Дізнайтеся все про вивих колінної чашечки

Вивих колінної чашечки часто виникає в результаті раптової зміни напрямку ноги при торканні землі. Дізнайтеся більше з цієї статті.
Дізнайтеся все про вивих колінної чашечки

Останнє оновлення: 24 березня, 2022

Вивих колінної чашечки відбувається, коли колінна кістка зрушує з місця. Це може статися внаслідок падіння, прямого удару в коліно або після його повороту або скручування.

Часто вивих колінної чашечки відбувається у напрямку до зовнішнього боку ноги. Це частіше трапляється під час занять спортом.

Причини вивиху колінної чашечки

що викликає вивих колінної чашечки
Вивих колінної чашечки часто виникає в результаті раптової зміни напрямку ноги, коли вона торкається підлоги. Однак це може статися і при прямому травмуванні коліна.

При вивиху надколінка або колінної чашечки суглоб стає нестійким, і ви можете впасти. Крім того, ви відчуєте інтенсивний біль і не зможете зігнути коліно. Часто люди можуть навіть побачити, що колінна чашечка не на своєму місці і помітити, що коліно виглядає деформованим. Однак, якщо вивих колінної чашечки відбувається через пряму травму, це може навіть зламати суглобову капсулу.

Чинники, які підвищують ризик вивиху колінної чашечки

Деякі чинники можуть збільшити ризик вивиху колінної чашечки. Серед них важливу роль відіграє зайва вага або зріст, старі вивихи чи інші травми коліна.

Окрім того, ви повинні взяти до уваги фізичні характеристики, які збільшують ризик вивиху наколінника, такі як:

 • Patella Alta: надмірно високе розташування надколінка.
 • Х-подібні ноги: наявність Х-подібних ніг збільшує кут між чотириголовим м’язом і сухожиллям надколінка, сприяючи зміщенню надколінка.
 • Латералізоване введення сухожилля надколінка
 • Медіальний розрив надколінно-стегнової зв’язки: ця зв’язка з’єднує надколінок зі стегновою кісткою. Це запобігає витягуванню колінної чашечки при витягуванні коліна, саме тоді, коли у більшості випадків відбувається вивих.

Діагностика та симптоми

Щоб діагностувати вивих колінної чашечки, лікар торкнеться надколінка і зігне коліно, рухаючи ним в різні боки. За допомогою рентгенівського випромінювання, магнітно-резонансної томографії (МРТ) або комп’ютерної томографії (КТ), можна побачити вивих колінної чашечки та інші пошкодження коліна.

Коли у вас вивих колінної чашечки, зазвичай виникають такі симптоми:

 • По-перше, набряк і деформація коліна.
 • По-друге, неможливість зігнути коліно або перенеси вагу на ногу.
 • По-третє, зміщення надколінка в бік зовнішньої частини коліна.
 • Чутливість і біль.
 • Гіпермобільність надколінка.
 • Нарешті, травми хряща, які можуть збільшити ризик розвитку артрозу.

Ця стаття також може вас зацікавити: Відновлення коліна після операції меніска

Як зменшити симптоми

як зменшити симптоми вивиху колінної чашечки
Для полегшення симптомів, викликаних вивихом наколінника, фахівці рекомендують:
 • Приймати нестероїдні протизапальні препарати. Застосування цих препаратів сприяє зменшенню запалення та болю. Проте ви повинні завжди приймати їх згідно з графіком, вказаним лікарем.
 • Прикласти лід. Лід допомагає зменшити запалення і біль, а також запобігає пошкодженню тканин. Покладіть його на коліно відповідно до вказівок спеціаліста.
 • Тримати ногу піднятою. Спробуйте піднімати коліно над рівнем серця якомога частіше. Таким чином, ви зменшите біль і запалення.
 • Спробувати фізіотерапію. Фізіотерапевт навчить вас вправ для поліпшення руху колін. Завдяки вправам ви зміцните своє коліно, підвищите стійкість і полегшите біль.

Висновок

У деяких випадках вивиху надколінка або колінної чашечки не можна запобігти, особливо якщо ви сприйнятливі до цього через певні фізичні чинники. Тренуйтеся, застосовуючи відповідні техніки, і намагайтеся підтримувати міцність і гнучкість колін.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.