Відновлення коліна після операції меніска

Процес відновлення коліна після операції меніска має відбуватися майже відразу. Не рекомендують відкладати заняття з відновлення, оскільки це може поставити під загрозу рухливість коліна.
Відновлення коліна після операції меніска

Останнє оновлення: 15 травня, 2019

Відновлення коліна після операції меніска – це процес, який може тривати протягом декількох тижнів залежно від здоров’я пацієнта та типу травми. Його основна мета – допомогти відновити функціональність суглоба, оскільки суглобовий хрящ має пристосовуватися до життя без меніска.

Цей період є дуже важливим для спортсменів, оскільки він дає їм змогу відновити свою спортивну діяльність без труднощів. Крім того, він відіграє ключову роль, коли справа доходить до відновлення тонусу і м’язової сили, що запобігає розвитку ускладнень або нових уражень.

Цілком нормально цікавитися деякими питаннями перед тим, як переходити на цей етап лікування. Тому для того, щоб зрозуміти, про що йдеться, і коли треба починати, ви повинні ретельно переглянути найважливіші аспекти.

Чому трапляються травми меніску?

Меніск – це фіброкартилаж, розташований між стегновою кісткою та гомілкою. Саме він забезпечує гнучкість та обертання коліна. Він допомагає стабілізувати суглоб і полегшує правильний розподіл маси тіла.

Найпоширеніші травми меніска викликані поворотами або поганою підтримкою. Однак це також може бути результатом дегенеративного розладу, що з часом погіршується.

Що таке операція меніска?

операція меніска
Хірургічні методи, пов’язані з коліном, розвивалися з плином часу. Попри те, що це робиться за допомогою відкритих оперативних втручань, частіше виконують операцію за допомогою артроскопії, яка є одним із так званих “мінімально інвазивних” методів.

Ця сучасна процедура знижує ризик інфікування до 50% і уможливлює швидше відновлення. Що стосується її реалізації, лікар використовує місцеву або спінальну анестезію і робить розріз у коліні. Потім він вводить артроскоп.

Цей хірургічний інструмент, розміром приблизно з олівцем, дає лікарю змогу дізнатися про ступінь травми за допомогою невеликої камери. Після того, як його виявляють, спеціаліст використовує інше хірургічне приладдя, щоб видалити або відновити пошкоджену ділянку меніска.

Яка мета відновлення коліна?

Враховуючи те, що коліно є складною та делікатною структурою, необхідно розглянути повний процес реабілітації після операції меніска. Нехтування цим відновленням залишає суглоб під загрозою нових уражень. Загалом, процес відновлення коліна спрямований на те, щоб:

 • стимулювати кровообіг для прискорення процесу відновлення
 • звільнити скутість суглобів, що виникає як побічний ефект іммобілізації
 • запобігти атрофії і ослабленню м’язів, що постраждали від бездіяльності

Коли починати відновлення коліна

Відновлення коліна після операції меніска має починатися негайно. Насправді, щойно втручання закінчується, важливо робити деякі вправи і процедури, які мають вкрай важливе значення для відновлення.

Вправи на колінах треба починати через 24 години після процедури.

План реабілітації після операції меніска

Після такого втручання, як артроскопія, необхідно виконати план реабілітації суглоба. Це додаткове лікування повинно проводитися поступово, залежно від особливостей кожного пацієнта.

Крім того, ці аспекти тісно пов’язані з часом, необхідним для реабілітації меніска. Тому, коли йдеться про внутрішній меніск, реабілітація може тривати 3-5 тижнів. Однак реабілітацію можна продовжити до 7 тижнів, якщо це зовнішній меніск.

Догляд після операції

Перші кроки для відновлення коліна починають відразу після операції. Це серія звичок, які дають змогу зменшити запалення перед спробою відновити рухливість суглоба. Серед них такі:

 • підтримання коліна на підвищенні
 • охолодження ураженої ділянки
 • використання анальгетиків та протизапальних засобів для полегшення болю
 • використання милиць, щоб уникнути перенесення всієї ваги на коліно

Вправи для відновлення коліна

вправи для відновлення коліна
Значна частина реабілітації коліна відбувається за допомогою вправ, які виконують під наглядом фізіотерапевта. Вони покликані вилікувати коліно і допомогти відновити діяльність, яка була перервана травмою.

При проведенні лікування важливо звернути увагу на кілька аспектів:

 • Програма тренувань повинна супроводжуватися іншими лікувальними та профілактичними заходами.
 • Вправи мають бути адаптовані до типу травми та проведеної операції.
 • Тренування мають складатися з кількох етапів, де неможливо просунутися вперед без виконання попередніх вправ. Кожен із цих етапів необхідно адаптувати залежно від віку, фізичного стану та можливих хвороб пацієнта.

Пройде багато тижнів, перш ніж пацієнт зможе виконувати високоінтенсивні тренування. Протягом перших 6 тижнів пацієнт не зможе повзати, присідати або стояти на колінах.

Як згадувалося раніше, період реабілітації у кожного пацієнта різний. Лікар повинен враховувати, що не всі пацієнти реагують однаково на вправи і процедури. Однак, безсумнівно, що відновлення коліна відбувається набагато швидше, коли це артроскопічний процес, а не звичайна операція. • Barber, F. A. (1994). Accelerated rehabilitation for meniscus repairs. Arthroscopy: The Journal of Arthroscopic & Related Surgery, 10(2), 206-210.
 • Barber, F. A., & Click, S. D. (1997). Meniscus repair rehabilitation with concurrent anterior cruciate reconstruction. Arthroscopy: The Journal of Arthroscopic & Related Surgery, 13(4), 433-437.
 • Shelbourne, K. D., Patel, D. V., Adsit, W. S., & Porter, D. A. (1996). Rehabilitation after meniscal repair. Clinics in sports medicine, 15(3), 595-612.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.