Найбільш поширені причини гіперпігментації

Хоча гіперпігментація не становить ризику для здоров’я, вона може викликати занепокоєння. Сьогодні ми поговоримо про причини гіперпігментації та про те, що ви можете з цим зробити.
Найбільш поширені причини гіперпігментації

Останнє оновлення: 01 травня, 2021

Гіперпігментація стосується ділянок шкіри, де пігмент, відомий як меланін, стає більш концентрованим. Це призводить до того, що ділянка стає темнішою і можуть з’явитися веснянки, родимки або інші плями. Отже, які причини гіперпігментації? І як ви можете лікувати її та запобігти її появі?

Перш за все, важливо зазначити, що шкіра набуває свого кольору завдяки природним пігментам, таким як гемоглобін, меланін та каротиноїди. Меланін, зокрема, надає колір очам, шкірі та волоссю. Він утворюється в меланосомах зі своїх попередників – тирозину та тирозинази.

Основна функція цього пігменту – захищати ДНК від пошкоджень, спричинених ультрафіолетовим випромінюванням. Однак, коли відбувається надмірна стимуляція, це може призвести до гіперпігментації, яка турбує багатьох людей.

Які причини гіперпігментації?

Згідно зі статтею з дослідження пігментних клітин та меланоми, однією з частих причин гіперпігментації є вплив сонячного світла. Це стимулює розвиток меланіну, який надає захисну дію від УФ-променів.

Насправді це причина, чому багатьом подобається бути на сонці, адже це допомагає їм засмагати. Однак тривалий вплив змінює цей процес і спричинює пошкодження шкіри. Згодом це призводить до гіперпігментації. Нижче ви знайдете деякі супутні чинники ризику:

 • Генетична схильність.
 • Вікові плями: вони виникають внаслідок віку, а також через перебування на сонці.
 • Протизапальні засоби: це відбувається після процесу загоєння ураження шкіри, такого як опік, поріз, псоріаз або екзема. Зокрема, ділянка може злегка набрякнути та стати темнішого кольору.
 • Гормони: мелазма або хлоазма. Темні плями неправильної форми виникають, коли жіночі статеві гормони стимулюють вироблення меланіну через вплив сонця. Це може відбуватися під час вагітності або під час прийому протизаплідних таблеток.
 • Вплив сонця: це головна причина гіперпігментації. Будь-яка пляма на шкірі – вікові веснянки, мелазма або постзапальна гіперпігментація – змінить свій колір через вплив сонця.
 • Ліки: гіперпігментація також може бути побічним ефектом деяких ліків. Наприклад, йдеться про певні гормональні методи лікування, хімієтерапевтичні препарати, ліки проти малярії, антибіотики, розріджувачі крові та ін.
 • Хвороби: гіперпігментація також може бути ознакою інших хвороб. Наприклад, авітамінозу, аутоімунних процесів, захворювання шлунково-кишкового тракту або порушення обміну речовин.
які причини гіперпігментації

Можливо, ви також захочете прочитати: Натуральна маска від акне, чорних цяток і пігментних плям

Як запобігти гіперпігментації

Загалом, ми можемо вжити декількох заходів, щоб зменшити ризик розвитку гіперпігментації. Однак важливо зазначити, що застосовувати ці заходи необхідно щодня.

 • Перш за все, потрібно використовувати захист від сонця цілий рік, тобто весною, літом, зимою та восени. Якщо можливо, використовуйте сонцезахисний крем із SPF 50 або вище.
 • Обмежте перебування на сонці. Уникайте перебування на сонці між 11 ранку та 6 вечора.
 • Носіть відповідний одяг, який забезпечує захист від сонця.

Депігментаційні процедури

Лікування гіперпігментації є доволі складним завданням. Хоча в цьому напрямку вже досягли певних успіхів. Це досі викликає певні складнощі. Згідно з дослідженням, опублікованим в Індійському журналі дерматології, місцеві методи лікування неефективні для багатьох пацієнтів. Отже, які варіанти?

 • Хімічний пілінг: він мінімізує гіперпігментацію, відкриваючи новий шар шкіри з однорідним тоном.
 • Лазерне лікування: тут ефект подібний до ефекту кислот, але дерматологи можуть застосовувати лазерне лікування з набагато більшою точністю. Коротко кажучи, професіонали руйнують найбільш уражені ділянки, використовуючи високоенергетичний світловий лазер. Чим інтенсивніше лікування, тим ефективніше воно буде досягати найглибших шарів шкіри.
 • Креми для місцевого застосування: використання гідрохінону корисно у багатьох випадках. Однак важливо бути обережними, щоб запобігти подразненню та постзапальній гіперпігментації. Вітамін С ефективний проти плям і може використовуватися разом з іншими активними інгредієнтами. Останнім часом стали застосовувати такі речовини, як койєва кислота, арбутин, ретиноїди та азелаїнова кислота.
поширені причини гіперпігментації
Докази щодо ефективності місцевих методів лікування гіперпігментації все ще обмежені. Однак ці методи лікування виявляються ефективними після декількох застосувань.

Гіперпігментація: що варто пам’ятати

Якщо на шкірі виникають нові плями або нерівності, пов’язані з гіперпігментацією, краще проконсультуватися з фахівцем. Дерматолог зможе визначити, чи нормальні ці плями чи вони мають якесь патологічне походження. Ба більше, він зможе порекомендувати найкращий курс лікування відповідно до кожного окремого випадку.

Важливо зазначити, що процедури депігментації не дадуть результатів за одну ніч. Вони радше вимагають часу та послідовності. Окрім того, не забувайте про базову профілактичну допомогу, особливо йдеться про перебування на сонці. • Tran TT, Schulman J, Fisher DE. UV and pigmentation: molecular mechanisms and social controversies. Pigment Cell Melanoma Res. 2008;21(5):509‐516. doi:10.1111/j.1755-148X.2008.00498.x
 • Handel AC, Miot LD, Miot HA. Melasma: a clinical and epidemiological review. An Bras Dermatol. 2014;89(5):771‐782. doi:10.1590/abd1806-4841.20143063
 • Hassan S, Zhou X. Drug Induced Pigmentation. [Updated 2019 Jun 30]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542253/
 • Fatima S, Braunberger T, Mohammad TF, Kohli I, Hamzavi IH. The Role of Sunscreen in Melasma and Postinflammatory Hyperpigmentation. Indian J Dermatol. 2020;65(1):5‐10. doi:10.4103/ijd.IJD_295_18
 • Bandyopadhyay D. Topical treatment of melasma. Indian J Dermatol. 2009;54(4):303‐309. doi:10.4103/0019-5154.57602
 • Soleymani T, Lanoue J, Rahman Z. A Practical Approach to Chemical Peels: A Review of Fundamentals and Step-by-step Algorithmic Protocol for Treatment. J Clin Aesthet Dermatol. 2018;11(8):21‐28.
 • Avci P, Gupta A, Sadasivam M, et al. Low-level laser (light) therapy (LLLT) in skin: stimulating, healing, restoring. Semin Cutan Med Surg. 2013;32(1):41‐52.
 • Davis EC, Callender VD. Postinflammatory hyperpigmentation: a review of the epidemiology, clinical features, and treatment options in skin of color. J Clin Aesthet Dermatol. 2010;3(7):20‐31.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.