7 простих вправ для покращення пам'яті

7 простих вправ для покращення пам'яті
7 простих вправ для покращення пам'яті

Останнє оновлення: 20 листопада, 2018

Пам’ять – це розумова здатність людини, завдяки якій ми можемо вивчати щось нове, встановлювати зв’язок між предметами та щодня виконувати завдання різної складності.

Впродовж життя необхідно ретельно піклуватися про власне здоров’я та самопочуття, дотримуватися правильного харчування, регулярно займатися спортом та виконувати вправи для покращення пам’яті, які стимулюють мозкову активність.

Насправді запам’ятовування інформації – це доволі складний процес, який відбувається у головному мозку людини. За рівнем здатності сприймати та запам’ятовувати нову інформацію пам’ять поділяють на три різні типи – короткочасна, оперативна та довготривала.

Саме завдяки такому поділу та сортуванню інформації у мозку людина має здатність виконувати незліченну кількість різноманітних завдань.

На жаль, з віком пам’ять стає слабшою. Зміни, які відбуваються у мозку при досягненні зрілого та похилого віку, призводять до суттєвого погіршення пам’яті.

Саме тому літнім людям важко не лише запам’ятовувати нову інформацію, але й пригадувати факти та події з минулого, а часом і впізнавати інших людей.

Найбільша проблема полягає у тому, що часто робота мозку та якість пам’яті погіршуються настільки, що у людини з’являються серйозні захворювання (зокрема, хвороба Альцгеймера).

Ефективні вправи для покращення пам’яті

1. Вивчайте нову інформацію

дівчина вивчає нову інформацію для покращення пам'яті

Не варто думати, що навчатися можна лише у юному віці, коли ви відвідуєте школу або університет. Насправді навчання – це унікальний пізнавальний процес, яким можна займатися на будь-якому етапі життя. Попри те, що ми часто не надаємо належної уваги навчанню, насправді процес засвоєння нової інформації є чудовим способом зміцнити та покращити пам’ять.

Під час навчання ми примушуємо мозок залишити зону комфорту та водночас стимулюємо мозкову активність, яка часто перебуває у стані спокою, якщо ми не навантажуємо мозок новою інформацією.

Саме з профілактичних міркувань рекомендуємо регулярно практикувати такі заняття для покращення пам’яті:

 • Вивчайте нову іноземну мову
 • Займіться вивченням досі невідомої для вас теми
 • Візьміть уроки гри на музичному інструменті
 • Почніть шукати інформацію про факти, які вас цікавлять

2. Запам’ятовуйте прості факти

Для того, щоб прискорити мозкову активність, необов’язково навантажувати мозок великою кількістю нової та складної інформації.

Ця вправа на запам’ятовування досить простих речей є ефективною для стимуляції мозкової діяльності та посилення здатності мозку запам’ятовувати та накопичувати нову інформацію.

Спробуйте щодня запам’ятовувати щонайменше по одному предмету з цього списку:

 • Телефонний номер
 • Чийсь День народження
 • Список необхідних продуктів
 • Чиюсь адресу

Окрім цього ви можете обрати будь-який день тижня та спробувати зафіксувати його у пам’яті до найменших деталей. Запам’ятайте, що саме ви їли впродовж дня або які завдання виконували.

3. Створюйте так звані “психічні карти”

Створення “психічних карт” – це доволі просте завдання, яке не лише активізує роботу мозку, але й посилює його здатність запам’ятовувати нову інформацію.

До того ж, практикування цієї вправи сприятливо впливає на розвиток просторового інтелекту.

 • Завдання полягає у тому, щоб подумки намалювати карту якогось місця. Можете обрати те місце, яке ви ніколи не відвідували раніше, проте дуже хотіли би там побувати.
 • Подумки пройдіть намальованим в уяві маршрутом, намагаючись кожного разу доповнювати карту новими деталями.

4. Вивчіть кілька нових акронімів або акровіршів

Такі прості розваги, як запам’ятовування акронімів та акровіршів, також допомагають прискорити мозкову активність. Ці нескладні вправи для покращення пам’яті допоможуть вам якомога довше зберігати здоровий глузд та пам’ятати все до найменших деталей.

Спробуйте ускладнити завдання та самотужки складіть акровірш з ключовим словом.

5. Використовуйте вправи для покращення пам’яті із залученням дотику

вправи для покращення пам'яті з залученням дотику

Візуалізація нової інформації відіграє важливу роль у здатності мозку відрізняти одні предмети від інших.

Втім, сприйняття речей на дотик є більш ефективним для засвоєння нової інформації, адже завдяки дотику можна не лише відчути предмет, але й помітити навіть найдрібніші відмінності між двома на перший погляд схожими предметами.

Вправи для покращення пам’яті, що передбачають сприйняття нових предметів на дотик, активують та водночас зміцнюють ті ділянки мозку, які відповідають за засвоєння та оброблення нової інформації.

Саме тому люди, які втрачають зір, можуть розрізняти літери та читати тексти за допомогою системи Брайля, адже мозок володіє здатністю розрізняти предмети на дотик та ідентифікувати їх.

Для покращення пам’яті спробуйте виконати таку вправу: покладіть у гаманець або чашу кілька монет різного номіналу та спробуйте на дотик визначити, де яка монета.

6. Виконуйте завдання своєю “неробочою” рукою

Чи намагалися ви коли-небудь виконувати свої щоденні завдання так званою “неробочою” рукою? Які емоції у вас виникли? Чи було вам складно робити все лівою рукою, якщо ви від народження правша?

Попри те, що вам доведеться прожити день значно складніше, аніж якби ви робили все домінантною рукою, ця вправа є неймовірно ефективною для покращення пам’яті та стимуляції мозкової активності.

Для виконання цієї вправи вам знадобиться активувати другу частину кори головного мозку, яка відповідає за оброблення інформації після дотику до неї недомінантної руки.

Спробуйте виконати такі завдання за допомогою “неробочої” руки:

 • Напишіть щось
 • Почистіть зуби
 • Поговоріть по телефону
 • З’їжте щось, тримаючи ложку або вилку у недомінантній руці

7. Послухайте музику

 

дівчина слухає музику

Таке просте та приємне заняття, як прослуховування музики, чудово тренує пам’ять та покращує емоційний та психологічний стан людини.

Слухаючи мелодійну музику, особливо класику, будь-яка людина, незалежно від віку, здатна підвищити мозкову активність та зміцнити пам’ять.

Музика стимулює роботу мозкових клітин та покращує здатність зосереджуватися на конкретному предметі або завданні, засвоювати нову інформацію та сприймати факти на слух.

Чи замислювалися ви коли-небудь над проблемою погіршення пам’яті? Можливо, ви помітили, що вам стало складніше запам’ятовувати інформацію та пригадувати факти з минулого?

У такому випадку ми радимо взяти на озброєння наші ефективні вправи для покращення пам’яті та регулярно їх виконувати. Повірте, вже за короткий період часу ви помітите неймовірний результат!


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.