Атрофія головного мозку: діагностика та лікування

Атрофія головного мозку, або церебральна атрофія - це нейродегенеративний розлад, який впливає на якість зору людини. Сьогодні ми детальніше розповімо, які симптоми можуть сигналізувати про наявність цього захворювання, а також порекомендуємо ефективні методи лікування церебральної атрофії.
Атрофія головного мозку: діагностика та лікування

Останнє оновлення: 19 серпня, 2020

Не варто забувати, що атрофія головного мозку є нейродегенеративним захворюванням, при якому зір людини поступово погіршується. Зауважте, що дехто з пацієнтів лише частково втрачає зір, тоді як інші стають повністю незрячими. Ба більше, одним з найбільш типових симптомів церебральної атрофії є втрата пам’яті. В цій статті ми розглянемо основні ознаки цього захворювання, а також розповімо, як можна розпізнати перші тривожні симптоми атрофії головного мозку на ранніх стадіях.

Згідно з результатами нещодавніх досліджень, цей розлад дуже рідко вдається діагностувати на ранніх стадіях. Пояснити це можна дуже просто: оскільки головним симптомом церебральної атрофії є поступова втрата зору, більшість людей звертаються до офтальмолога замість того, щоб пройти обстеження у невролога.

Саме тому дуже важливо заздалегідь ретельно вивчити всі основні симптоми атрофії головного мозку, щоб мати змогу розпізнати захворювання вчасно. Пропонуємо детальніше ознайомитися з головними ознаками хвороби, на які варто звернути увагу.

Головні фази атрофії головного мозку

атрофія головного мозку та її симптоми

Коли це захворювання прогресує, в людини відбувається поступове погіршення зору, а вже на пізніх стадіях хворі страждають на втрату пам’яті та порушення когнітивної функції.

Під час проведення численних медичних досліджень науковцям вдалося виділити кілька основних фаз церебральної атрофії. Не забувайте, що при появі перших тривожних симптомів захворювання потрібно якомога раніше звернутися до невролога, щоб максимально швидко розпочати процес лікування.

  • Поступове, але невпинне погіршення зору. Хворий на церебральну атрофію може бачити тіні або страждати на цілковиту втрату зору час від часу. Ці негативні зміни прогресують досить повільно, тож зазвичай хворі не надають уваги зниженню якості зору, допоки симптоми не стають надто серйозними.
  • Відсутність офтальмологічних патологій. Не забувайте, що звертатися до офтальмолога в такій ситуації не варто, адже лікар не зможе встановити причини поступового погіршення зору. Отже, людина з церебральною атрофією може продовжувати жити звичним життям, допоки стан її здоров’я не погіршиться суттєво.
  • Короткочасна втрата пам’яті. Коли хвороба прогресує, людину може турбувати незначна втрата пам’яті. Зазвичай ці епізоди є майже непомітними, тож мало хто здогадується, що його організм вразила атрофія головного мозку. Утім, не варто забувати, що коли хвороба прогресує, періоди втрати пам’яті стають більш помітними та затяжними.
  • Зародження деменції. Варто зауважити, що у хворих на церебральну атрофію досить часто спостерігаються такі розлади, як гіпометаболізм та гіпоперфузія. Їх можна визначити з допомогою спеціальних досліджень, що передбачають сканування організму з допомогою нейровізуалізації. Утім, не забувайте, що деменція виникає на відносно пізніх стадіях захворювання.

Діагностика церебральної атрофії

Як бачите, атрофія головного мозку розвивається досить повільно, проте її прогресу неможливо уникнути. Отже, коли хворий нарешті звернеться до невролога, може бути надто пізно.

Якщо ви помітили погіршення зору та незначні проблеми із пам’яттю, не зволікайте – неодмінно зверніться за допомогою до професіоналів.

Найпростіший спосіб дізнатися, чи справді у вас атрофія головного мозку – здати аналіз крові. З допомогою цього аналізу можна виявити дефіцит вітамінів в організмі, а також інші порушення в роботі важливих внутрішніх органів та систем. Після проведення аналізу крові лікар також проведе повне офтальмологічне обстеження.

Утім, на цьому процес діагностики не завершиться. Для того, щоб розвіяти будь-які сумніви, лікар може призначити інші неврологічні дослідження, зокрема МРТ та інші види томографії. Якщо діагноз “атрофія головного мозку” підтвердиться, спеціалісти запропонують вам кілька видів терапії.

Атрофія головного мозку та методи її лікування

методи лікування атрофії головного мозку

Вірте чи ні, але одним з найкращих видів профілактичної терапії є звичайні настільні ігри, адже з їхньою допомогою можна знизити ризик появи тривожних симптомів та сповільнити розвиток атрофії головного мозку.

Щойно вам поставлять остаточний діагноз, лікарі запропонують вам на вибір два методи лікування церебральної атрофії. Утім, варто зауважити, що жоден з цих методів не здатний повністю усунути симптоми захворювання, адже атрофія головного мозку є невиліковним дегенеративним розладом. Все, що може зробити терапія – це сповільнити розвиток хвороби та покращити якість життя пацієнта.

  1. Перший вид терапії передбачає застосування медикаментів для лікування тих неприємних симптомів, які можуть з’явитися в результаті церебральної атрофії. З допомогою цих ліків можна усунути надмірну нервозність та зменшити ознаки депресії, якщо в пацієнта вони спостерігаються.
  2. Також людина може пройти когнітивну терапію, щоб зберегти неушкодженими важливі розумові навички та запобігти їхній втраті. Ще одним методом покращенням роботи головного мозку є кілька сеансів фізіотерапії.

Не забувайте, що згадані вище методи терапії спрямовані виключно на покращення якості життя хворого та зменшення неприємних симптомів, якими зазвичай супроводжується атрофія головного мозку. Головною метою такого лікування є сповільнення процесу погіршення важливих функцій та навичок, а також зменшення ознак надмірної нервозності та депресії, які часто турбують хворих на церебральну атрофію.

Якщо у вас виникли сумніви, неодмінно зверніться до лікаря

В цій статті ми розповіли вам про найбільш типові симптоми атрофії головного мозку. Сподіваємося, тепер ви зможете самостійно розпізнати перші тривожні ознаки захворювання. Щойно у вас виникли будь-які підозри щодо цієї хвороби, негайно зверніться за допомогою до лікаря.

Ми вже неодноразово наголошували на тому, що діагностика захворювання на ранніх стадіях є запорукою успішного лікування. Не варто передчасно панікувати, адже кваліфіковані спеціалісти завжди радо прийдуть вам на допомогу.

Це може вас зацікавити ...
Найкращі поради для здоров’я головного мозку
Моє здоров'я
Написав та перевірив Моє здоров'я
Найкращі поради для здоров’я головного мозку

Якщо ви хочете потурбуватися про збереження здоров'я головного мозку, необхідно перш за все докласти зусилля для покращення загальної якості життя.  • Caixeta, Leonardo Ferreira, Taleb, Alexandre Chater, Ghini, Bruno Galafassi, Soares, Vânia Lúcia Dias, Caixeta, Victor de Melo, & Vargas, Ciro. (2013). Posterior cortical atrophy – a prototypical case of dementia beginning with visual symptoms: case report. Arquivos Brasileiros de Oftalmologia76(5), 314-316.
  • Carvajal Castrillón, Julián, Aguirre, Daniel Camilo, & Lopera, Francisco. (2010). Perfil clínico y cognitivo de la atrofia cortical posterior y sus diferencias con la enfermedad de Alzheimer esporádica tardía y familiar precoz. Acta Neurológica Colombiana26(2), 75-86. Retrieved March 31, 2019, from http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0120-87482010000200004&lng=en&tlng=es.
  • Custodio, N., Alva-Diaz, C., Becerra-Becerra, Y., Montesinos, R., Lira, D., Herrera-Pérez, E., … & Valeriano-Lorenzo, E. (2016). Rendimiento en pruebas cognitivas breves, de adultos mayores con demencia en estadios avanzados, residentes de una comunidad urbana de Lima, Perú. Revista Peruana de Medicina Experimental y Salud Pública33, 662-669.
  • Delgado D, Carolina, & Donoso S, Archibaldo. (2009). Atrofia cortical posterior. Revista médica de Chile, 137(11), 1482-1487. https://dx.doi.org/10.4067/S0034-98872009001100012