Тромбоз глибоких вен: профілактика та діагностика

Тромбоз глибоких вен може виникнути в результаті будь-яких ускладнень, які не дозволяють крові вільно циркулювати організмом та вчасно згортатися.
Тромбоз глибоких вен: профілактика та діагностика

Останнє оновлення: 20 серпня, 2020

Тромбоз глибоких вен, або глибокий флеботромбоз виникає тоді, коли згусток крові, тобто тромб, формується в одній або кількох глибоких венах в організмі людини. Зазвичай це захворювання вражає нижні кінцівки, проте трапляються випадки, коли тромбоз утворюється на інших частинах тіла.

Варто зауважити, що це захворювання турбує передусім хворих на погіршення стану крові, яке негативно впливає на її здатність згортатися. Не забувайте, що тромбоз глибоких вен найчастіше вражає тих людей, які ведуть пасивний спосіб життя та мало рухаються. Також цей розлад часто розвивається після хірургічного втручання або складного інциденту.

Безумовно, тромбоз глибоких вен є серйозним розладом. Кров’яні згустки, які утворюються у венах, можуть рухатися організмом та навіть потрапляти в легені. Звісно, ці згустки можуть призводити до погіршення кровотоку, а ще тромби можуть в одну мить дістатися серця. Зверніть увагу, що в таких ситуаціях може трапитися серцевий напад, тож не варто недооцінювати серйозність цього розладу.

Що може стати причиною розвитку тромбозу глибоких вен?

фактори ризику розвитку тромбозу

В людини, яка хворіє на тромбоз глибоких вен, у венах, що розташовуються якомога далі від серця, зокрема в нижніх кінцівках, відбувається погіршення кровотоку. Не забувайте, що за умови накопичення великої кількості крові у ногах можуть утворитися набряки.

Кров, яка рухається від серця до ступнів, циркулює артеріями. Діставшись до нижніх кінцівок, кров повертається назад до серця, а вже звідти вона прямує до легень, щоб насититися киснем.

Якщо кров згортається у венах, вона не може повернутися до серця. В цьому випадку вона починає накопичуватися в нижніх кінцівках. Безумовно, що ноги при цьому набрякають та починають боліти. Не забувайте, що згортання крові призводить до погіршення кровообігу.

Утворення великої кількості згустків крові та тромбоз глибоких вен може розвинутися як наслідок будь-яких розладів, що призводять до порушення кровообігу та стимулюють появу тромбів. Для прикладу, тромбоз дуже часто з’являється після хірургічного втручання як побічний ефект після застосування певних медикаментів або через відсутність фізичного навантаження.

В будь-якому випадку є кілька факторів ризику, які роблять людей схильними до розвитку тромбозу, а саме:

  • Генетика: деякі люди успадковують захворювання, що можуть призвести до порушення кровообігу.
  • Тривала відсутність активності. Для прикладу, лікування у стаціонарі, адже під час госпіталізації людина майже не рухається.
  • Травми або хірургічне втручання. Про цей фактор ризику ми вже згадували вище.
  • Вагітність, зайва вага або ожиріння.
  • Куріння та інші шкідливі звички.

Як можна діагностувати тромбоз глибоких вен?

методи діагностики тромбозу глибоких вен

На щастя, зараз існує багато ефективних методів діагностики тромбозу глибоких вен, починаючи з рентгенівських знімків та закінчуючи аналізами крові.

Перш за все дуже важливо зазначити, що є чимало інших порушень, тривожних ознак та симптомів, які дуже схожі на ознаки тромбозу глибоких вен. Серед таких захворювань варто виділити емболію легеневої артерії, пошкодження м’язів, целюліт та запалення вен, що розташовані одразу під шкірою. Саме тому дуже важливо одразу провести правильну діагностику, щоб вчасно виявити згустки крові у венах та не сплутати тромбоз з іншими захворюваннями.

Ось декілька досліджень для діагностики тромбозу.

Дуплексне сканування

Під час цього дослідження використовують звукові хвилі, які генерують зображення для аналізу руху крові венами. З допомогою дуплексного сканування можна виявити закупорення судин та наявність згустків крові навіть у глибоких венах. Насправді це дослідження стану вен з допомогою сканування є найефективнішим та найбільш розповсюдженим для діагностики тромбозу глибоких вен.

Аналіз на D-димер

Ця процедура полягає у проведенні аналізу крові з метою вимірювання кількості речовини, яка виділяється у кров під час розриву згустка крові. Негативний результат свідчить про те, що людина не схильна до розвитку тромбозу, і навпаки.

Флебографія

Варто зауважити, що цей аналіз є одним з найбільш достовірних методів виявлення згустків крові у венах. Утім, ця процедура є інвазивною, а це означає, що лікарю доведеться скористатися спеціальними медичними інструментами для проведення маніпуляцій з тілом. Флебографія – це особливий вид рентгенівського дослідження, під час якого лікар вводить контрастний фарбувальний матеріал у велику вену на ступні або щиколотці. З допомогою цієї процедури лікар зможе детально розгледіти глибокі вени на нижній кінцівці.

Магнітно-резонансна та комп’ютерна томографія

Ці два види діагностики з допомогою сканування допомагають лікарям вчасно діагностувати та ефективно лікувати різноманітні розлади. На зображенні буде видно не лише самі вени, але й усі згустки крові, які можуть в них утворюватися. Варто зауважити, що МРТ та КТ не надто часто використовують для діагностики тромбозу. Утім, за потреби з допомогою цих видів діагностики також можна виявити тромбоз глибоких вен.

Методи профілактики тромбозу глибоких вен

методи профілактики тромбозу

Безумовно, найкращим методом профілактики тромбозу є усунення основних факторів ризику. Передусім варто відмовитися від паління, зловживання алкогольними напоями та інших шкідливих звичок, які можуть призвести до підвищення кров’яного тиску.

Профілактика тромбозу глибоких вен полягає у покращенні процесу транспортування крові до серця. Саме тому дуже важливо вчасно звернутися до лікаря, якщо ви хочете повністю усунути проблему. Зазвичай в таких ситуаціях спеціалісти рекомендують частіше займатися спортом та вести активний спосіб життя.

Також необхідно час від часу затримувати ноги у вертикальному положенні, щоб прискорити кровообіг. Зауважте, що хворі на тромбоз глибоких вен почуваються краще, якщо під час відпочинку їхні ноги розташовуються на підвищенні (для прикладу, на піднятому вгору матраці). Більшості хворим на тромбоз комфортніше спати зі злегка піднятими вгору ногами.

Якщо до цього ви регулярно палили, рекомендуємо негайно відмовитися від цієї шкідливої звички. Не забувайте, що зловживання тютюновими виробами є чи не основним фактором ризику розвитку численних порушень в роботі серцево-судинної системи. Також лікарі рекомендують займатися спортом щонайменше тричі на тиждень впродовж 30 хвилин. Ба більше, не менш ефективним методом профілактики тромбозу є вживання корисних продуктів, які запобігають зсіданню крові та утворенню тромбів.

За потреби лікар може призначити спеціальні антикоагулянтні засоби з метою профілактики тромбозу та утворення у венах згустків крові.  • Piccinato, C. E., Cherri, J., & Moriya, T. (1995). Trombose venosa profunda. In Medicina.
  • Weinmann, E. E., & Salzman, E. W. (1996). Trombosis venosa profunda. Revista Cubana de Medicina. https://doi.org/10.1016/S1636-5410(17)87867-3
  • Rodriguez Moral, N. E. (1972). TROMBOSIS VENOSA. Revista Cubana de Cirugia.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.