Давати свободу - не боягузтво, а закон мудрості

Давати свободу іншим людям настільки ж важливо, як і переконати їх поважати вашу свободу. За потреби ви можете віддалитися, щоб захистити себе, знаючи, що це піде на краще для вас.
Давати свободу - не боягузтво, а закон мудрості

Останнє оновлення: 03 січня, 2019

Мудрість давати свободу є одним із найкращих досвідів, які ми всі можемо отримати. Це спосіб поважати іншу людину, запропонувати їй особистий простір, що також сприятиме її розвитку.

Коли цього не відбувається, коли інші люди не поважають ваш простір, права і потреби, саме вам потрібно віддалитися.

Це є свідченням не боягузтва, а скоріше, мудрості. Коли люди вдираються в особистий простір у вашому розумі, де ви зберігаєте свої мрії, потреби та цінності, вони атакують вашу особистість і почуття власної гідності.

Дуже важливо пам’ятати про це, тому ми хотіли б поділитися з вами кількома порадами.

Свобода для особистісного розвитку

Почнімо з дуже важливого моменту. Під “давати свободу” ми маємо на увазі не просто триматися на міжособистісній фізичній відстані. Ця ідея виходить за рамки цього, і її можна визначити так:

 • Давати свободу, щоб дозволити іншій людині мати власний голос та думку і захищати власні цінності та бути впевненими, що їх поважають.
 • Повага особистої свободи також сприяє особистісному розвитку іншої людини. Це дає їй крила, щоб досягти своїх цілей, завжди залишаючись собою, не нав’язуючи переконання або вибір.

Досить часто у взаєминах батьків із дітьми або у романтичних стосунках саме приватний простір потрібен кожному, щоб не зруйнувати цей зв’язок. Подивімося детальніше.

повага та особистий простір

Сімейний простір і особистий простір

Виховувати дітей не означає їх контролювати або спостерігати за кожним кроком і вибором, який вони роблять. У дитини є власна особистість, мрії та сподівання, які всі ми маємо поважати.

 • Якщо ви спробуєте зробити їх такими, як ви хочете, то повністю порушите їхній особистий простір й емоційний розвиток. Це неправильно.
 • Сім’ї повинні користуватися загальним простором, де вони можуть поговорити, дати рекомендації та поради, але кожен член родини має право мати власні цінності та втілювати свої мрії.

Простір у парі та індивідуальний простір

Бути парою означає створювати спільний простір, де ви ніколи не припиняєте бути самими собою. Попри те, що кожна пара має навчитися балансувати цей складний союз, тільки ті закохані, які успішно досягають цього балансу, мають задовільні й тривалі стосунки.

 • Мати простір у парі означає розділяти майбутні плани, спрямовані на зміцнення зв’язків, цінностей, які з’єднують двох людей і приводять до домовленостей.
 • Але водночас кожній людині в стосунках треба мати особистий простір, де він чи вона можуть надалі розвиватися як люди з робочими планами, дружбою, цілями. Їх ніколи не мають атакувати чи руйнувати стосунки.

Коли на мій особистий простір нападають, я захищатиму його

особистий простір кожного
Уявіть собі, що навколо вас збудовано кілька невидимих стін, щоб захистити вас разом з усім, що визначає вас і робить щасливими. Це:
 • Ваші цінності.
 • Мрії.
 • Перемоги.
 • Досвід і те, що ви дізналися з нього.
 • Самооцінка.
 • Особистий образ, який ви маєте про себе і яким задоволені.
 • Стосунки з людьми, яких ви любите і які є важливими для вас.

Тепер уявіть, що ваш партнер, колега, брат чи сестра починає перетинати ці стіни й атакувати кожен із цих скарбів, які ви ховаєте всередині, які визначають вас: вони критикують ваші цінності чи тіло, висміюють ваших друзів.

Що саме відбувається тоді? Вони порушують ваш особистий простір, тож треба захищатися. Пояснимо, яким чином.

Способи захисту особистого простору

 • Дайте зрозуміти, що ніхто не має права переступати ці межі. Це треба пояснити з початку. Якщо ви промовчали сьогодні, завтра і вчора, вони зрештою зайдуть далеко повз ваші кордони й зруйнують вашу самооцінку.
 • Якщо вони порушують ваш особистий простір, розширте “простір” між вами. Необхідно віддалитися від того, що шкодить. Якщо ви цього не зробите, то будете повільно втрачати себе і зрештою так спорожнієте усередині, що перетворитеся на тінь того, ким були колись. Це того не варто.
 • Давати свободу і дистанціюватися – це не боягузтво. Насправді, це якраз навпаки.

Люди, які здатні залишити те, що робить їм боляче, діють з мудрістю і мужністю людей, які здатні захищати себе. Це один зі способів подбати про власну самооцінку.

Ми рекомендуємо спробувати вже сьогодні. Захищайте свій особистий простір, а також поважайте простір інших людей. • Graziano, M. S., & Cooke, D. F. (2006). Parieto-frontal interactions, personal space, and defensive behavior. Neuropsychologia, 44(6), 845-859.
 • Kennedy, D. P., Gläscher, J., Tyszka, J. M., & Adolphs, R. (2009). Personal space regulation by the human amygdala. Nature neuroscience, 12(10), 1226-1227.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.