Екстрені контрацептиви та їхній вплив на організм

Попри те, що у багатьох країнах екстрені контрацептиви є безрецептурними ліками, необхідно застосовувати ці пігулки під наглядом лікаря. Крім того, ви ніколи не повинні використовувати їх як метод контрацепції.
Екстрені контрацептиви та їхній вплив на організм

Останнє оновлення: 19 грудня, 2019

Чи знаєте ви ризики та наслідки, які несуть екстрені контрацептиви?

Незахищений секс має значні ризики. Мало того, що є можливість заразитися венеричними захворюваннями (ЗПСШ), але ви також можете отримати небажану вагітність.

Хоча найкраще використовувати презерватив, щоб захистити себе від обох ситуацій, є метод, який може запобігти зачаттю, якщо ви не вжили захисних заходів або якщо вони не подіяли.

Ми говоримо про екстрені контрацептиви. Цей тип протизаплідних засобів став більш відомим в останні роки завдяки своїй ефективності.

З чого вони складаються? Які побічні ефекти? Чи викликають вони аборти? Зважаючи на те, що багато людей не знають цих відповідей, ми хочемо навести їх тут.

Що таке екстрені контрацептиви?

що таке екстрені контрацептиви
Екстрені контрацептиви – це метод екстреної гормональної контрацепції. Вони складаються здебільшого з синтетичного гормону, який називається левоноргестрел. Загалом його ефективність становить від 52% до 95%.

Однак у жодному разі не можна використовувати ці пігулки як постійний метод контролю народжуваності, оскільки це може спричинити побічні ефекти у вашому організмі. Насправді рекомендовано використовувати його лише один раз, а максимум – двічі.

Необхідно також зазначити, що, як і інші звичайні протизаплідні засоби, ця таблетка не захищає вас від венеричних захворювань. Вона запобігає лише вагітності, коли ви мали незахищений секс або якщо порвався презерватив.

Як працюють екстрені контрацептиви

Екстрена контрацепція діє за допомогою зміни овуляції або її подальших процесів. Якщо конкретніше, це призводить до того, що слиз шийки матки згущується, тому сперма не може потрапити до яйцеклітини.

Найкраще вона працює, якщо прийняти таблетку протягом перших 24 годин після статевого акту. Хоча її дія може тривати до 72 годин після незахищеного сексу, з часом вона стає менш ефективною.

Якщо прийняти її протягом 12-24 годин, це запобігає вагітності у 95% випадках. Через 48 годин ефективність знижується до 85%. Через 72 години ефективність падає до 52%. Однак таблетки не є абортивними. Вони:

 • Не дають яєчнику виділяти зрілу яйцеклітину.
 • Якщо яйцеклітина вже вивільнилася, вони не дають сперматозоїдам її запліднити.
 • Якщо сперма вже проникла в яйцеклітину, вони заважають заплідненій яйцеклітині імплантуватися в матку.

Вплив таблеток

як діють екстрені контрацептиви
Екстрені контрацептиви містять гормон, відомий як прогестерон. Жіночі організми природно продукують його в невеликих кількостях. Основна його функція – підготовка матки до отримання заплідненої яйцеклітини.

Однак екстрені контрацептиви містять більш концентровані кількості. Кожна може дорівнювати 10 протизаплідним таблеткам.

Тому ми завжди наголошуємо, що це екстрений метод. Занадто часте використання може спричинити незручні побічні ефекти.

Жінки можуть відчувати:

 • сонливість
 • нудоту і блювоту
 • втому і запаморочення
 • головний біль
 • біль у шлунку
 • нерегулярні вагінальні спазми та кровотечі

Крім цього, використання може спричинити зміни у вашому менструальному циклі. Насправді, деякі жінки мають кров’янисті виділення або затримки місячних, а інші мають сильну кровотечу.

Протипоказання

Через побічні ефекти та протипоказання можна вживати екстрені контрацептиви лише під медичним наглядом. Хоча ці ліки відпускають без рецепта у багатьох країнах, саме лікар оцінить ваш випадок.

Ви не повинні приймати їх, якщо у вас алергія на левоноргестрел, його активну речовину або будь-які інші інгредієнти.

Ми також не рекомендуємо приймати його, якщо у вас є щось із наведеного нижче:

 • позаматкова вагітність у минулому
 • запалення маткових труб (сальпінгіт) у минулому
 • серйозні проблеми з печінкою
 • сильні мігрені
 • серцево-судинні ускладнення
 • хвороба Крона або виразковий коліт.

Чи мають екстрені контрацептиви абортивну дію?

Якщо вагітні жінки приймають екстрені контрацептиви, вагітність не почнеться. Поки що немає досліджень, які б доводили, що екстрена контрацепція шкодить вагітним жінкам або плоду.

З цієї причини, попри наявні суперечки, їх не вважають абортивним методом.

Однак тепер, коли ви знаєте про наслідки, ви маєте розуміти, що вживати їх необхідно лише в разі надзвичайної ситуації. • Dirección General de Salud Pública. (2015). Guía de Métodos Anticonceptivos. Salud Sexual.
 • Bombí, I. (2010). Métodos Anticonceptivos. https://doi.org/10.1016/j.scriptamat.2012.05.010
 • Labrador, I. G., & Pieiga, E. M. (2001). Consideraciones sobre planificación familiar: Métodos anticonceptivos. Revista Cubana de Medicina General Integral.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.