Найкращі поради для покращення пам'яті

Мозок складається з близько ста мільярдів нейронів. У цій статті ми поділимося декількома секретами для покращення пам'яті.
Найкращі поради для покращення пам'яті

Останнє оновлення: 09 грудня, 2018

Люди звикли вважати себе розвиненішими та розумнішими за тварин. Утім, деякі пташки мають здатність пам’ятати місце, де вони кілька місяців тому заховали зернята, тоді як ми іноді не можемо пригадати того, що робили вранці. Читайте наші поради для покращення пам’яті.

Нейрони, що є у мозку, разом утворюють складну мережу. Саме завдяки цьому зв’язку людина має властивість запам’ятовувати речі, людей та місця, а також засвоювати та обробляти велику кількість нової інформації.

Сьогодні ми поділимося з вами цікавими порадами для покращення пам’яті.

жінка намагається запам'ятати
 • Стрес є одним із основних ворогів пам’яті. Саме тому під час стресової ситуації ми рекомендуємо на мить заспокоїтися, заплющити очі, зробити кілька глибоких вдихів і спробувати пригадати, що ви робили тієї миті, яку тепер не можете описати у деталях.
 • Глибоке дихання під час навчання – ще одна чудова тактика для швидкого засвоєння нової інформації.
 • Якщо вам доводиться багато вчитися та запам’ятовувати, спробуйте використовувати уяву та схематизацію інформації. Так нові знання легше будуть осідати у вашій пам’яті.
 • Пам’ять не може існувати окремо від почуттів, а вони у свою чергу є її спусковим механізмом.
 • Чому трапляються так звані провали у пам’яті? Найчастіше їхньою причиною стає відсутність концентрації на деталях.
 • Запам’ятати деталі допоможе записування ключових думок на папері. Так ви не лише краще засвоїте прочитане, але й зможете пізніше ще раз перечитати свої нотатки та освіжити пам’ять.
чоловік з олівцем в руці думає

Загальні поради

 • Якщо якась думка чи інформація вам незрозуміла, запам’ятати її буде важче. Утім, якщо ви спробуєте краще проаналізувати її, то зможете встановити взаємозв’язок між незрозумілими елементами, і тоді вони поєднаються у логічний ланцюжок.
 • Для кращого засвоєння інформації варто її класифікувати. Для прикладу, ви можете розділити свій список справ на домашні та робочі обов’язки, а також заняття у вільний час. Ці справи можна класифікувати за блоками, списком чи навіть виконувати їх в алфавітному порядку.
 • Деколи краще запам’ятати деталі допомагає промовляння інформації вголос. Коли ви вимовляєте якесь слово, то намагаєтесь запам’ятати, як воно звучить, а тому воно осідає у пам’яті.
 • Коли ви намагаєтесь запам’ятати нову інформацію, спробуйте провести асоціацію з чимось уже знайомим для вас. Якщо ви будуватимете логічні зв’язки між новими деталями та вже наявною у мозку інформацією, вам буде значно простіше спочатку закодувати, а у потрібний момент витягти з пам’яті потрібну деталь, адже вам у цьому допомагатиме проведена асоціація.
 • Якщо ви хочете запам’ятати чиєсь ім’я, вам треба встановити логічний зв’язок між іменем та якоюсь особливою рисою цієї людини або річчю, яка вам її нагадує. На перший погляд ця порада може здатися дещо дивною, проте вона справді дієва.
 • Як краще закріпити вивчене? Звісно, один із найкращих способів надовго закріпити нову вивчену інформацію у пам’яті – це пояснити її комусь іще.

Хочете дізнатися більше порад для покращення пам’яті? Ось ще кілька цікавих хитрощів:

Лайфхаки для покращення пам’яті

жінка думає

1. Довжина слів та чисел

Це правило спростить для вас запам’ятовування довгих чисел. Кожну цифру треба замінити словом, яке містить таку ж кількість літер, що позначає потрібне вам число. У такий спосіб ви можете формувати цілі речення.

Що довшим буде число, то краще процес його запам’ятовування стимулюватиме вашу пам’ять.

2. Байка для пам’яті

Хитрість цього лайфхаку полягає у тому, що для запам’ятовування певної ідеї чи інформації вам потрібно вигадати історію, яка міститиме всі нові для вас деталі.

Цілу історію пригадати набагато простіше, аніж окремі слова.

3. Нелогічний ланцюжок

Цей лайфхак має певну схожість з попереднім. Нашому мозку властиво запам’ятовувати безглузді набори слів або вигадані байки значно краще, аніж логічні думки.

Для того, щоб відкласти у пам’яті нову ідею або інформацію, вигадайте історію зі слів, які не мають жодного змісту.

4. Перша літера

Першу літеру кожного слова, яке вам потрібно запам’ятати, можна використати для побудови простенької фрази.

Якщо ви обиратимете незвичні або іронічні слова, запам’ятовувати їх буде ще простіше. Можна вигадати й нове слово, утворене з перших літер тих слів, які вам потрібно надовго відкласти у пам’яті.

5. Закон місця дії

Цей спосіб запам’ятовування полягає у встановленні асоціації між місцем та відомим вам маршрутом.

Коли ви намагаєтесь відкласти у пам’яті, куди треба розкласти речі, які лежать у вашій оселі, вам слід подумки посортувати всі предмети згідно з функціями, які належать їм у будинку.

Спробуйте ці поради на практиці, і ви будете вражені, наскільки покращиться ваша пам’ять! • Бригадир М. Б. (2016). Особливості функціонування головного мозку людини. Науковий вісник Херсонського державного університету.
 • Коваленко О. Є. (2012). Особливості церебрального кровопостачання як основа для топічної діагностики та патогенетичної терапії. Ліки України.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.