Що потрібно знати про мозкові оболонки

Мозкові оболонки діють як фізичний фільтр, амортизуючи удари. Крім того, вони також захищають від хімічних речовин. У цій статті ми розповімо вам все про них!
Що потрібно знати про мозкові оболонки

Останнє оновлення: 18 вересня, 2020

Мозкові оболонки – це основна частина нашої центральної нервової системи. Вони являють собою набір мембран, які вкривають спинний і головний мозок, основною функцією яких є захист від певних атак.

Слово походить від грецького слова «meninx», що означає оболонку. Центральна нервова система – одна з частин тіла, яка потребує найбільшого захисту, оскільки завдяки їй тіло може виконувати всі свої функції, наприклад, дихання.

До мозкових оболонок належать тверда мозкова оболонка, павутинна мозкова оболонка та м’яка мозкова оболонка. У цій статті ми хочемо пояснити, як вони розподіляються, а також їх основні характеристики та функції. Крім того, ми поговоримо про менінгіт і про те, чому цей стан такий небезпечний.

Що таке мозкові оболонки?

Як ми вже згадували вище, центральна нервова система вимагає різних механізмів, щоб захистити нас. По-перше, вона захищений кістковими структурами, такими як череп і хребет.

Окрім того, він складається з низки мембран, які захищають її, перш за все, від хімічних атак або інфекцій: оболонок мозку. Це три мембрани або шари, які відокремлені один від одного просторами, які також містять важливі структури.

Якщо ви починете з зовнішньої частини, яка контактує з черепом, ви знайдете тверду мозкову оболонку. Вона прикріплена до кістки і утворює своєрідну перегородку, яка розділяє порожнину черепа на частини. Таким чином, вона утримує різні частини мозку на місці. Крім того, вона містить венозні пазухи.

Павутинна мозкова оболонка – це наступна мозкова оболонка, розташована посередині. Свою назву вона отримала тому, що нагадує павутину. Це найніжніший і найбільш крихкий шар. Знизу розташований субарахноїдальний простір, в якому міститься спинномозкова рідина.

М’яка мозкова оболонка є внутрішньою оболонкою мозку, оскільки вона контактує з головним і спинним мозком. Вона покриває мозок і має борозни та звивини, ніби тонкий лист, який його покриває.

які є мозкові оболонки

Проміжки між мозковими оболонками

Ми вже згадували про субарахноїдальний простір, який знаходиться між павутинною та м’якою оболонками. Спинномозкова рідина розташована всередині цієї ділянки. Ця рідина захищає центральну нервову систему, пом’якшуючи удари та зміну тиску всередині черепа.

Між твердою мозковою оболонкою та павутинною ми знаходимо субдуральний простір. На твердій мозковій оболонці є знаменитий епідуральний простір. Цей простір відомий тим, що в нього вводять певні знеболювальні препарати, наприклад, під час вагітності. Цей простір є в спинному мозку, але не в головному.

Можливо, вам сподобається ця стаття: Які є долі мозку?

Функції мозкових оболонок

Як ми всі знаємо, основною функцією мозкових оболонок є захист нервової системи від таких пошкоджень, як травми. Іншими словами, вони несуть відповідальність за пом’якшення можливих ударів. Однак вони також діють як фільтр для хімічних атак.

Окрім того, мозкові оболонки дозволяють спинномозковій рідині циркулювати по системі. На додаток до фізичного захисту, ця рідина допомагає усунути відходи, що утворюються в мозку. Крім того, вона збалансовує внутрішньочерепний тиск.

Тому мозкові оболонки утворюють систему підтримки та захисту. З іншого боку, вони інформують мозок про певні зміни тиску, напругу або біль, які може спричинити травма.

для чого потрібні мозкові оболонки
Ця стаття може вас зацікавити: Субарахноїдальні та субдуральні крововиливи

Що таке менінгіт?

Менінгіт – це патологія, що характеризується гострим запаленням мозкових оболонок. Хоча більшість випадків пов’язана з вірусною інфекцією, вона також може бути пов’язана з бактеріями або грибком. Це може бути викликано канцерогенним процесом або іншими причинами.

Проблема полягає в тому, що в багатьох випадках це запалення може спричинити пошкодження мозку. Насправді воно має постійні наслідки, такі як глухота або зміни інших органів чуття. Це може бути навіть смертельно.

Необхідно пам’ятати, що мозкові оболонки – це основні захисні структури центральної нервової системи. Тому дуже важливо, щоб вони були здоровими, оскільки травма може вплинути на цілісність цієї системи.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.