Чи допомагає ароматерапія полегшити менструальний біль?

Аромати деяких ефірних олій мають заспокійливу дію на такі недуги, як менструальний біль. Ми розповімо вам, чи допомагає ароматерапія полегшити менструальний біль.
Чи допомагає ароматерапія полегшити менструальний біль?

Останнє оновлення: 09 лютого, 2021

Люди використовували ароматерапію з давніх часів як допоміжний засіб для зняття менструального та інших видів болю. Згідно з деякими дослідженнями, це передбачає використання ефірних олій різних рослин, які мають протизапальну та заспокійливу дію. Тож, як саме ароматерапія допомагає полегшити менструальний біль?

Хоча це не перший варіант лікування дисменореї, багато жінок вирішили застосовувати їх під час менструації, оскільки вони відчувають приємне полегшення. Отже, що говорять дослідження? Як можна проводити ароматерапію в домашніх умовах? Читайте далі!

Що таке ароматерапія?

Ароматерапія – це додаткове лікування, що використовує різні рослинні сполуки та ефірні олії, властивості яких сприяють розслабленню та знеболенню. Їх використання передбачає інгаляцію або нанесення на шкіру (у поєднанні з олією-основою).

Ароматерапія популярна в традиційній китайській медицині, оскільки, як вважають, вона сприяє полегшенню ревматоїдного артриту, м’язового болю та респіраторних захворювань, серед інших недуг. Однак її не вважають частиною звичайної медицини через брак доказів, що підтверджують ефективність.

як ароматерапія допомагає полегшити менструальний біль

Як ароматерапія допомагає полегшити менструальний біль?

Одне з найбільш популярних застосувань ароматерапії пов’язане з полегшенням менструального болю. Протягом багатьох років багато жінок з первинною дисменореєю використовують цей метод як допоміжний засіб для полегшення симптомів. Хоча досліджень щодо її ефективності бракує, є безліч випадків, які свідчать про її переваги.

За допомогою інгаляції та масажу ця терапія може допомогти зменшити тяжкість менструального болю та інших симптомів, пов’язаних з менструацією. Як це відбувається? На думку деяких учених, пояснення полягає в ефекті плацебо.

Однак є гіпотези, які свідчать про те, що олії мають знеболювальну та протизапальну дію. Отже, вони сприяють пом’якшенню болю та запалення, що виникають у животі протягом менструації.

Що говорять дослідження про ароматерапію та менструальний біль?

Як ми вже згадували, недостатньо доказів того, що ароматерапія полегшує менструальний біль. Попри це, є дослідження, які свідчать про позитивні ефекти проти дисменореї.

Наприклад, дослідження, опубліковане в «Journal of Clinical Medicine», показало, що терапевтичне використання ефірних олій в ароматерапії може заспокоїти первинну дисменорею. Такі ефекти виникають як при застосуванні за допомогою масажу, так і при вдиханні.

Тим часом контрольоване дослідження, опубліковане в «Journal of Alternative and Complementary Medicine», показало, що ароматерапія лавандою, шавлією та трояндами, що застосовується місцево, ефективно зменшує тяжкість менструальних спазмів.

Окрім того, дослідження показали, що масаж сумішшю ефірних олій (кориці, гвоздики, троянди та лаванди) з мигдалевою олією виявився корисним для полегшення болю та навіть надмірної кровотечі під час менструації. Наразі для підтвердження цього потрібні додаткові дослідження.

Як провести сеанс ароматерапії в домашніх умовах?

Однією з головних переваг ароматерапії є те, що її вважають безпечною для більшості людей. Крім того, ви можете провести сеанс вдома з невеликою кількістю інгредієнтів. Усе, що вам потрібно, – це основні ефірні олії та базова олія, наприклад, оливкова, кокосова або мигдальна.

Інгредієнти

 • 5 крапель ефірної олії (лаванди, троянди, шавлії, ромашки)
 • 1 столова ложка базової олії (15 г)

Інструкції

 • Для початку поєднайте краплі ефірної олії з ложкою базової олії (кокосової, оливкової або мигдальної).
 • Після того, як суміш буде готова, м’якими масажними рухами втирайте в область живота.
 • Робіть колові рухи протягом 5 або 10 хвилин.
 • Якщо біль не зникає, можна повторно зробити масаж 3 або 5 разів на день.

Необов’язково

 • Розведіть 5-10 крапель ефірної олії в каструлі з окропом.
 • Потім вдихайте пари.
 • Ви можете зробити те ж саме з дифузором для ароматерапії.
ароматерапія може полегшити менструальний біль
Застереження щодо ароматерапії

У більшості випадків сеанси ароматерапії безпечні. Проте краще провести невелику перевірку олій, перш ніж застосовувати їх. Для цього нанесіть мінімальну кількість на шкіру і почекайте один день. Якщо після закінчення цього часу не з’являться ознаки подразнення або дискомфорту, їх можна використовувати без проблем.

Деякі інгаляційні олії також можуть викликати алергічні реакції у певних людей. Тому, якщо під час їх використання виникають застійні явища, чхання або інші алергічні симптоми, краще припинити процедуру.

Ароматерапія – метод проти від менструального болю

Що стосується полегшення менструального болю, ароматерапія може бути корисним доповненням. Однак це не перший варіант лікування, а її наслідки можуть бути лише тимчасовими.

Якщо дисменорея часта і впливає на якість життя, краще звернутися до лікаря. Фахівець визначить, чи необхідні додаткові обстеження, і призначить інше лікування. • Silva J, Abebe W, Sousa SM, Duarte VG, Machado MI, Matos FJ. Analgesic and anti-inflammatory effects of essential oils of Eucalyptus. J Ethnopharmacol. 2003 Dec;89(2-3):277-83. doi: 10.1016/j.jep.2003.09.007. PMID: 14611892.
 • Cooke B, Ernst E. Aromatherapy: a systematic review. Br J Gen Pract. 2000;50(455):493-496.
 • Lakhan SE, Sheafer H, Tepper D. The Effectiveness of Aromatherapy in Reducing Pain: A Systematic Review and Meta-Analysis. Pain Res Treat. 2016;2016:8158693. doi:10.1155/2016/8158693
 • Masaoka Y, Takayama M, Yajima H, Kawase A, Takakura N, Homma I. Analgesia Is Enhanced by Providing Information regarding Good Outcomes Associated with an Odor: Placebo Effects in Aromatherapy?. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:921802. doi:10.1155/2013/921802
 • de Cássia da Silveira E Sá R, Lima TC, da Nóbrega FR, de Brito AEM, de Sousa DP. Analgesic-Like Activity of Essential Oil Constituents: An Update. Int J Mol Sci. 2017;18(12):2392. Published 2017 Dec 9. doi:10.3390/ijms18122392
 • Marzouk, T. M. F., El-Nemer, A. M. R., & Baraka, H. N. (2013). The Effect of Aromatherapy Abdominal Massage on Alleviating Menstrual Pain in Nursing Students: A Prospective Randomized Cross-Over Study. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2013, 1–6. https://doi.org/10.1155/2013/742421

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.