Дивні симптоми, які можуть свідчити про дефіцит вітамінів

Дивні симптоми, які можуть свідчити про дефіцит вітамінів
Дивні симптоми, які можуть свідчити про дефіцит вітамінів

Останнє оновлення: 24 жовтня, 2018

Ваш організм завжди дає знати, коли щось іде не так, так само як і машина, якщо вона, наприклад, поламалася. Вам потрібно прислухатися до цих сигналів, щоб вчасно поремонтувати потрібні неполадки, аж поки не стане зовсім пізно. У цій статті ми розповімо про деякі дивні симптоми, які вказують на дефіцит вітамінів, а також про те, які саме сигнали відповідають нестачі кожного з вітамінів.

В умовах сучасних режимів харчування може бути складно дотримуватися вимог щодо кількості усіх вітамінів, які потрібні вашому організму. Недоїдання через дієту – це одна з причин того, чому вміст вітамінів у вашому організму нижчий від норми.

Що відбувається, коли ваш організм не отримує достатньо вітамінів?

За словами лікарів, нестача того чи іншого вітаміну сама по собі не спричиняє захворювання, але вона може сприяти їх появі. Маємо на увазі, що це змусить ваш організм боротися та докладати більших зусиль для нормального функціонування.

Вітаміни діють як каталізатори усіх реакцій організму. Коли їх запаси вичерпуються, ваш організм повідомить вам про це у певний спосіб, втім, важливо звернути увагу на ці сигнали.

П’ять найнезвичніших симптомів, які вказують на дефіцит вітамінів:

Тріщинки біля кутиків рота

Якщо ви помітили такі тріщинки у дзеркалі, швидше за все, причина зовсім не в тому, що ви почали старіти, а в тому, що у Вас дефіцит вітамінів групи В – особливо рибофлавіну (В2), ніацину (В3), і В12, а також заліза і цинку. Досить часто таке трапляється у вегетаріанців, які не дотримуються збалансованої дієти.

Рішення для тих, хто їсть усі продукти, – більше лосося, тунця, молюсків та устриць (або в цілому морепродуктів). Суворі вегетаріанці, які не їдять риби, можуть замінити її сочевицею, арахісом, сушеними помідорами, насінням кунжуту та шпинатом.

Також корисно вживати більше вітаміну С, адже він сприяє засвоєнню заліза. Вищезгадані продукти можете поєднувати з броколі, капустою, цвітною капустою та червоним перцем-горошком.

Червоні плямки на шкірі та надмірна втрата волосся

Причиною таких симптомів може бути дефіцит цинку. Втрата волосся – це явна  ознака того, що вам бракує цього поживного елементу.

Крім цього, нестача цинку може спричиняти повільніше загоєння ран, постійну сухість шкіри, часті висипання, червоні плями на шкірі та виникнення глибоких синців. Також ці симптоми можуть з’являтися коли у вас дефіцит вітамінів: вітаміну В7 (біотину) або жиророзчинних вітамінів, а саме А, D, Е і К.

Якщо ви їсте сирі яйця, у вас, цілком можливо, можуть виникнути проблеми з рівнем біотину, адже він пригнічує цей білок. У даному випадку краще споживати більше пивних дріжджів, горіхів, гарбузового насіння, цільнозернових продуктів, непастеризованого молока, лосося, авокадо, цвітної капусти, грибів, малини і бананів.

авокадо розрізаний навпіл

Червоні та білі, схожі на прищі, горбики на щоках, руках та стегнах

Це свідчення того, що вам бракує необхідних жирних кислот та вітамінів А та D. На відміну від прищів, ці маленькі цятки твердіші та розкиданіші, а якщо ви спробуєте видалити їх, ще й дуже болісні.

Рішення таке: перестаньте їсти насичені та трансгенні жири, а кількість корисних жирів – збільште. Додайте до свого раціону більше лосося, насіння льону, чіа та таких горіхів, як мигдаль і волоський горіх.

Якщо хочете отримувати більше вітаміну А, намагайтеся збільшити споживання моркви, солодкої картоплі та круглого червоного перцю. Це забезпечить ваш організм бета-каротином.

Поколювання й оніміння в руках і ногах

Якщо у вас виник такий симптом, то скоріш за все у вас дефіцит вітамінів групи В, а якщо конкретніше то B6, B9 (фолієва кислота) та B12. Ці вітаміни безпосередньо впливають на периферичні нерви та шкіру.

Поколювання та оніміння можуть супроводжуватися депресією, тривожністю, втомою, анемією та гормональним дисбалансом. У цьомо випадку їжте більше спаржі, шпинату, бобових, яєць, устриць, мідій, восьминогів та молюсків.

Спазми, колючий біль в ступнях, литках, зводі та задній частині ніг

Причина – брак калію, кальцію і магнію. Це може бути один компонент з них, або й усі три. Якщо ви почали дуже інтенсивно тренуватися, це може призвести до більшої втрати деяких мінералів та розчинних вітамінів (група В), які виводяться через надмірне потовиділення.

Не переставайте робити, те що робите – просто додайте до свого раціону такі продукти: банани, фундук, мигдаль, гарбуз, вишні, яблука, броколі, грейпфрут, капуста, кульбаба, шпинат.

руки які охоплюють гомілку

Наслідки дефіциту кожного з видів вітамінів

В організмі можуть виникнути не лише проблеми, про які ми вже згадали вище. Якщо харчування незбалансоване і вам бракує вітамінів, це може спричинити до багатьох інших наслідків.

Вітамін А

Нестача вітаміну А спричиняє втому, поганий зір у темряві, проблеми зі шкірою та зубами, кровоточивість ясен та вразливість до різних захворювань.

Вітамін В

 • Якщо вам бракує вітаміну В1, симптоми можуть бути такими: безсоння, слабкість, відсутність сили у м’язах, депресія, дратівливість, втрата ваги, шлунково-кишкові проблеми і серцево-судинні захворювання.
 • Якщо вам не вистачає вітаміну В2, у вас будуть червоні очі, стоматит, а також жирне волосся, дерматит та втомлюваність.
 • Дефіцит вітаміну В3 спричиняє головні болі, брак енергії, несвіжий подих, нервовість, виразки, поганий апетит та проблеми з кишково-шлунковою системою.
 • При нестачі вітаміну В5, у вас можуть виникнути спазми, втома, печіння в ногах, нерегулярне серцебиття, проблеми зі сном і відчуття слабкості.
надмірна сонливість вказує на дефіцит вітамінів

 • Нестача вітаміну В6 призводить до  безсоння, анемії, захворювань шкіри, випадіння волосся, судом і затримки рідини.
 • Дефіцит вітаміну В12 викликає втому, діарею, проблеми з рівновагою, депресію, втрату апетиту, запалення нервів і стоматит.

Вітамін С

Якщо ваш організм не отримує достатньо вітаміну С,  рани або переломи довше загоюватимуться, також це може спричинити кровотечі з носа, кровоточивість ясен,  біль або набряк суглобів, проблеми з травленням, анемію та виникнення глибоких синців.

Вітамін D

Нестача вітаміну D призводить до крихкості кісток та проблем зі зростанням переломів, а також рахіту, карієсу, каменів у нирках, слабкості м’язів та поганого засвоєння кальцію.

Вітамін E

 

гістологічний препарат крові з анемією

Брак вітаміну Е може спричинити виникнення анемії, дистрофію серця, проблеми з репродуктивною системою, нервовість, притуплення рефлексів, проблеми з ходьбою та підтримуванням рівноваги.  • Machlin, L. J. (1991). Handbook of vitamins. Free Radical Biology and Medicine. https://doi.org/10.1016/0891-5849(91)90176-4
 • Chawla, J., & Kvarnberg, D. (2014). Hydrosoluble vitamins. Handbook of Clinical Neurology. https://doi.org/10.1016/B978-0-7020-4087-0.00059-0
 • Traber, M. G., & Stevens, J. F. (2011). Vitamins C and E: Beneficial effects from a mechanistic perspective. Free Radical Biology and Medicine. https://doi.org/10.1016/j.freeradbiomed.2011.05.017
 • Wintergerst, E. S., Maggini, S., & Hornig, D. H. (2007). Contribution of selected vitamins and trace elements to immune function. Annals of Nutrition and Metabolism. https://doi.org/10.1159/000107673
 • García López, E., Blanco Ruiz, A. O., Rodríguez García, L. O., Reyes Fundora, D., & Sotres Vázquez, J. (2004). Queilitis: Revisión bibliográfica. Revista Cubana de Estomatología, 41(2), 0-0.
 • Rojas Allende, D., Figueras Díaz, F., & Durán Agüero, S. (2017). Ventajas y desventajas nutricionales de ser vegano o vegetariano. Revista chilena de nutrición, 44(3), 218-225.
 • Astudillo Rosero, E. P. (2013). Relación entre los niveles de hemoglobina y hematocrito y los hábitos alimentarios de diferentes tipos de personas vegetarianas que asisten a Ming Yuen restaurante vegetariano en mayo 2013 (Bachelor’s thesis, QUITO/PUCE/2013).
 • Cardero Reyes, Y., Sarmiento González, R., & Selva Capdesuñer, A. (2009). Importancia del consumo de hierro y vitamina C para la prevención de anemia ferropénica. Medisan, 13(6), 0-0.
 • Rubio, C., González Weller, D., Martín-Izquierdo, R. E., Revert, C., Rodríguez, I., & Hardisson, A. (2007). El zinc: oligoelemento esencial. Nutricion hospitalaria, 22(1), 101-107.
 • Badui Dergal, S. (2016). Química de los alimentos. México, Pearson Educación.
 • Adamski, H., & Bligny, D. (2015). Xantomas. EMC-Dermatología, 49(4), 1-13.
 • Puerto Caballero, L., & Tejero Garcia, P. (2013). Alimentación y nutrición: repercusión en la salud y belleza de la piel. Diet Nutr Eff Skin Beauty Health Nutr Clin Diet, 10, 56-65.
 • National Institutes of Health. (2020, febrero 14). Datos sobre la vitamina A. Recuperado 24 de abril de 2020, de https://ods.od.nih.gov/pdf/factsheets/VitaminA-DatosEnEspanol.pdf
 • National Institutes of Health. (2016, febrero 17). Datos sobre la vitamina B12. Recuperado 24 de abril de 2020, de https://ods.od.nih.gov/pdf/factsheets/VitaminB12-DatosEnEspanol.pdf
 • Mayo Clinic. (2019, enero 3). Calambre muscular – Síntomas y causas – Mayo Clinic. Recuperado 24 de abril de 2020, de https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/muscle-cramp/symptoms-causes/syc-20350820
 • Azcona, A., & Universidad Complutense de Madrid. (s. f.). Manual de Nutrición y Dietética. Recuperado 24 de abril de 2020, de https://www.ucm.es/data/cont/docs/458-2017-12-02-cap-10-minerales-2017.pdf

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.