Що таке електроліти?

Електроліти - це речовини в організмі людини, які містять електричний заряд. Вони є основними елементами для нормального функціонування організму, і їх можна втратити та замінити.
Що таке електроліти?

Останнє оновлення: 28 січня, 2021

Спортсмени – група людей, найбільш знайомих з електролітами. Вони також пов’язані зі зволоженням. Отже, що таке електроліти?

Електроліти – це мінеральні речовини, що містяться в крові, а також в інших рідинах організму і всередині клітин. Чудово те, що вони можуть нести електричні заряди. Це означає, що електроліт може розчинятися у воді та проводити електрику.

Вони дуже важливі для організму. Дисбаланс в електролітах може бути смертельним. Ці речовини пов’язані з потоком води в організмі. Вони також пов’язані з рН крові, її кислотністю та активністю м’язів.

Основними електролітами є натрій, хлор, кальцій, фосфор, магній і калій. Для кожного з них є значення концентрації в крові, які можна вважати нормальними. Наприклад:

 • для калію нормальні показники коливаються в межах 3,5-5,3 мекв / л
 • нормальні показники натрію становлять 136-145 мекв / л
 • для хлору вони становлять від 97 до 107 мекв / л

Причини порушення електролітного балансу

Нормальний баланс електролітів в організмі, який коливається між певними значеннями, може бути порушений. На них можуть вплинути гормональні зміни, захворювання органів, зокрема нирок або печінки, і навіть вживання ліків. Серед найпоширеніших причин порушення електролітного балансу такі:

 • Зневоднення: коли організм вступає в період зневоднення, він втрачає рідину. Крім того, він також втрачає ці електричні речовини. Під час гарячкових піків або гастроентериту з блювотою та діареєю можна втратити електроліти.
 • Синдром мальабсорбції: є патології, які змінюють процес всмоктування кишківником поживних речовин. Коли це трапляється, електроліти, які потрапляють всередину, можуть фактично не потрапляти в організм.
 • Ендокринні захворювання: діабет або гіпотиреоз – приклади гормональних проблем, які порушують баланс внутрішнього середовища організму.
 • Хімієтерапія: онкологічні пацієнти, які проходять курс хімієтерапії, дуже сприйнятливі до порушення електролітного балансу. Ті, хто лікує онкологічних хворих, повинні завжди переконатися, що вони замінюють те, що втрачено внаслідок лікування.
 • Ліки: окрім хімієтерапії, є і інші загальновживані препарати, які спричиняють втрату мінеральних речовин. Наприклад, діуретики та деякі кортикостероїди.
 • Захворювання нирок: нирки повинні регулювати речовини, що виходять з організму. У разі їх відмови організм може втратити натрій, калій, кальцій, фосфор та магній.

Найпоширеніші дисбаланси

Деякі електролітні дисбаланси бувають частіше, ніж інші. Деякі з них тимчасові і можуть виправитися автоматично, тоді як інші потребують зовнішнього втручання, щоб повернутися до нормального рівня.

Багато з цих дисбалансів не є терміновими або серйозними. Однак деякі досить складні. Їх довгострокові наслідки можуть бути серйозними.

Наприклад, із кальцієм може бути гіпокальціємія (менша кількість крові) або гіперкальціємія (більша кількість крові). Для жінок гіпокальціємія може збільшити ризик остеопорозу, коли починається менопауза. З іншого боку, гіперкальціємія може призвести до появи каменів у нирках.

Натрій, як у надмірній, так і у недостатній кількості, змінює роботу нейронів. Гіпонатріємія, тобто низький рівень натрію, та гіпернатріємія, тобто високі показники натрію в крові, викликають дратівливість та сплутаність свідомості. В крайньому разі це може призвести до судом.

Калій – електроліт, який спричиняє більшість проблем. Міокардіоцити – клітини серцевого м’яза, які потребують певної кількості калію, щоб серцебиття було таким, яким воно повинно бути. Нестача калію в крові є пусковим механізмом для аритмії, яка має свої ризики.

Коли йдеться про надлишок калію в крові, хоча це і не терміново, слід звернутися до фахівця для відстеження проблем з нирками. Першим проявом ниркової недостатності може бути гіперглікемія, яка передбачає підвищення рівня калію в крові.

Джерела електролітів

Важливо знати, звідки ми отримуємо електроліти не тільки для того, щоб компенсувати будь-які втрати, але й для забезпечення збалансованого харчування з урахуванням цих щоденних потреб.

Окрім спеціальних напоїв для зволоження спортсменів, ви також можете знайти електроліти в таких харчових продуктах:

 • Кальцій: у багатьох видах риби є кальцій, особливо в сардинах. Він також міститься у шпинаті та мигдалі.
 • Фосфор: фосфор міститься в мигдалі, а також в інших горіхах. Пісне м’ясо та яйця є надійним джерелом цього електроліту, як і молочні продукти, такі як сир та йогурт.
 • Натрій: буряк, селера, оливки та помідори.
 • Магній: зелені листові овочі, риба та горіхи. У шоколаді також багато магнію.
 • Калій: ви можете знайти калій у хорошій кількості в зелених листових овочах і в багатьох фруктах, таких як банани та цитрусові.


 • DuBose TD. Disorders of acid-base balance. In: Skorecki K, Chertow GM, Marsden PA, Taal MW, Yu ASL, eds. Brenner and Rector’s The Kidney. 10th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 17.
 • Ayus, Juan Carlos, C. Caramelo, and A. Tejedor. “Agua, electrolitos y equilibrio ácido-base.” Med. Panamericana (2007).
 • del Rosal Rabes, T., et al. “Alimentación parenteral, líquidos y electrolitos.” Protocolos de Neonatología.[aut. libro] AEP. Protocolos Diagnóstico Terapeúticos de la AEP: Neonatología (2008): 101-110.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.