Як чорні лінії на нігтях можуть свідчити про рак

Ви помічали у себе або близьких чорні лінії на нігтях? Хоча це досить рідкісне явище, важливо розуміти, чому вони виникають і що з цим робити. Читайте нашу статтю, щоб дізнатися про них більше та не забувайте пильно стежити за своїм здоров'ям.
Як чорні лінії на нігтях можуть свідчити про рак

Останнє оновлення: 27 травня, 2019

Чорні лінії на нігтях вважаються цілком нормальним явищем після 20 років. Утім якщо у вас з’явилися незвичні сліди, краще звернутися до фахівця. Це буде додатковим хорошим приводом обстежитися й переконатися, що з вами все добре.

Чи відвідуєте ви манікюрний салон? А чи, може, помічали чорні лінії на нігтях останнім часом? Джин Скіннер працює косметологом в місті Акфілд, Східний Сассекс, Британія. Зовсім недавно вона поділилася своєю історією про чорні лінії на нігті. Її розповідь стала справжньою сенсацією та змусила не одну людину почати хвилюватися через рак.

Усе почалося з того, що одна з клієнток попросила замалювати темним лаком чорну лінію, яка проходила на її нігтях.

Проте Скіннер порадила жінці звернутися до лікаря для професійного огляду. Річ у тім, що іноді зовнішні симптоми раку можуть бути зовсім незначними й проявлятися у вигляді слідів на нігтях.

Діагностика підтвердила наявність нігтьової меланоми, яка є формою раку шкіри.

Чому можуть з’являтися чорні лінії на нігтях

Такі чорно-сині плямки або різновиди чорних ліній з’являються не лише на нігтях. Розмір, колір і форма родимок також можуть змінюватися.

Звісно, темні плямки або інші незначні дефекти не завжди пов’язані з раком. Тому не спішіть впадати в паніку та дійте виважено.

Ось деякі ситуації, коли можуть виникати чорні лінії на нігтях:

 • прийом ліків: деякі препарати спричиняють темну пігментацію на нігтях, як один зі своїх побічних ефектів. Вона з’являється через кілька днів після початку прийому медикаментів;
 • під час вагітності: іноді темні плями на нігтях виникають, коли жінка виношує дитину, утім вони не мають серйозних наслідків для здоров’я;
 • інфекції: нігті можуть змінювати колір через розвиток грибка;
 • синці: коли ви бачите суміш коричневого з червоними цятками, імовірно причина в надмірному тиску на нігтьову пластину.

Коли варто хвилюватися?

Хоча це трапляється досить рідко, нігтьова меланома може виникати в дітей.

При цьому ширина чорної лінії понад 1/16 дюйма, а колір неоднорідний – він містить різні відтінки коричневого.

Зміни відбуваються поступово протягом певного періоду часу. Крім того, шкіра навколо нігтя також має темний колір.

У більшості випадків нігтьова меланома вражає кілька нігтів. Утім вона може супроводжуватися іншими симптомами, які проявляються в певних ділянках тіла, зокрема на пальцях ніг і шкірі голови.

Наскільки це небезпечно?

чорні лінії і рак

Меланома вважається найагресивнішою пухлиною, що вражає шкіру, оскільки вона швидко поширюється на решту органів. Це також стосується органів, які розташовані далеко від епіцентру злоякісного утворення, як-от кишківника, очей, мозку та навіть серця.

Лікування

чорні лінії на нігтях

Існує багато способів лікування меланоми шкіри. Усе залежить від стану пухлини, а також самопочуття й здоров’я пацієнта.

Ось кілька можливих підходів:

 • променева терапія: цей метод стримує ріст ракових клітин і діє місцево. Іншими словами, він впливає тільки на область, де знаходиться меланома;
 • хірургічне втручання: цей метод найчастіше використовується. При хірургії пухлина та тканини навколо неї видаляються. Мета полягає в тому, щоб запобігти поширенню раку;
 • хіміотерапія: застосовується, коли меланома поширилася на інші частини тіла. Пацієнту дають комбінацію препаратів, зокрема для місцевого використання;
 • імунотерапія: допомагає підвищити захист імунної системи організму, щоб ефективніше боротися з хворобою.

Профілактика

чорні лінії і меланома

Одна з основних причин меланоми – неправильний захист шкіри від сонця.

Коли йдеться про шкіру, у жодному випадку не забувайте про ці поради:

 • уникайте впливу сонця в години пік (від 12 до 4 дня);
 • привчіть себе щодня використовувати сонцезахисний крем (наносьте його за півгодини до того, як виходити з дому. Він особливо незамінний, якщо ви зібралися в басейн або на пляж);
 • пийте щонайменше 8 склянок води на день. Сонце швидко зневоднює організм, тому потрібно поповнювати запаси вологи, щоб регулювати температуру тіла;
 • не засмагайте. Вплив УФ-променів пришвидшує старіння шкіри та збільшує ризик розвитку раку шкіри;
 • будьте уважні до будь-яких сигналів організму. Стежте за станом нігтів і родимок, щоб побачити, чи вони змінюють свій колір і розмір.

Дослухайтеся до свого тіла!

Дуже легко переплутати меланому з доброякісними захворюваннями, як-от грибком нігтів, чи простим синцем. На жаль, саме тому пацієнти запускають ситуацію, дозволяючи хворобі розвинутися до серйозної стадії.

Щоб зберегти своє здоров’я, не займайтеся самодіагностикою. Якщо помітите будь-які аномальні стани шкіри, зверніться до дерматолога. Особливо, якщо це чорні лінії на нігтях. Це єдиний спосіб дізнатися точний діагноз й отримати правильне лікування.

Профілактика суттєво знижує рівень смертності через меланому. • Jefferson, Julie, and Phoebe Rich. “Melanonychia.” Dermatology research and practice vol. 2012 (2012): 952186. doi:10.1155/2012/952186
 • Singal, Archana, and Rahul Arora. “Nail as a window of systemic diseases.” Indian dermatology online journal vol. 6,2 (2015): 67-74. doi:10.4103/2229-5178.153002
 • Díaz Lima M, Izquierdo León M, Fernández Valle O, Amigo Castañeda P et al. Melanoma subungueal: un reto diagnóstico para los médicos. Rev. Med. Electrón. 2021;43(2):3279-3288.
 • Mole RJ, MacKenzie DN. Subungual Melanoma. 2021 Nov 21. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan–.
 • Littleton TW, Murray PM, Baratz ME. Subungual Melanoma. Orthop Clin North Am. 2019 Jul;50(3):357-366.
 • Faico-Filho KS, Martins RS, Santos CL, Poles WA et al. Total melanonychia of 20 nails as a rare manifestation of vitamin B12 deficiency. JAAD Case Rep. 2020 Mar 30;6(4):372-373.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.