Фактор страху: чому я боюся водіння?

Водіння може бути приємним і цілком природним для багатьох людей. Однак є деякі люди, які не отримують задоволення і можуть навіть боятися водіння.
Фактор страху: чому я боюся водіння?

Останнє оновлення: 03 лютого, 2019

Вехофобія – це страх, який деякі люди відчувають під час водіння, коли сидять за кермом автомобіля. Він може виникати в різних ситуаціях або за різних умов, і одна з його характеристик – страх, що паралізує і не дає їм користуватися транспортним засобом.

Чому люди бояться водіння?

Причини страху водіння, який можуть відчувати деякі люди, різноманітні. У деяких випадках люди бояться викликати аварію або сплутати передачі. В інших випадках проблема виникає через те, де вони їдуть (шосе, дороги, великі проспекти).

Є також ті, хто боїться водіння вночі або на великій швидкості. Вехофобія має три виміри:

Когнітивний

Когнітивний вимір стосується думок про нещасні випадки, втрату контролю, страх смерті або загибелі інших людей.

Емоційний чи фізіологічний

Люди, які бояться водіння, відчувають тривогу, напруженість м’язів, незахищеність, нудоту та надмірне потовиділення. Вони також можуть мати розмите бачення, швидке серцебиття, діарею або тремтіння в руках і ногах.

Водіння

страх водіння
Люди, які страждають на вехофобію, керують автомобілем тільки за особливих обставин, таких як наявність пасажира, на певних дорогах, без перевищення мінімальної швидкості, лише вдень, на порожніх дорогах тощо.

Рівень страху, який відчуває водій, може змінюватися залежно від обмежень або труднощів, що виникають у результаті цієї фобії, а також рівня дискомфорту, який може відчувати людина.

Деякі навіть не можуть сісти на водійське сидіння. Інші вважають за краще дати іншій людині вести авто, ходити пішки або викликати таксі. Є також ті, хто не заперечує витратити набагато більше часу, обираючи більш спокійний маршрут.

Цей страх може заважати повсякденному життю. Наприклад, відмова пропозицій роботи, які вимагають водіння, витрата грошей на громадський транспорт, відмова допомагати комусь у надзвичайній ситуації, навіть неможливість виїхати кудись у вихідні дні.

Вехофобія пригнічує самооцінку, оскільки це змушує людину почуватися розчарованою та некомпетентною.

Страх водіння частіше зачіпає водіїв із невеликим досвідом (менше ніж 2 років), а в меншій кількості – досвідчених водіїв. Також більше випадків стосується жінок у віці 30-х років. Деякі з основних причин цього страху:

  • минулі аварії
  • навчання зі страхом або недовірою до власних здібностей
  • тривога або стрес через проблеми, непов’язані з водінням (робота, сімейні проблеми тощо).

Чи можна подолати страх водіння?

Якщо з якоїсь причини ви не можете керувати своїм транспортним засобом або будь-яким іншим, тому що лише думка про автомобіль вас лякає, ось кілька порад, які можуть вам допомогти:

1. Створіть приємну атмосферу

як подолати страх водіння
Є друзі або члени родини, через яких ви нервуєте, якщо вони поруч. Ви могли б попросити їх сісти позаду або взагалі не їхати з вами.

Одягніться зручно, щоб уникнути відчуття тиску в будь-якій частині тіла. Поставте приємну музику й повісьте хороший автомобільний освіжувач.

2. Практикуйте дихання животом

Коли ви відчуваєте, що не контролюєте ситуацію й наближається панічна атака, спробуйте дихати животом.

Нехай повітря проникає крізь ніс і рухається глибше в легені. Ваш живіт повинен розширюватися якомога більше. Після цього повільно видихайте, щоб розслабитися. Повторіть кілька разів.

3. Використовуйте позитивні твердження

як заспокоїтися під час водіння
Підійдуть усі ті речення або слова, які допомагають вам посилити впевненість і самооцінку, якщо ви боїтеся водіння. Наприклад, ви можете спробувати говорити вголос ці фрази:
  • Я керую уважно і я не перевищую швидкість.
  • Я знаю, що я впевнений і підготовлений водій.
  • Я рухаюся правильною смугою, щоб почуватися безпечніше.
  • Ця поїздка запланована, я знаю, куди я їду.

4. Зустріньтеся зі своїми страхами

Найкращий спосіб контролювати свій страх водіння – водити. Почніть помалу, коли мало машин на дорогах, на тихих дорогах і на дуже низькій швидкості. Щойно ви відчуєте більшу впевненість у собі, ваш страх зникне.

Експозиційна терапія є одним із найефективніших способів подолання страху. Якщо ви не зробите нічого, щоб подолати його, він стане більшим і неконтрольованим.

5. Робіть маленькі кроки

страх за кермом
Якщо ви боїтеся водіння, ви не зможете вести автомобіль на великі відстані вночі. Тож ви маєте зробити певні кроки, поки ви не відчуєте готовність. Спочатку потримайте ключі кілька хвилин, а потім сядьте в машину з вимкненим двигуном.

Після цього їдьте однією вулицею, об’їдьте квартал. Прямуйте до головної вулиці, де є світлофори, рухайтеся правою смугою, потім перейдіть на наступну смугу тощо.

6. Зверніться за допомогою

Навколо вас багато людей, які нададуть вам підтримку, яка вам потрібна, щоб позбутися страху водіння. Ви можете попросити їх їздити з вами, або, принаймні, вислухати ваші страхи та висловити свою думку.

Іноді це лише обговорення проблеми та почуттів, які вона викликає, може допомогти її подолати.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.