4 засоби від скреготіння зубами та змикання щелепи

Мало хто чув про таке захворювання як бруксизм. Але люди, які страждають від цього недугу знають, що він може спричинити багато проблем
4 засоби від скреготіння зубами та змикання щелепи

Останнє оновлення: 15 листопада, 2018

Бруксизм – це стан, який характеризується надмірним скреготінням зубів (особливо кутніх) та змиканням щелепи. У більшості випадків цей процес відбувається вночі.

Часто бруксизм призводить до чисельних травм та пошкоджень, зокрема появи неприємних больових відчуттів та навіть зламаних зубів. У цій статті ми зібрали декілька найефективніших порад, завдяки яким ви забудете про скреготання зубами та неконтрольоване надмірне змикання щелепи.

Що необхідно знати про бруксизм?

Зуби

Ми вже згадували раніше, що бруксизм – це надмірне стискання щелепи або тертя зубів верхньої щелепи об нижню, тобто скреготіння ними. Це свого роду погана звичка, як закусування губи або обгризання нігтів. Бруксизм – це несвідомий та неконтрольований процес, тобто ви навіть не помітите, як скреготите зубами, допоки хтось вам про це не скаже чи вас не почнуть турбувати больові відчуття.

Люди, які страждають від бруксизму, зазвичай скреготять зубами вночі, під час сну. Уранці вони можуть відчувати сильний біль у щелепі та яснах. Бували випадки, коли хворі на бруксизм прокидались зі зламаними від сильного тертя та тиску зубами.

Чи відомі вам найпоширеніші причини появи бруксизму? Насправді їх чимало, проте всі вони так чи інакше пов’язані з психоемоційним станом людини. Серед ймовірних причин появи бруксизму можна виділити такі:

Стрес

Скажімо, протягом декількох минулих днів/тижнів/місяців ви переживали сильний стрес. Звісно, вам потрібно якось звільнитися від цієї напруги. Саме тоді ви й починаєте несвідомо стискати щелепи та скреготіти зубами.

Хвилювання

Стрес

У житті кожного з нас бувають важливі миті – одруження, народження дитини, нова робота чи медовий місяць – які можуть спричинити сильне хвилювання. Найімовірніше, під час таких подій ви можете випускати пар за допомогою скреготіння зубами та стискання щелепи.

Стримувані емоції

Якщо ви замикаєтесь у собі чи страждаєте через проблеми у сім’ї, якщо ваше виховання не дозволяє вам відверто висловлювати свої емоції, ви постійно перебуваєте під тиском, не можете відверто поговорити зі своїми близькими та придушуєте свої щирі почуття, це може стати поштовхом до появи нічних нападів бруксизму.

Моральне виснаження

Сесія у коледжі, зміни на роботі чи інтенсивне розумове навантаження у сумі з іншими щоденними проблемами також можуть призвести до появи бруксизму.

Якими можуть бути наслідки скреготання зубами?

бруксизм

Бруксизм може мати такі наслідки:

 • Зубний біль, який виникає в результаті сильного тиску зубів верхньої щелепи на нижню
 • Біль у шиї через сильне навантаження на щелепи та погану поставу
 • Проблеми з суглобами верхньої та нижньої щелеп, у результаті чого можуть з’явитися болі у вухах
 • Якщо ви постійно стиратимете кутні зуби, з часом вони стануть слабшими та більш чутливими, а це у свою чергу може призвести до псування та втрати зубів, запалення ясен та інших проблем ротової порожнини.
 • Біль та набряки у районі щелепи
 • Окрім больових відчуттів у ротовій порожнині у вас може з’явитися безсоння та сильні стресові відчуття.

Як лікувати бруксизм?

Зубний бруксизм

Звільніться від напруги

Найперше і найголовніше, що потрібно зробити – віднайти здоровий та природний спосіб вивільнення затамованих емоцій. Обов’язково звільніться від стресу та хвилювання перед сном. Не забувайте, що дуже важливо ніколи не втрачати контроль над власними емоціями.

Потрібно знайти спосіб відволіктися від речей, які змушують вас хвилюватися, погано почуватися чи засмучуватися. Наприклад, ви можете зайнятися спортом, відмовитися від понаднормових годин на роботі та покинути ті курси, які відбирають у вас весь вільний час.

Також якщо ви звикли тримати усе в собі, потрібно почати відверто висловлювати свої почуття, і вам одразу покращає. Для того, щоб відчути полегшення, ви можете довіритись другові чи терапевту, або ж узагалі поговорити зі своїм зображенням  у дзеркалі.

Найголовніше – це випустити свої придушені емоції та відчуття на волю. Можливо, саме проговоривши свою проблему вголос, ви зможете віднайти до неї правильне рішення, яке раніше навіть не спадало вам на думку.

Ніколи не мовчіть, якщо маєте, що сказати. І в жодному разі не обривайте себе на півслові лише тому, що боїтеся рано чи пізно поплатитися за висловлення власної думки.

Займіться спортом

Заняття спортом

Спорт – це чудовий спосіб зняти напругу та стрес, які часто призводять до скреготіння зубами та змикання щелепи. Дехто надає перевагу інтенсивним та активним видам спорту – кікбоксингу, боксу, заняттям на тренажерах чи бігом на довгі дистанції.

Інші ж обирають менш активні види спорту – йогу, пілатес та плавання. Якщо у вас немає достатньо вільного часу для занять спортом, спробуйте щодня ходити пішки та використовувати сходи замість ліфта. Ці прості дії також допоможуть вам розслабитися та зняти напругу.

Відмовтеся від певних продуктів

Їжа також має вплив на самопочуття та емоційний стан людини. Ми підібрали перелік продуктів, які шкодять здоров’ю та негативно впливають на загальне самопочуття. З ними потрібно бути дуже обережними, особливо якщо ви часто переживаєте стрес та страждаєте на бруксизм. Ось деякі з них:

 • Рафінований цукор
 • Солодкі газовані напої
 • Смажена їжа
 • Фаст-фуд
 • Кава
 • Шоколад
 • Оцет
 • Пакетовані соки

До того ж, всі вищевказані продукти є надзвичайно шкідливими і для зубів, адже вони сильно псують емаль. Радимо налягати на свіжі фрукти та овочі – вони не лише містять багато корисних речовин, але й чудово втамовують голод, тож вам не захочеться перекусити чимось шкідливим. Пийте свіжі соки двічі на день, а на обід обов’язково їжте салат-латук та яблука.

Пийте заспокійливий чай

Чай із ромашки

Звісно, приємним смаком заспокійливого чаю можна насолодитися о будь-якій порі дня, проте найсильнішого ефекту ви досягнете, якщо вип’єте чашку трав’яного чаю за одну-дві години до сну. Ми радимо вам вживати чаї з таких трав:

 • Пасифлора (страстоцвіт)
 • Аніс
 • Перцева м’ята
 • Ромашка
 • Помаранчевий цвітЦей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.