Які є долі мозку?

Усі долі мозку мають різні функції, однак більшість із них має правильно обробляти інформацію.
Які є долі мозку?

Останнє оновлення: 03 березня, 2020

Долі мозку – це ділянки, на які поділяється кора головного мозку, відповідно до функцій, які вони виконують. Інакше кажучи, різні долі мозку є функціональним та анатомічним поділом мозку. Крім того, цей поділ допомагає нам визначити джерела кожної з функцій людини.

Насправді досить просто побачити долі мозку, особливо дві півкулі, оскільки є канавки, які чітко їх розділяють. Однак у межах кожної півкулі також можна знайти дещо диференційовані ділянки завдяки іншим тріщинам та канавкам.

Вивчаючи долі мозку, ми можемо зрозуміти, що кожна з них виконує низку конкретних завдань. Наприклад, лобна доля, зокрема, контролює емоції та нашу здатність до міркування.

Учені стверджують, що є шість доль мозку. Це лобна, тім’яна, скронева, потилична, лімбічна та острівкова. У цій статті ви дізнаєтесь усе, що потрібно знати про них.

Як розділені долі мозку?

Як ми вже згадували, долі мозку спочатку визначають анатомічно. Це означає, що кожна з них розташована в певній частині мозку. Розділи між цими ділянками складаються з канавок і щілин, які зазвичай наявні в цьому органі.

як розділені долі мозку
Лобна доля розташована в передній частині мозку. Як випливає з назви, вона розташована за лобовою кісткою черепа. Крім того, це одна з найбільших частин мозку.

З іншого боку – потилична доля. Вона розташована у задній частині черепа, біля шиї. Між цією долею і лобною долею знаходиться тім’яна доля. Крім того, важливо знати, що скроневі долі розташовані біля скронь між лобною та потиличною долями.

Однак це ще не все. Розташування інших доль мозку, зокрема острівкової та лімбічної, є дещо складнішим. Острівкова доля трохи прихована за скроневою. Лімбічна доля перетинає через стики лобної, тім’яної та скроневої.

Які функції мають долі мозку?

Хоча це не точно, все ж загальновизнано, що такі функції, як мова, рух або міркування, розподіляються між долями мозку.

які функції мають долі мозку

Лобна доля

Ця частина мозку пов’язана з характером і прийняттям рішень. Вона контролює імпульси та соціальну і сексуальну поведінку. Насправді вчені вважають, що емоції починаються в цій долі.

Тім’яна доля

З усіх частин мозку тім’яна доля найбільше бере участь в обробці інформації. Крім того, вона важлива для отримання просторової інформації. Іншими словами, вона дає нам визначити розмір, форму та відстань до предметів.

Також тім’яна доля відіграє роль у розумінні письма. Дослідники також стверджують, що ця доля дає нам можливість розв’язувати математичні завдання.

Скроневі долі

Скроневі долі пов’язані з мовою та слуховою пам’яттю. Крім того, вони також активізуються, коли йдеться про розпізнавання обличчя та розуміння мови. Іншими словами, це долі, які найбільш тісно пов’язані зі слуховою системою. Як результат, вони також найбільш вразливі до епілептичних розладів.

Потилична доля

Ця доля має найбільше значення, коли йдеться про зір. Вона відповідає за інтерпретацію та розпізнавання зображень. Таким же чином потилична доля дає нам розрізняти як колір, так і рух, а також служить для просторового розпізнавання.

Інші долі мозку: острівкова та лімбічна

Острівкова доля працює, інтегруючи інформацію з різних систем нашого організму. Вона втручається у численні емоційні процеси, у смак, запах тощо. Насправді, це доля, яка найбільш тісно пов’язана зі сприйняттям болю та емпатією.

Лімбічна доля здебільшого відповідає за «почуття виживання». Вона пов’язана з численними функціями, такими як голод, сексуальний інстинкт, пам’ять і навіть тривалість уваги.

Фінальні зауваги

Наш мозок – одна з найскладніших структур. Вивчення часток мозку дає нам розширити свої знання та ідентифікувати частини та функції мозку. Надалі це допоможе нам встановити кращі методи лікування та діагностики.  • MacLean, P. D. (1990). The triune brain in evolution : role in paleocerebral functions. Plenum Press. Retrieved from https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=4PmLFmNdHL0C&oi=fnd&pg=PA1&dq=MacLean,+P.D.,+“The+Triune+Brain+in+Evolution:+Role+in+paleocerebra+functions&ots=y8ofFp_V43&sig=CW0ZXWMRagoBt0sqREuxsYODpjU&redir_esc=y#v=onepage&q=MacLean%2C P.D.%2C “The Triune Brain in Evolution%3A Role in paleocerebra functions&f=false
  • Lóbulo temporal: características, anatomía y funciones – Lifeder. (n.d.). Retrieved September 27, 2019, from https://www.lifeder.com/lobulo-temporal/
  • Shura, R. D., Hurley, R. A., & Taber, K. H. (2014). Insular Cortex: Structural and Functional Neuroanatomy. The Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences, 26(4), iv-282. https://doi.org/10.1176/appi.neuropsych.260401
  • Lobulo frontal | CNS Traumatic Brain Injury Rehabilitation. (n.d.). Retrieved September 27, 2019, from https://www.neuroskills.com/language/espanol/lobulo-frontal/

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.