Темні кола під очима у дітей: привід для занепокоєння?

У багатьох дорослих є темні кола під очима, які ми списуємо на безсоння, стрес чи виснаження. А як пояснити  темні кола під очима у дітей?
Темні кола під очима у дітей: привід для занепокоєння?

Останнє оновлення: 24 березня, 2022

Хоча вони рідко викликають занепокоєння, важливо зрозуміти, чому виникають темні кола під очима у дітей. Перше, що вам потрібно знати, це те, що вони утворюються внаслідок зміни кольору шкіри під очима або загального контуру очей.

Надмірне вироблення меланіну, а також розширення кровоносних судин може спричинити ці зміни. Шкіра навколо очей має розмір від 300 до 800 мкм, тобто вона доволі тонка, і тому ці фізіологічні процеси настільки помітні.

Поширені причини появи темних кіл під очима у дітей

Батьки зазвичай хвилюються, коли бачать, як їхні діти прокидаються з темними колами під очима. Зрештою, вони виглядають хворими, втомленими та виснаженими. Однак це не обов’язково є причиною для тривоги. Ось причини, чому виникають темні кола під очима у дітей.

Труднощі зі сном

Цілком нормально, коли темні кола з’являються, коли діти погано сплять. Цей розлад відомий як дитяче безсоння і вражає дітей у віці від пів року до п’яти років.

Споживання їжі та таких напоїв, як кава чи шоколад, незадовго до сну може вплинути на сон дітей. Фізичні навантаження ввечері, світло від технологічних пристроїв та навколишній шум також можуть впливати на малечу і призвести до появи темних кіл під очима.

темні кола під очима у дітей через безсоння

Обструктивне апное сну

Ще однією причиною появи темних кіл під очима у дітей є обструктивне дитяче апное сну. Цей розлад викликаний частковою або повною блокадою дихання під час сну через звуження дихальних шляхів.

Інші симптоми, які можуть свідчити про наявність у вашої дитини такого розладу:

  • хропіння з тривалими паузами в диханні
  • нічні жахи і неспокійний сон
  • сухість у роті
  • дихання через рот
  • втома

У результаті недосипання або надмірної активності протягом дня у дітей можуть спостерігатися напади втоми, що призводять до появи темних кіл під очима.

У цих випадках необхідно переглянути щоденну активність дитини, щоб запропонувати їй час для відпочинку та відновлення. Будьте обережні, коли мова заходить про денний сон, який може вплинути на те, наскільки добре діти сплять вночі.

Закладення носа

Закладення носа через грип, алергічний риніт, астму або синусит також викликає темні кола під очима у дітей. Ця зміна кольору стосується не тільки нижньої частини очей, але і носа.

Це відбувається через розширення вен на цих ділянках. Важливо зазначити, що при кон’юнктивіті повіки червоніють через подразнення шкіри.

Генетичні умови

Хоча вони зазвичай проявляються у підлітковому віці, деякі діти можуть мати генетичну схильність до того, щоб у них в ранньому віці були темні кола під очима. Цей стан також відомий як вроджені темні кола.

Це не що інше, як генетична гіперпігментація на ділянці навколо очей, і її неможливо позбутися. Проте варто пам’ятати, що це не загрожує фізичному самопочуттю вашої дитини.

Нейробластома

Нейробластома – це тип раку, який часто виникає в надниркових залозах, у черевній порожнині, в грудях або в ділянках тіла, де є групи нервових клітин. Він виникає у дітей віком до п’яти років і викликає синці навколо очей.

Важливо не плутати ці темні кола з тими, що спричинені іншими менш серйозними чинниками. У разі нейробластоми також є інші симптоми, такі як підшкірні грудочки, проптоз (вирячені очі), біль у кістках або спині, лихоманка та втрата ваги без видимих ​​причин.

Орбітальний целюліт

Орбітальний целюліт може бути серйозною інфекцією. У дітей це виглядає як стан синусу. Це супроводжується темними колами або опуклістю очей у дітей до 7 років.

Частими причинами є золотистий стафілокок, Streptococcus pyogenes та Haemophilus influenzae. Крім того, спостерігається червоний колір очей, утруднення руху очей та підвищення температури.

Що робити, якщо у моєї дитини темні кола під очима?

Зазвичай темні кола під очима дітей не є серйозним захворюванням. Однак, якщо є інші супутні симптоми, необхідно проконсультуватися з лікарем, щоб виключити хворобу. Для поліпшення зовнішнього вигляду ви можете пам’ятати про такі рекомендації та природні методи лікування.

Заохочуйте відпочинок

У разі появи темних кіл під очима через недосип, вам потрібно утримувати дитину від довгого сну протягом дня. Уникайте перегляду телевізора або впливу інших екранів перед сном. Ви можете поговорити зі своїм педіатром про можливість використання настоїв, які допоможуть дітям заснути, наприклад, настою ромашки або молока з медом.

Водночас, якщо ваша дитина дуже зайнята протягом дня, можливо, ви захочете дати їй більше можливостей для відпочинку або спокійних занять, таких як йога або медитація.

як лікувати темні кола під очима у дітей

Використовуйте природні методи лікування

Якщо ви хочете зменшити появу темних кіл під очима, ви можете вдатися до природних варіантів, таких як скибочки огірка. Покладіть по одному скибочці під кожне око. Це покращить кровообіг, зменшить запалення та зволожить цю ділянку.

Ви також можете нанести на ватні диски кокосову або мигдальну олію. Це також допоможе зменшити запалення і стимулювати ріст вій.

Естетична проблема

Темні кола під очима у дітей, як і у дорослих, зазвичай є більшою мірою естетичною проблемою, ніж розладом здоров’я. Отже, якщо ваш лікар вже відкинув фізичну проблему, найкраще зберігати спокій.

У таких випадках, як спадкові темні кола, важливо заохотити дитину прийняти її фізичні особливості та уникати споживання продуктів, які обіцяють їх усунення без дозволу лікаря. Природні варіанти корисні, якщо немає протипоказань.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.