Ксантелазми: білі плями навколо очей

Ксантелазми: білі плями навколо очей
Ксантелазми: білі плями навколо очей

Останнє оновлення: 12 листопада, 2018

Цілком можливо, що ви ніколи не чули про ксантелазми. Це маленькі білі плями, які з’являються навколо очей і, якщо вчасно не почати лікувати їх, можуть перетворитися на дуже некрасиві доброякісні пухлини.

Невеличкі накопичення жиру утворюються навколо повіки, слізної протоки або очної ямки. Зазвичай, коли людина помічає в себе такі плями, ця новина застає її зненацька.

Багато хто вважає, що причиною цих змін є старіння, руйнівний вплив сонця, або, якщо мова про жінок, то вони просто намагаються приховати ксантелазми за допомогою косметики.

Однак невеликі плями з часом переростуть у ґулі. У деяких випадках вони стають дуже великими, і доводиться видаляти їх хірургічним способом.

Сьогодні ми пояснимо причини ксантелазм і розповімо, що потрібно робити, якщо ви помітили білі плями навколо очей.

Ксантелазми та холестерин

Ми вже дали вам одну підказку – холестерин. Ці маленькі доброякісні пухлини є природними відкладеннями складних ефірів холестерину.

Це безпосередня та разюча реакція, яка сигналізує про певні збої в роботі організму.

Такі білі плями іноді з’являються і в інших місцях. Багато людей помічають їх у себе на колінах, руках і стопах.

У таких випадках вони відомі як ксантоми.

Далі ми розповімо про це докладніше.

 

Чи є ксантелазми небезпечними?

холестерин

Ксантелазми – це доброякісні утворення, причиною яких майже завжди є підвищений рівень холестерину в крові.

  • Сама по собі ксантелазма не є складним захворюванням. Вона навіть не пов’язана з жодним типом пухлин шкіри.
  • Однак, якщо такі утворення є безпосереднім симптомом високого рівня холестерину, тоді так – це серйозний розлад.
  • Саме тому важливо – навіть життєво необхідно – піти на огляд до лікаря, щоб він призначив вам дієту для зниження рівня холестерину.
  • Отож, хоча ксантелазми не є смертельними, причина їх появи досить небезпечна.
  • Якщо у вас вже утворилася ксантелазма, це свідчить про суттєве зростання ризику захворювань серця.

Ксантелазми можуть з’явитися на одному або обох очах. Ці жовтуваті чи білі плями, які виникають у верхніх шарах шкіри, не впливають на рухомість ока та якість зору.

Вони також можуть бути спричинені іншими захворюваннями шкіри

Дерматологи стверджують, що такі плями або ґулі навколо очей не в усіх випадках виникають через високий рівень холестерину. Існує незначна ймовірність того, що в людини розвинувся розлад відомий як ксантогранулематоз.

  • Під час цього захворювання в дермі накопичується жир. Найчастіше в пацієнтів із таким розладом з’являється кілька твердих, жирових вузликів якраз під шкірою навколо очей або на ногах.
  • Проте варто зазначити, що ксантогранулематоз (xanthogranulomatosis) – досить рідкісне захворювання.

Як лікувати ксантелазми?

Перш за все, як ми вже говорили раніше, потрібно сходити на огляд до лікаря та визначити, що саме спричиняє ксантелазми.

Через те, що за цим розладом шкіри зазвичай приховується порушення рівня холестерину, найважливіше дотримуватися правильного лікування. 

А вже після цього можна намагатися позбутися естетичної сторони проблеми. Не забувайте, що ксантелазми змінюють вигляд обличчя та виглядають дуже непривабливими.

 

Існує багато способів лікування, тому зверніться до дерматолога, щоб він підібрав для вас найкращий варіант.

ксантелазми

Хірургічне втручання

Це один із найпоширеніших способів лікування, зважаючи на неймовірний розмір, якого можуть досягати певні жирові відкладення. Утім не забувайте, що після операції також може залишитися слід.

Повіки та шкіра під очима дуже чутливі, тому на них легко утворюються шрами.

Пілінг трихлороцтовою кислотою та СО2-лазер

Ці технології зменшують вірогідність утворення шрамів. Єдиний мінус в тому, що шкіра матиме трохи світліший колір, через незначні опіки, які залишає пілінг і лазер.

Nd-YAG лазер

Це ще одна альтернатива хірургічного втручання. Лазер, який використовують, щоб зменшити сліди пошкоджень або повністю видалити їх.

Під час застосування цього методу людині роблять місцеве знеболення, до того ж, одужання дуже швидке. Утім у найскладніших випадках для відновлення ділянки навколо очей знадобляться невеликі шкірні трансплантати.

 

наявність ксантелазми свідчить про ризик розвитку проблем з серцем

Хірургія чи лазерне лікування не вирішать проблему – це варто усвідомлювати

У підсумку ще раз хочемо зазначити, що ксантелазми є доброякісними пухлинами, які при правильному лікуванні зникнуть. Проте потрібно дбати про своє здоров’я та рівень холестерину.

Згідно з результатами численних досліджень, якщо в людини з’являються ксантелазми, цілком імовірно, що незабаром у неї також виникнуть проблеми із серцем.

Про це важливо пам’ятати!  • Blanco Mateos, G. (2005). Xantogranulomatosis orbitaria . Archivos de La Sociedad Española de Oftalmología . scieloes .
  • Gervilla Caño, J., & Soler González, J. (2008). Xantelasmas. FMC Formacion Medica Continuada En Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/S1134-2072(08)70802-8
  • Christoffersen, M., Frikke-Schmidt, R., Schnohr, P., Jensen, G. B., Nordestgaard, B. G., & Tybjærg-Hansen, A. (2011). Xanthelasmata, arcus corneae, and ischaemic vascular disease and death in general population: Prospective cohort study. BMJ (Online). https://doi.org/10.1136/bmj.d5497

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.