Чому виникають жирові грудочки на спині

Жирові грудочки на спині досить поширені та викликають занепокоєння у людей, які від них страждають. Щоб застосувати адекватне лікування, їх потрібно відрізняти від інших патологій.
Чому виникають жирові грудочки на спині

Останнє оновлення: 14 травня, 2021

Коли виникають жирові грудочки на спині, це зазвичай викликає занепокоєння у людини, яка їх знаходить. Іноді велику грудочку супроводжують інші менші грудочки, що турбує пацієнта ще більше.

У будь-якому випадку важливо встановити диференціальний діагноз ураження. Іншими словами, хоча це може виглядати як жирова грудочка, це може бути інша патологія, наприклад, сальна кіста або фурункул.

Хоча це правда, що жир є найбільш частою причиною цього симптому, не завадить звернутися до лікаря, щоб виявити справжню причину проблеми. Іноді одного обстеження достатньо для визначення причини появи грудочки, без необхідності подальших аналізів.

Зокрема, скупчення жиру на шкірі називають ліпомою. Назва походить від її структури, яка складається з адипоцитів, що є жировими клітинами.

Ліпоми не є злоякісними і, як правило, обмежені розміром, який не впливає на інші структури тіла. Однак гігантські ліпоми та внутрішні ліпоми можуть призвести до несподіваних ускладнень, аж до порушення роботи інших органів.

Диференціальна діагностика жирових грудочок

які є жирові грудочки на спині
Як ми говорили вище, наявність жирової грудочки на спині вимагає диференціальної діагностики. Ви повинні виявити, чи маєте справу з ліпомою чи іншим ураженням шкіри з подібними симптомами. Нижче ми детально опишемо три найпоширеніші.

1. Ліпома

Це класичні жирові грудочки. Вона росте повільно і прогресивно, і стає помітною, коли пацієнт її виявляє, іноді випадково. Це не боляче і досягає точки балансу, коли припиняє рости, за винятком, про який ми згадали. Якщо вона невелика, лікарі часто рекомендують нічого не робити. Однак якщо вона велика або естетично неприваблива, її можна видалити місцевою хірургією.

2. Фурункул

Фурункульоз – це інфекція волосяного фолікула. Він може виникати на спині, особливо в нижній частині, де більше волосся. Іноді це боляче, а іноді ні. Біль зазвичай пов’язаний з інфекцією.

Якщо є таке ускладнення, з’являється гній, який чинить тиск, намагаючись вийти. Ось чому він відрізняється від ліпоми, яка не має виділень. Лікування фурункула передбачає прийом антибіотиків, якщо є інфекція, дренаж, якщо є гній, і промивання рани антисептиками.

3. Сальна кіста

Це ураження дуже схоже на ліпому, оскільки також містить жир. Однак гістологічна різниця полягає в тому, що вона має кістозне покриття і рідину всередині. Хоча сальні кісти майже ніколи не болять, вони можуть стати інфікованими, як фурункул.

Вони рухаються і навіть трохи піддаються тиску. Як і у випадку з ліпомою, лікування залежить від розміру і дискомфорту, який він викликає. Якщо пацієнт вирішить її видалити, для цього йому знадобиться місцева операція.

Дізнайтеся більше тут: 5 порад, щоб зменшити жир під руками

Симптоми та чинники ризику

Жирові грудочки або ліпоми поширені на спині. Проте вони можуть виникати також на верхніх кінцівках і шиї. Їм не властиво з’являтися на нижніх кінцівках.

Коли ви торкаєтесь ліпоми, вона трохи рухається і є м’якою на дотик. Вона може просідати під тиском, але вона не рідка, як кіста. Отже, він має деяку стійкість до пальпації. Завдяки цим характеристикам лікарі легко її визначають.

Більшість жирових грудочок не перевищує 2-5 см. Якщо вона більша, це, мабуть, гігантська ліпома. Вона вимагає іншого підходу, оскільки проникає в глибші структури, і її не так легко видалити, як в інших випадках.

Фахівці не знають точного походження ліпоми. Вони припускають, що є певний генетичний зв’язок, оскільки жирові грудочки неодноразово виникають у сімейних групах з такою схильністю. Але наразі немає переконливих досліджень з цього приводу.

Що стосується віку, найбільш вразливою групою є дорослі у віці від 30 до 60 років. Також немає чіткої інформації про те, чому вони здебільшого впливають на дорослих.

які симптоми мають жирові грудочки на спині

У деяких пацієнтів ліпоми можуть бути великими, навіть впливаючи на функціональність інших органів.

Коли потрібно звернутися до лікаря, якщо у вас жирові грудочки на спині

Якщо ви помітили жирові грудочки на спині, вам треба піти до лікаря для проведення диференціальної діагностики. Лікар зможе швидко визначити, це ліпома чи інше захворювання. Залежно від серйозності стану вам призначать додаткові методи лікування.

Деякі додаткові симптоми попереджають про необхідність швидкого відвідування лікаря, наприклад:

  • якщо жирова грудочка збільшується
  • наявність гною, який витікає
  • затвердіння ліпоми з втратою рухливості та м’якості
  • набряклі залози поблизу ділянки

Зверніть увагу на жирові грудочки

Хоча ліпоми доброякісні, вони вимагають уваги. Краще звернутися до лікаря для проведення диференціальної діагностики, ніж блукати в сумнівах. Тим більше, якщо ваші симптоми призводять до того, що ви підозрюєте про інфекцію, стиснення сусідніх структур або збільшення розмірів.  • Laín, Alberto Lozano, and José Alberto Codina Silva. “Enucleación quirúrgica de quiste sebáceo en la región mandibular.” Revista Mexicana de Estomatología 4.1 (2017): 37.
  • Monsel, G., V. Pourcher, and E. Caumes. “Infección cutánea bacteriana.” EMC-Tratado de Medicina 22.2 (2018): 1-7.
  • Michal, Michael, et al. “Dysplastic Lipoma.” The American journal of surgical pathology 42.11 (2018): 1530-1540.
  • Lipoma, Endobronchial. “Endobronchial lipoma.” Singapore Med J 58.8 (2017): 510-511.
  • Shanks, John A., W. Paranchych, and J. Tuba. “Familial multiple lipomatosis.” Canadian Medical Association Journal 77.9 (1957): 881.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.