Що призводить до запалення лімфатичних вузлів?

Якщо ви помітите, що у лімфатичних вузлах виникло запалення, перше за все, варто заспокоїтись і пам'ятати, що в більшості випадків це не свідчить про жодне складне захворювання.
Що призводить до запалення лімфатичних вузлів?

Останнє оновлення: 23 січня, 2019

По-перше, важливо знати, що більшість випадків запалення лімфатичних вузлів не є серйозною проблемою для здоров’я, особливо якщо запалення виникає через інфекції. Втім, рекомендовано слідкувати за станом своїх лімфатичних вузлів, аби запобігти розвитку інших захворювань. Тому якщо у вас запалення лімфатичних вузлів, краще звернутися до лікаря. 

Ці маленькі грудочки, в яких іноді виникає запалення на вашій шиї, коли ви, наприклад, простудилися, називаються лімфатичними вузлами. Вони неймовірно важливі для організму і виконують функцію фільтрів рідини для (лімфи) тканини. Вони мають мигдалеподібну форму, розміром десь близько сантментр, лімфатичні вузли формуються у свого роду групу навколо шиї, пахв, паху, грудної клітини та черевної порожнини. Завжди краще проконсультуватися у лікаря, якщо ваші лімфатичні вузли стали запаленими. Далі у статті ми розповімо про функції лімфатичних вузлів та причини їх запалення.

Які функції лімфатичних вузлів?

Біль у горлі та запалення лімфатичних вузлів

 

Ось основні функції лімфатичних вузлів:

 • Відфільтровувати чужорідні тіла, як от бактерії чи злоякісні клітини та знищувати їх.
 • Виробляти білі кров’яні клітини, лімфоцити і плазму, які відповідають за захист організму від чужорідних тіл.
 • Лімфатична система побудована так само, як і кровоносні судини.
 • Захищають вашу імунну систему
 • Лімфатичні вузли мають різну форму та розміри. Наприклад, ті, що під щелепою, плоскі, шириною десь сантиметр, а форма у них схожа до бобів. Ті, що в потилиці, мають розміри близько 0,5 сантиметра, їх форма схожа до сочевиці. А лімфатичні вузли в паху мають подовгувату форму та розміри трохи більше ніж 1,5 сантиметри.

Чому виникає запалення в лімфатичних вузлах?

Існує багато причин виникнення запалення в лімфатичних вузлах. Оскільки головна їхня функція – захищати імунну систему, вони дуже чутливі до будь-яких змін. Запалення можуть спричини незначні причини, а бо й набагато серйозніші, як-от рак, наприклад. Розгляньмо можливі причини запалення більш детально:

 • Звичайні інфекції: простуда, ангіна або тонзиліт.
 • Бактеріальні інфекції:  сифіліс, туберкульоз, харчове отруєння сальмонелою
 • Вовчак
 • Вірусні інфекції, наприклад кір та краснуха
 • Інфекції від інших патогенів, такі як малярія, лейшманіоз
 • Ревматичні захворювання
 • Запалення лімфатичних вузлів через вживання ліків: перхлорату, котрімоксазолу, гідантоїну
 • Стрес, поганий сон, неправильне харчування, нестача поживних речовин
 • Іноді запалення лімфатичних вузлів може виникати через лімфому, пухлинне захворювання, яке лікується як доброякісна пухлина (не ракова). Втім, варто пам’ятати, що існує ризик злоякісної лімфоми, тому будь-які зміни або прояви симптомів повинен ретельно відслідковувати лікар.  

Первинна оцінка стану лімфатичних вузлів

лікування лімфатичних вузлів

Без сумніву, ваш лікар поставить вам діагноз і розповість, що ви мусите робити. Втім, не забувайте регулярно ставити собі такі запитання:

 • У мене була простуда або грип?
 • Де виникло запалення лімфатичного вузла: шия, пахва, ключиця?
 • Коли я почав помічати його? Запалення виникло раптово чи потроху збільшувалося?
 • Сильно болить?
 • Перед цим я мав якісь захворювання?
 • Я приймаю якісь ліки?
 • Я недавно їздив на відпочинок?
 • Я скидав вагу останнім часом?

Відповіді на ці запитання дадуть вам змогу зрозуміти, де ваша імунна система ще не прийшла до норми, адже у більшості випадків запалення лімфатичних вузлів пов’язане з попередніми захворюваннями. Іноді причиною можуть бути певні ліки чи бактерії. З вашою допомогою та за результатами аналізів, ваш лікар зможе сказати причину набряку.

Те, про що варто пам’ятати

Більшіть осередків запалення лімфатичних вузлів знаходяться в області шиї і виникають переважно через інфекції в горлі або роті. Втім, вам варто переконатися, що запалення розростається не занадто швидко: якщо його розмір буде більшим ніж 4 см, вам доведеться робити біопсію.

Пам’ятайте, що хоча і вузли в шиї, як правило, не шкідливі, ті, що розташовані в ключицях, не зважаючи на їх розмір, вважаються небезпечними. Саме тому, їх потрібно лікувати швидко, адже вони можуть спричинити початок ракових процесів. 

Як слідкувати за здоров’ям лімфатичних вузлів та запобігти їх запаленню?

кавун

Одне із ключових рішень, щоб запобігти запаленню лімфатичних вузлів наскільки це можливо –  це, безсумнівно, посилення імунної системи. Саме тому важливо щодня вживати такі продукти:

Вітамін С

Він неймовірно важливий для імунної системи. Він бореться з інфекціями та вірусами, захищає ваші клітини та і т. д. Вітамін С міститься у цитрусових фруктах: ківі, полуниці, манго, помідори та ін.

Вітамін E

Він збільшує вироблення білих кров’яних тілець, які захищають вас від раку та бактерій. Він міститься у більшості фруктів, овочів, горіхів, як от волоські горіхи, фісташки, мигдаль та ін.

Продутки багаті на бета-каротин

У них містяться антоксиданти, вони борються з вільними радикалами та зміцнюють ваш захист. Обов’язково потрібно їсти моркву, кукурудзу, кавун, капусту, буряк, гарбуз, спаржу, абрикоси та ін.

Селен та цинк

Вони стимулюють вироблення клітин, а це надає енергію імунній системі. У яких продуктах міститься селен та цинк? Все просто: цільнозернові, більшість горіхів, морепродукти, соя та ін.

Це може вас зацікавити ...
6 природних засобів для очищення лімфатичної системи
Моє здоров'яRead it in Моє здоров'я
6 природних засобів для очищення лімфатичної системи

Очищення лімфатичної системи покращує здоров'я. Спеціальні масажі, які роблять професіонали, стимулюють рух лімфи та її дренаж для найкращих результатів. • Kuka, M., & Iannacone, M. (2014). The role of lymph node sinus macrophages in host defense. Annals of the New York Academy of Sciences. http://doi.org/10.1111/nyas.12387
 • Chandra, R. K. (2001). Nutrición y sistema inmune. Anales de La Real Academia de Doctores.
 • 1. Segurola Gurrutxaga H, Cárdenas Lagranja G, Burgos R. Nutrientes e inmunidad. Nutr Clin Med. 2016;X:1–19. Segurola Gurrutxaga, H., Cárdenas Lagranja, G., & Burgos, R. (2016). Nutrientes e inmunidad. Nutr Clin Med. http://doi.org/10.7400/NCM.2016.10.1.5034