Усе, що необхідно знати про остеоартрит

Сам по собі остеоартрит не становить небезпеки для організму, проте якщо не надавати належної уваги цьому захворюванню, з часом воно може негативно вплинути на здоров'я людини та якість життя у цілому.
Усе, що необхідно знати про остеоартрит

Останнє оновлення: 11 березня, 2019

Остеоартрит належить до чисельної групи ревматичних захворювань. Усі ці хвороби об’єднує те, що вони вражають руховий апарат людини. Втім, причини, перебіг та методи лікування захворювань рухової системи є різними.

Зокрема, остеоартрит характеризується поступовим зношенням та дегенерацією суглобових хрящів. Зазвичай ця хвороба виникає вже у літньому та похилому віці (від 50 років), проте через несприятливі зовнішні фактори з кожним роком на остеоартрит хворіє дедалі більше молодих людей.

Остеоартрит вважають найпоширенішим ревматичним захворюванням. Згідно з даними Всесвітньої організації з охорони здоров’я, близько 28% людей віком від 60 років хворіють на остеоартрит.

Очікується, що вже до 2020 року це захворювання посяде четверте місце у переліку хвороб, що призводять до втрати працездатності.

Остеоартрит: основні причини розвитку

Ця хвороба виникає тоді, коли суглобові хрящі зношуються та втрачають свою еластичність. Оскільки в організмі відбуваються дегенеративні процеси, структура хрящів та їхня здатність виконувати свої функції також змінюються. Потроху хрящі стають все тоншими та слабшими, аж поки повністю не стираються.

Коли це відбувається, зникає так звана захисна прокладка між кінцями кісток у вигляді хрящів, і відбувається тертя.

тертя між кістками

Уражені кістки одразу реагують на дегенерацію хрящів. Вони стають щільнішими, у результаті чого всередині них утворюється так звана кіста. У хворих на остеоартрит кості часто ламаються у місцях з’єднання суглобів. З часом це призводить до деформації кісток.

Серед ключових факторів, які можуть призвести до розвитку остеоартриту, варто виділити:

 • Вік. Ризик розвитку остеоартриту суттєво зростає після досягнення 50-річного віку.
 • Стать. Найчастіше це ревматичне захворювання вражає саме жінок віком від 50 до 55 років.
 • Генетичні фактори.
 • Надмірна фізична активність.
 • Менопауза.
 • Ожиріння.
 • Переломи та травми.

Оскільки остеоартрит належить до хронічних захворювань, він супроводжує хворих до кінця життя. Іноді це захворювання викликає нестерпні больові відчуття, проте при правильному лікуванні стан людини можна суттєво полегшити.

Зверніть увагу, що не у всіх випадках остеоартрит призводить до втрати працездатності та можливості активно рухатися.

Симптоми остеоартриту

Це ревматичне захворювання розвивається досить повільно. На початковій стадії остеоартрит не має жодних симптомів, проте з часом стан людини погіршується, якщо вона не звертається за допомогою до лікаря.

Існує 5 основних ознак, за якими можна впізнати це хронічне захворювання:

 • Біль у суглобах. Цей симптом з’являється одним із перших. Хворі на остеоартрит часто скаржаться на сильний біль у колінах, руках та стегнах.
 • Заціпеніння. Хворий втрачає свою природну гнучкість. Людині важко встати з ліжка або довго сидіти у незмінному положенні.
 • Відчуття важкості та заніміння кінцівок. Оскільки остеоартрит супроводжується запальним процесом в організмі, хворий відчуває дискомфорт у суглобах та м’язах.
 • Тріскотіння. При намаганні поворухнути ураженим суглобом хворий відчуває неприємне тертя або тріщання.
 • Дискомфортні відчуття у колінах, ступнях, руках та стегнах.

Попри те, що біль у суглобах є однією з основних ознак остеоартриту, трапляються випадки, коли хворі не відчувають жодних больових відчуттів. Зверніть увагу, що при ревматичних захворюваннях біль може вщухати на якийсь час, проте це не означає, що хвороба зникла сама собою.

остеоартрит та діагностування ревматичних захворювань

Види остеоартриту

Зазвичай це захворювання вражає чотири ділянки тіла, а саме коліна, руки, стегна та спину. Найчастіше остеоартрит виникає у колінах.

Розрізняють два види цього ревматичного захворювання: первинний та вторинний остеоартрит. Первинний вид є більш типовим, тоді як вторинний остеоартрит найчастіше виникає у результаті травми.

Якщо остеоартрит вражає верхні кінцівки людини, то першими страждають саме суглоби, а вже потім захворювання розповсюджується на решту руки. Зазвичай у хворих відбувається деформація верхніх кінцівок, і вони втрачають здатність активно ними рухати та виконувати звичні щоденні завдання.

Коли від остеоартриту страждають нижні кінцівки, людина відчуває неприємний біль у верхній частині стегон та в області пахової промежини. Щодо остеоартриту в області спини, то найчастіше першими страждають суглоби у потиличній та поперековій ділянках тіла.

Діагностування захворювання

Діагностувати це захворювання можна за допомогою медичного обстеження. Зазвичай для цього використовують рентген, комп’ютерну томографію та магнітно-резонансну терапію. Вид остеоартриту можна визначити за допомогою ультразвуку високої роздільної здатності.

Сам по собі остеоартрит не становить загрози для здоров’я людини, проте він суттєво знижує якість життя, якщо не займатися лікуванням захворювання. Спеціалісти не роблять загальних прогнозів для всіх, хто страждає на цю ревматичну хворобу, адже кожен випадок є особливим та унікальним. Стан хворого безпосередньо залежить від сили ураження суглоба та швидкості прогресування захворювання.

Визначити приблизний прогноз для хворих допомагає вчасне діагностування захворювання та профілактичні заходи. За умови правильного лікування ви зможете сповільнити розвиток захворювання та полегшити неприємні симптоми, якими часто супроводжується остеоартрит.

Зверніть увагу, що для лікування ревматичних захворювань використовують лише спеціальні синтетичні медикаменти. Також хворим радять змінити звичний стиль життя та збагатити раціон корисними продуктами.

На жаль, трапляються випадки, коли лікування не приносить бажаних результатів. У таких випадках доводиться вдаватися до хірургічного втручання. Попри те, що слово “операція” викликає страх та недовіру у пацієнтів, цей спосіб є досить ефективним для усунення симптомів остеоартриту та відновлення працездатності.

Це може вас зацікавити ...
6 натуральних олій для лікування артриту
Моє здоров'я
Написав та перевірив Моє здоров'я
6 натуральних олій для лікування артриту

Для лікування артриту можна використовувати лише спеціальні медикаменти, проте більшість з них негативно впливають на цілісність слизової оболонки ...