Короткочасна пам'ять: поради для її покращення

Ви можете поліпшити свою короткострокову пам'ять, використовуючи певні звички та вправи. Спати, дотримуватися збалансованої дієти, використовувати всі свої почуття та грати в розвивальні ігри - все це може покращити вашу здатність запам'ятовувати.
Короткочасна пам'ять: поради для її покращення

Останнє оновлення: 14 грудня, 2018

Чи часто ви забуваєте, що ви хотіли сказати? Ви забуваєте, чому ви пішли на кухню або що потрібно було купити в супермаркеті? Ви коли-небудь пропускали важливі дати чи заходи? Якщо так – ваша короткочасна пам’ять потребує уваги.

Ваш мозок може бути насичений або перенасичений інформацією. Хорошою новиною є те, що ви можете поліпшити свою короткочасну пам’ять деякими звичками та вправами. Ми підкажемо вам нижче.

Короткочасна пам’ять: як її покращити?

Є два види пам’яті: довгострокова та короткочасна пам’ять. Перший вид використовує мозок для зберігання негайної інформації. Прикладом може бути ім’я того, з ким ви нещодавно познайомилися. Місткість короткочасної пам’яті обмежена.

Тим часом ми використовуємо довготривалу пам’ять для роботи, яка потребує більшої концентрації чи зусиль, наприклад, іспит чи щось, що ми робимо щодня.

Якщо ви хочете мати більш ефективну короткочасну пам’ять, візьміть до уваги такі поради:

1. Звертайте увагу

увага

Перш за все, потрібно зосереджуватись лише на одній справі за раз. В останні роки ідея про те, що ми можемо зробити тисячу справ відразу, стала досить популярною. Однак це не так.

Хоча ми, можливо, зможемо наздогнати одну справу посеред іншої, або навіть завершити іншу в той самий час, ми не здатні приділяти увагу двом або більше справам водночас.

Чому ні? З авжди буде така справа, яка “викрадатиме” вашу увагу, і ви, можливо, не зробите хорошу роботу, не закінчивши жодної. Наш мозок працює краще, фокусуючись лише на тому, що безпосередньо перед ним.

2. Розважайтесь з розвивальними іграми

Ви можете стимулювати короткочасну пам’ять багатьма способами. Ваш мозок може реагувати на стимул і вправи так само, як і м’язи.

Коли ви дізнаєтесь щось нове, розум породжує додаткові нейронні шляхи, тим самим створюючи більше зв’язків (так само, як система метро, ​​так би мовити).

Оскільки розум може створити нові шляхи, основним є надання матеріалу таким чином, щоб він міг побудувати рейки, які пов’язують всі ваші думки.

Як ви можете це зробити?

Граючи в ігри на розвиток пам’яті, головоломки та інші подібні типи ігор.

3. Використовуйте всі свої почуття

використання почуттів

Ви не просто створюєте спогади, використовуючи те, що бачите своїми очима. Ви, звичайно, зберігаєте в пам’яті такий аромат з дитинства, як свіжоспечений хліб бабусі або пісня, яку ваша мама співала вам, коли вас лякали. Ви також можете скористатися всіма вашими почуттями вже в дорослому віці!

Якщо у вас є проблеми із запам’ятовуванням імен людей, повторіть їх декілька разів – вголос. Таким чином, ваше вухо допомагає зіграти свою роль у запам’ятовуванні їх; якщо ви хочете запам’ятати приготування рецепту, свідомо смакуйте ароматизатори, використовуючи ваш смак.

4. Мнемоніка

Цей метод передбачає асоціювання слів, зображень або пропозицій. За його допомогою ваша короткочасна пам’ять значно покращиться.

Вірші також можуть бути величезною допомогою. Наприклад, якщо ви хочете пам’ятати, у яких місяцях 30 днів, для цього є правило: “тридцять днів у вересні, квітні, червні, листопаді…”

Ви також можете скласти власні правила з використанням особистої інформації, яку легко запам’ятати, наприклад, перші ініціали імен членів сім’ї або людей, які вам важливі. Використовуйте комбінації, які найпростіші для повторення.

5. Сегментуйте та організовуйте

сегментація та організація

Коли потрібно запам’ятати 10-значний номер телефону, його легко забути, якщо спробуєш запам’ятати все відразу. Проте коли ви розділяєте його на дві частини або на три шматки з трьох чи чотирьох чисел, буде легше запам’ятати. Повторюйте послідовність кілька разів, доки нова інформація не закріпиться в пам’яті.

Інший метод, який може допомогти вам, – це сегментація. Коли ви були в школі, вам, мабуть, доводилося створювати карту уявлень або підкреслити основні ідеї в тексті. Зробіть те ж саме з усією інформацією, яку потрібно запам’ятати!

Конкретна інформація та зображення суттєво допомагають нашому розуму.

6. Їжте краще

Безсумнівно, є зв’язок між вашим щоденним раціоном і активністю мозку.

Дієта, наповнена омега-3 жирними кислотами (трапляються в таких продуктах, як лосось, волоські горіхи та авокадо) та овочевими білками (фрукти та овочі) запобігає передчасному старінню та психічним або когнітивним захворюванням, таким як хвороба Альцгеймера.

7. Спіть добре

хороший сон

Ви помітили, що щось важче згадати, коли день завершується? Або що ви не можете запам’ятати щось просте, якщо ви спали тільки 3 або 4 години? Це трапляється, тому що мозок потребує відпочинку, щоб заряджатись так, як це вимагає будь-який інший м’яз.

Ви повинні стежити за тим, щоб ваш сон був здоровим: від 7 до 9 годин. Йти спати і прокидатися в одні й ті самі години, якщо ви можете, і трохи поспати вдень після обіду. Не дивіться телевізор у ліжку та не їжте надто багато на вечерю, тому що це може зробити вас сонливими.

8. Займайтеся спортом

Займатися спортом може бути корисним, якщо ваша короткочасна пам’ять потребує покращення.

Під час спортивних занять ваше тіло насичується киснем, і це “чисте повітря” може також дістатися вашого мозку. Коли це станеться, ви зможете запам’ятовувати всю інформацію, яку ви можете отримати за один день. Ви можете робити кардіо (велосипед, бігова доріжка, біг тощо) для зміцнення церебральних функцій.  • Engelhardt, H.; Buber, I.; Skirbekk, V., and Prskawetz, A. (2010). “Social involvement, behavioral risk and cognitive functioningg among older people”, Ageing & Society, 30 (5): 779-809.
  • Mendoza, V. M. (2018). “Envejecimiento activo, mejor vida en la tercera edad”, en Salud y Medicina. Zaragoza (México): UNAM.
  • Salthouse, T. A. (2010). Major issues in cognitive aging. London: Oxford UP.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.