Метастази в мозку: опис та лікування

Метастази в мозку зазвичай виникають шляхом гематогенного поширення, оскільки ракові клітини первинної пухлини потрапляють у кров і досягають мозку, де поширюються.
Метастази в мозку: опис та лікування

Останнє оновлення: 10 січня, 2021

Метастази в мозку є найпоширенішими видами пухлин головного мозку, і вони є досить складною проблемою для лікарів. Насправді вони становлять близько 90% від загальної кількості випадків пухлин головного мозку.

За оцінками, від 10 до 40% хворих на рак мають метастази в мозку. Це пов’язано з тим, що їх частота зростає, враховуючи вищий рівень виживання хворих на рак завдяки сучасним методам лікування.

Пухлини мають різну здатність метастазувати в мозок і проникати через гематоенцефалічний бар’єр, який вкриває та захищає мозок.

Метастазування – це характеристика, яку мають усі ракові клітини. Вона полягає у здатності проникати як у сусідні, так і у віддалені тканини першої пухлини. Тобто ракові клітини можуть мігрувати в інші частини тіла і викликати інші пухлини.

Клінічні метастази в мозок різняться і залежать від ураженої ділянки, а також пов’язаних з цим ризиків судом.

Причини метастазів у мозку

чому виникають метастази в мозку
Метастази в мозку зазвичай виникають шляхом гематогенного поширення, адже ракові клітини первинної пухлини потрапляють у кров, досягають мозку та поширюються.

У зв’язку з цим цікаво зауважити, що розподіл метастазів у мозок пропорційний кровотоку відповідної ділянки відповідно до таких відсотків:

 • 80% уражень головного мозку
 • 15% в мозочку
 • 5% у стовбурі мозку

Першим кроком для поширення клітин через мозок є вторгнення в артеріальну стінку на рівні першої первинної пухлини. Таким чином деякі ракові клітини можуть проникати крізь неї та потрапляти в кров.

Тоді клітина або клітини, які потрапили в кров, прилипають до судин мозку, порушуючи гематоенцефалічний бар’єр.

Гематоенцефалічний бар’єр та відсутність лімфатичної системи дають мозку значний захист від потрапляння багатьох ліків та мікроорганізмів, але врешті-решт він не в змозі запобігти потраплянню певних клітин.

Як новоутворені клітини перетинають гематоенцефалічний бар’єр ?

як утворюються метастази в мозку
Механізми, які використовують неопластичні клітини для проходження гематоенцефалічного бар’єру, заслуговують на увагу. Доведено, що є принаймні два механізми:

Що відбувається після проходження гематоенцефалічного бар’єра?

Потрапивши всередину мозку, клітини переходять до мікросудинного мозку, а звідти екстравуються, тобто спрямовуються до тканини.

Виживання та поширення з цього моменту залежать від здатності підтримувати достатній запас кисню та поживних речовин, що пояснює, чому ці злоякісні клітини розташовані дуже близько до судин.

Як лікують метастази в мозку

як лікують метастази в мозку
При звичайному лікуванні, якщо пацієнт страждає від головного болю, необхідно зробити візуалізацію, щоб виключити ускладнення, які потребують хірургічного втручання.

Щодо специфічного лікування метастазів у мозку, то можна згадати такі варіанти:

 • Сегментарна резекція: передбачає видалення пухлини через невеликі розрізи. Це робиться за допомогою вітректомії й має низку переваг, таких як можливість зняти ефект маси, усунути джерело набряку та покращити загальну виживаність у порівнянні з голокраніальною променевою терапією.
 • Голокраніальна променева терапія: історично склалося так, що цей метод вважають найкращим, коли пухлина велика. Вона також виявилася корисною як доповнення до хірургічного лікування, значно зменшуючи частоту рецидивів після резекції.
 • Стереотаксична радіохірургія: складається з фокального опромінення пухлини. Доведено кращу виживаність та менший рівень рецидивів у пацієнтів з травмами. Її також можна краще контролювати, але немає істотної різниці в показниках виживання у тих, хто має 2 або 3 ураження.
 • Хімієтерапія: метастази в мозку, як правило, досить стійкі до хімієтерапії. Однак використання нових терапевтичних альтернатив, таких як цільові агенти та інгібітори точок імунного контролю, активізувало дослідження в цій галузі.

Висновок

Метастази в мозку становлять близько 90% від усіх випадків раку мозку. Отже, важливо встановити діагноз якомога раніше, щоб спробувати зупинити розвиток захворювання.

Наразі є безліч різних методів лікування, і їх прогноз постійно покращується. Однак метастази в мозку – це дуже агресивний рак, і в цій галузі ще багато чого потрібно дослідити. • Juan Matus-Santos, * Daniel Motola-Kuba*. (2012). Importancia de la detección de metástasis cerebrales en pacientes con carcinomas en estadios avanzados. Rev Invest Med Sur Mex.
 • Noris-García, E., & Escobar-Pérez, X. (2004). Metástasis cerebrales y antígeno carcinoembrionario. Revista de Neurologia.
 • Massot-Punyet, R., Almajano, J., & Camacho, J. M. (2000). Metástasis cerebrales. In Revista de Neurologia.
 • Marín, A., Renner, A., Itriago, L., & Álvarez, M. (2017). METÁSTASIS CEREBRALES: UNA MIRADA BIOLÓGICA Y CLÍNICA. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/j.rmclc.2017.05.010

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.