За яких обставин виникає стресовий перелом?

Варто зауважити, що стресовий перелом зазвичай виникає в нижніх кінцівках, а саме у ступнях. Утім, діагностувати цю травму досить важко, адже тріщина є настільки маленькою, що зазвичай ]] навіть не видно на рентгенівських знімках. На жаль, якщо вчасно не вилікувати травму, стресовий перелом може призвести до інтенсивного хронічного болю в уражених частинах тіла.
За яких обставин виникає стресовий перелом?

Останнє оновлення: 04 червня, 2020

Зазвичай стресовий перелом виникає при незначному пошкодженні кістки. Варто зауважити, що причиною цього перелому рідко стають сильні удари. Найчастіше ця травма відбувається за умови виконання повторюваних небезпечних рухів або різкого збільшення інтенсивності чи кількості фізичного навантаження.

Не забувайте, що діагностувати стресовий перелом досить складно. Лише з допомогою кваліфікованого спеціаліста та низки додаткових тестів можна відрізнити цю травму від інших серйозних ускладнень. На жаль, пошкодження є настільки маленьким, що зазвичай його навіть не можна розгледіти на рентгенівських знімках.

Найчастіше стресовий перелом виникає у спортсменів. Ба більше, майже 2% від усіх спортивних травм становить саме стресовий перелом. Варто зауважити, що ця травма супроводжується досить сильними больовими відчуттями, а ще є великий ризик того, що навіть після відновлення організму зламані частини кістки погано зростуться та змінять своє положення всередині кінцівки.

Що таке стресовий перелом?

рентген для діагностики стресового перелому

Стресовий перелом може виникнути в результаті надмірного фізичного навантаження.

Якщо кісткова тканина втрачає цілісність, це відбувається в результаті перелому. Найчастіше ця проблема виникає в результаті сильного удару або травмування кінцівки. Утім, у випадку зі стресовим переломом дуже часто причиною травми стає ослаблення або виснаження організму. Не забувайте, що при дефіциті поживних речовин в організмі кістки стають дуже вразливими. Також організм може виснажитися через надмірне навантаження м’язів під час інтенсивних тренувань з повторюваними складними рухами.

При стресовому переломі кістка надламується або розколюється. Як ми вже згадували раніше, найчастіше провокують цю травму повторювані мікротравми або перевантаження організму. Варто зауважити, що під час фізичного навантаження людина з цією травмою може відчувати сильний біль, який зазвичай зникає одразу після завершення тренування.

Ви могли не чути цього раніше, проте кістки людини складаються з колагену. Саме ця речовина прискорює процес відновлення кісток після необережної активності. З допомогою колагену можна відновити будь-яку пошкоджену тканину та повернути їй колишню форму. Утім, за умови регулярного негативного впливу на організм або раптового збільшення навантаження, природних запасів колагену недостатньо для усунення пошкодження. Ця проблема виникає і при стресовому переломі, що може виникнути в результаті перевантаження організму чи повторюваних рухів, а також у хворих на остеопороз.

Типи стресових переломів

Насправді можна виділити два основні види стресових переломів: з високим та з низьким рівнем ризику. В основі цієї класифікації лежить ціла низка різних факторів, зокрема зона ураження, можливість розвитку ускладнень, час, який потрібен на відновлення організму, наявність псевдоартрозу, а також характер загоєння травми.

Ось кілька основних характеристик стресових переломів:

  • Переломи з низьким рівнем ризику. Лікувати їх досить просто. Все, що вам потрібно буде зробити – це відмовитися від тих видів активності, які призвели до перелому. Зверніть увагу, що найчастіше такі переломи виникають у верхніх кінцівках, ребрах, в кістках тазу та стегна, великій та малій гомілкових кістках, поперекових хребцях, а також у п’ятковій кістці.
  • Переломи з високим рівнем ризику. Зверніть увагу, що такі переломи вирізняються високим рівнем ризику можливих ускладнень. Пояснити це дуже просто: зазвичай переломи з високим рівнем ризику виникають на тих ділянках, які дуже довго та складно відновлюються (шийка стегна, щиколотка, а також туроподібна, надп’яткова та плеснова кістки).

В яких частинах тіла найчастіше виникає стресовий перелом?

перелом нижніх кінцівок

Насправді з кожним видом спорту асоціюють різні види переломів, адже характер травми безпосередньо залежить від групи м’язів, задіяних під час виконання вправ.

Під час стресового перелому можуть пошкоджуватися кістки в різних частинах тіла, які з тих чи інших причин постійно перебувають в напрузі. Утім, є одна ділянка, яку вважають найбільш вразливою до такого виду переломів – ступня людини.

Серед найбільш розповсюджених видів стресового перелому ступні варто виділити такі:

  • Перелом другої плеснової кістки. Цей вид стресового перелому трапляється найчастіше, адже він пов’язаний з найдовшим пальцем на ступні, на який припадає найбільше навантаження під час фізичних вправ.
  • Перелом п’ятої плеснової кістки. Ця травма є типовою для тих видів активності, які передбачають бокове зміщення та стрибки.
  • Перелом п’яткової кістки. Безумовно, з назви цієї травми можна зрозуміти, що зазвичай вона виникає під час тих видів активності, в яких основне навантаження лягає на п’яту.
  • Перелом надп’яткової, або таранної кістки. Варто зауважити, що ця травма є досить нетиповою, і її досить складно отримати під час фізичного навантаження чи заняття спортом. Утім, коли людина таки пошкоджує таранну кістку, це завдає їй напрочуд сильного дискомфорту.
  • Перелом внутрішньої частини щиколотки. Цей перелом зазвичай виникає під час тих видів активності, коли людина бере участь у перегонах на швидкість або займається стрибками у довжину.

Зверніть увагу, що стресовий перелом може виникнути й в інших частинах тіла, а не лише у ступні. Для прикладу, пошкодити таким самим чином можна й малогомілкову кістку, таз, шийку стегна, сезамовидні кістки ступні та епіфіз малогомілкової кістки.

Висновки

Сподіваємося, після прочитання цієї статті ви зрозуміли, що кожному виду фізичного навантаження та спорту відповідають різні види стресових переломів. Пошкодження плеснової кістки найчастіше зустрічається в атлетів-марафонців, футбольних гравців, танцюристів та волейболістів. Водночас перелом першого ребра є більш характерним для гравців у гандбол, а ось переломи нижніх ребер частіше трапляються у тих, хто полюбляє грати в гольф.

Якщо ви займаєтеся одним зі згаданих вище видів спорту і почали помічати дискомфортні відчуття під час певних рухів, рекомендуємо одразу звернутися до лікаря. Можливо, причиною болю є саме стресовий перелом.  • Torrengo, F., Paús, V., & Cédola, J. (2010). Fracturas por estrés en deportistas. Rev la Asoc argentina Traumatol del Deport, 18-23.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.