваємося, що з часом завдяки адекватній стимуляції він зможе все це робити.

Тим часом, ми будемо чекати більше новин про відновлення свідомості та терапію блукаючого нерва у пацієнтів, які перебувають у комі.

Це може вас зацікавити ...
Як “розбудити” блукаючий нерв, щоб покращити здоров’я всього організму
Моє здоров'я
Написав та перевірив Моє здоров'я
Як “розбудити” блукаючий нерв, щоб покращити здоров’я всього організму

"Розбудіть" свій блукаючий нерв, щоб відчути, наскільки він позитивно впливає на здоров'я. Опануйте цю просту дихальну техніку!
Зміст цієї публікації носить виключно інформаційний характер. Ні в якому разі не можна використовувати для постановки або заміни медичного діагнозу, самого лікування або рекомендацій спеціаліста. Якщо у вас виникли запитання чи сумніви, зверніться до перевіреного спеціаліста та отримайте його схвалення перед початком будь-якої процедури.