Аневризми головного мозку: що це таке і як запобігти?

12 Листопада, 2018
Аневризми головного мозку: що це таке і як запобігти?

Про аневризми головного мозку ви могли почути з розповідей інших людей або ж довідались з особистого досвіду чи досвіду ваших близьких. Аневризмами називають маленькі утворення у кровоносних судинах головного мозку, котрі наповнюються кров’ю та спричиняють тиск на мозок.

Про ризик утворення аневризми потрібно пам’ятати завжди, оскільки це безпосередньо пов’язано із нашим стилем життя. Тому якщо хочете дізнатись більше, читайте далі.

1. Що таке аневризма судин головного мозку?

аневризма головного мозку

Саме слово може вас налякати. Однак не панікуйте завчасно. Як правило, з аневризмами борються хірургічним втручанням. Невід’ємно важливими при цьому залишаються поінформованість, здатність розрізнити симптоми та ведення здорового способу життя. Отже, детальніше про все.

Церебральна аневризма виникає тоді, коли кровоносна судина мозку закупорюється та, водночас, починає тиснути на ділянки довкола утвору.

Як правило, такі утворення знаходяться у нижній частині головного мозку. Вчасно не виявлені аневризми тягнуть за собою серйозні наслідки. Існує ризик, що набряк унаслідок тиску спричинить незворотні пошкодження або ж відбудеться розрив судини та крововилив у мозок.

2. Що спричиняє аневризму мозку?

 

діагностика аневризми за допомогою КТ і МРТ знімків

Чи є якісь очевидні прояви, які б допомогли попередити аневризму? І так, і ні. Дуже часто аневризми є вродженою патологією, тобто людина народилась із такою зміною в судині  головного мозку.

Іншим поштовхом до появи подібного утворення є захворювання нирок, проблеми з циркуляцією та кровоносними судинами.

Інфекції, високий тиск, травми голови, а також деякі ракові захворювання підвищують ризик появи таких небезпечних скупчень крові, що перешкоджають нормальному її відтоку.

3. У кого вищі шанси виникнення аневризми?

сміх чоловіка та жінки

У дорослих віком від 30 до 60 років. Варто згадати і той факт, що за статистикою у жінок церебральна аневризма зустрічається частіше. Серйозну загрозу вона становить тоді, коли її розміри сягають 15 мм і більше, що може спричинити кровотечу та подальший тиск на мозок.

Це і є справжньою небезпекою. Після розриву та кровотечі відбувається порушення кровообігу в мозку, створюючи в свою чергу комфортні умови для появи нових аневризм.

4. Про симптоми.

жінка відчуває головний біль

На жаль, більшість церебральних аневризм не дають про себе знати аж поки не сягнуть критичних розмірів чи не розірвуться. Коли вони ще маленькі, тобто їх розмір становить менше 10 мм, то можуть взагалі не турбувати людину. Тільки в процесі подальшого росту утворення почне проявлятися і людина це неодмінно відчує.

Як зрозуміти, що аневризма от-от розірветься? Біль над і позаду очних яблук, слабкість та параліч частини обличчя, розширення зіниць сигналізуватимуть про це.

Кровотечу характеризуватиме сильний та раптовий головний біль, біль в шиї, двоїння в очах, нудота, втрата свідомості…

Іншими симптомами можуть бути світлочутливість, погана концентрація, судоми та відчуття нестерпного головного болю. Якщо симптоми є очевидними, то варто негайно відвідати свого лікаря.

5. Як діагностують наявність аневризми?

 

діагностика аневризми за допомогою КТ та МРТ

Для цього застосовують КТ або МРТ. Іноді аневризми знаходять цілком випадково, перевіряючи пацієнтів на інші захворювання.

6. Лікування

стетоскоп

Перш за все, лікування підбирається індивідуально для кожного пацієнта, залежно від розмірів аневризми. Є два способи лікування, які дуже часто використовуються комплексно.

Перший спосіб – це кліпування аневризми через трепанацію черепа, в результаті чого її намагаються усунути з загального кровотоку. Основним завданням хірурга є отримання доступу до аневризми та накладання  спеціальної кліпси, схожої на пряжку, на її шийку.

Інший спосіб не залучає мозок, а використовує ендоваскулярне лікування (внутрішньосудинне). Лікар встановлює катетер через стегнову артерію, який сягає до аневризми за допомогою платинової спіралі. Спіраль блокує аневризму, відновлюючи потік крові і це вирішує проблему.

Вам не варто боятись операцій, оскільки сьогодні застосовують прогресивні методи лікування. Загалом аневризми піддаються лікуванню досить добре. А нам лише потрібно чітко розрізняти симптоми.

 • Rocca, U., Rosell, A., Bromley, L., & Palacios, F. (2013). ANEURISMAS CEREBRALES. Revista de Neuro-Psiquiatría Del Perú. https://doi.org/10.1111/camh.12260
 • Contente Montenegro, A. J. (Universidad D. C. (2012). Caracterización De La Tenso-Deformación De Muestras De Aneurismas Cerebrales Humanos. Tesis de Grado. https://doi.org/10.1038/sj.hdy.6800895
 • González-Darder, J. M., Pesudo-Martínez, J. V., & Wiedermann, O. (2006). Aneurismas cerebrales gigantes. Revista de Neurologia.
 • ROCCA, U., ROSELL, A., DÁVILA, A., Bromley, L., & Palacios, F. (2001). Aneurismas cerebrales. Neuro-Psiquiatría.
 • Aneurisma cerebral. (n.d.). Retrieved from https://medlineplus.gov/spanish/brainaneurysm.html
  Tratamiento del aneurisma cerebral | Fucac. (n.d.). Retrieved November 26, 2018, from http://fucac.org/aneurisma-cerebral/tratamiento-del-aneurisma-cerebral/
 • Lemme-Plaghos, L. A. (n.d.). Aneurismas Cerebrales: ¿Embolización o Cirugía? Retrieved from http://www.fac.org.ar/tcvc/llave/c390/lemme.PDF
 • Aneurisma cerebral. (n.d.). Retrieved November 26, 2018, from https://www.cirugia-neurologica.org/aneurisma-cerebral.ws
 • Exploración por TAC (tomografía computarizada, TC) de la cabeza. (n.d.). Retrieved November 26, 2018, from https://www.radiologyinfo.org/sp/info.cfm?pg=headct
 • Aneurismas cerebrales : National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS). (n.d.). Retrieved November 26, 2018, from https://espanol.ninds.nih.gov/trastornos/Aneurismas_Cerebrales.htm#riesgo