Чи шкідливо хрустіти суглобами?

Чи шкідливо хрустіти суглобами?
Чи шкідливо хрустіти суглобами?

Останнє оновлення: 04 листопада, 2018

Хрустіти суглобами – дуже поширене явище, в основному, тому що ми це робимо, щоб полегшити напругу. Однак різні дослідження показали, що це шкідливо. У цій статті ми пояснимо причини, чому вчені дійшли такого висновку, та що відбувається, коли ви чуєте цей унікальний звук.

Чому суглоби “хрустять”?

Звук, який ми чуємо, коли хрустимо суглобами походить від розриву бульбашок, які знаходяться в рідкій прокладці в наших суглобах. Варто пам’ятати, що суглоби є точкою дотику, де наші кістки збираються разом, і що вони вкриті товстим шаром “синовіальної” рідини. Коли, наприклад, суглоби пальців згинають або розтягують, суглоб відокремлюється.

Капсула, яка оточує суглоб, розтягується і розширюється, що знижує тиск. Коли це відбувається, розчинені гази в синовіальній рідині утворюють бульбашки. Потім вони “вибухають”, виробляючи характерний звук – тріск.

кістки

Газу потрібно півгодини, щоб розчинитися в рідині. Це означає, що після розтягування суглоба і “тріску” бажано не повторювати це протягом ще 30 хвилин. Що стосується ризиків, які викликає ця поширена звичка, варто відзначити, що цьому аспекту присвячено не так багато наукових досліджень.

Робилися спроби оглянути різних людей, які часто хрустять суглобами, щоб з’ясувати, чи є пошкодження суглобів у вигляді артриту або остеоартриту.

У ході цього дослідження було виявлено, що пальці мають ознаки пошкодження, такі як травми м’яких тканин і зниження здатності хапати об’єкт. Здається, це пов’язано з швидким і повторюваним розтягуванням і стисканням зв’язок суглобів.

запалення суглоба великого пальця правої кисті

Правда в тому, що після хрустіння, суглоби стають більш рухливими і відчувається розслаблення. З цієї причини це стає щоденною звичкою для багатьох людей. З іншого боку, є й інші люди, які часто відвідують мануального терапевта, який допомагає “змінити” розташування кісток або “привести їх до ладу”, щоб зняти напругу. Ті, хто отримують таке лікування, говорять, що вони відчувають себе більш вільними і більш розслабленими, у них зменшується чутливість і м’язові скорочення.

Хрустіння суглобами викликає атрофію м’язів

Деякі дослідники стверджують, що це є основним наслідком хрустіння суглобами, зокрема суглобами пальців. Але зверніть увагу, що від цієї проблеми часто страждають люди, які не роблять фізичні вправи, оскільки це єдиний раз протягом дня, коли м’язи і суглоби розтягуються.

Відсутність руху призводить до поганої м’язової сили, тому відчувається, що м’язи зношені або втомлені. У такий спосіб утворюється порочне коло, коли людина хрустить суглобами, щоб отримати відчуття розслаблення протягом декількох годин, але потреба це робити виникає знову трохи пізніше.

хрустіння суглобами викликає атрофію м'язів

Ми часто хочемо полегшити цим рухом біль або спазми, але ми повинні також мати на увазі, що для наших суглобів це різко і неприродно. І всупереч поширеній думці, це не звільняє напруження м’язів, а лише призводить до втрати синовіальної рідини – природного мастила, яке запобігає тертю між кістками.

Це може призвести не тільки до порушення роботи суглобів, а й до високої вірогідності тріщин або зламаних кісток. Серед інших результатів: жорсткість, деформація пошкодженої області і гострий біль, який зникає після відпочинку.

Найбільше страждають від цієї проблеми дорослі люди старше 40 років. Ділянки, де хрустіння суглобами найбільш часто призводить до проблем, – руки (пальці і зап’ястя) і шия. Найкращий спосіб уникнути цієї проблеми – виконувати фізичні вправи, з урахуванням віку і фізичного стану. Ходьба і плавання є найбільш рекомендованими формами фізичної активності.

чи є ймовірність виникнення артриту, якщо хрустіти суглобами?

Також рекомендують такі види діяльності, які сприяють м’язовій силі і гнучкості, тому що вони призводять до збільшення витривалості без пошкодження або деформації суглобів.

Після 30 років тканини суглобів починають втрачати еластичність, тож важливо позбутися поганих звичок, таких як відсутність фізичної активності і погана постава перед комп’ютером або телевізором.

Чи виникне артрит, якщо хрустіти суглобами?

Багато людей запитують, чи може хрустіння кісточками пальців або розтягування суглобів призвести до появи артриту. Як вже згадувалося, якщо це звичайна, щоденна звичка, наявна протягом багатьох років, в теорії хрящі ушкоджуються.

Одне з найвідоміших досліджень на цю тему запропонував д-р Дональд Унгер, який протягом більше 60 років хрустів суглобами пальців на лівій руці два рази на день, але не робив цього на правій руці. Щороку він оглядав свої руки і не знайшов слідів дегенеративних захворювань, навіть на руці, на якій він “хрустів” суглобами.

рентгенограма обох кистей

У ході ще одного дослідження обстежили 30 літніх людей у ​​будинку пристарілих в Лос-Анджелесі. Ті, хто хрустів кістками все своє життя, не мали остеоартриту. У третьому дослідженні, цього разу з дорослими 45 років в Детройті, було виявлено, що основна проблема полягає у втраті міцності в руках, і що понад 80% страждали від опухлих рук.

З цієї причини, небажано хрустіти суглобами постійно. Хоча робити так час від часу, щоб зняти напругу, не так вже й погано.

Ми сподіваємося, що ми відповіли на часте запитання: “Чи шкідливо хрустіти суглобами?” Дякуємо за увагу!  • deWeber, K., Olszewski, M., & Ortolano, R. (2011). Knuckle Cracking and Hand Osteoarthritis. The Journal of the American Board of Family Medicine. https://doi.org/10.3122/jabfm.2011.02.100156
  • Boutin, R. D., Netto, A. P., Nakamura, D., Bateni, C., Szabo, R. M., Cronan, M., … Chaudhari, A. J. (2017). “Knuckle Cracking”: Can Blinded Observers Detect Changes with Physical Examination and Sonography? Clinical Orthopaedics and Related Research. https://doi.org/10.1007/s11999-016-5215-3
  • Ford, L. (2017). Stop cracking your knuckles!a new SLP recognizes—and appreciates—the wisdom of her older patients. ASHA Leader. https://doi.org/10.1044/leader.FPLP.22092017.72

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.