Натуральні засоби від болю у щелепі

Вірте чи ні, але є ефективні натуральні засоби від болю у щелепі. Утім, крім застосування таких засобів дуже важливо уникати стресових ситуацій та відмовитися від шкідливих звичок, зокрема забути про зловживання жувальними гумками.
Натуральні засоби від болю у щелепі

Останнє оновлення: 17 серпня, 2019

Насправді біль у щелепі є набагато поширенішою проблемою, ніж може здатися на перший погляд. Зазвичай больові відчуття виникають несподівано та завдають людині сильного дискомфорту. Утім, якщо вчасно не зайнятися лікуванням цієї проблеми, біль стає набагато гострішим та інтенсивнішим.

Є чимало неприємних симптомів, пов’язаних з болем у щелепі, і вони можуть різнитися залежно від причини появи дискомфортних відчуттів. Дуже важливо почати боротися з болем у щелепі, оскільки запалення може поширитися по всьому обличчю. Не варто панікувати передчасно, оскільки в цій статті ми зібрали найефективніші домашні засоби від болю у щелепі.

Причини появи болю у щелепі

причини появи болю у щелепі

Зазвичай причиною розвитку цієї проблеми є зміщення щелепи. Для прикладу, біль у щелепі може з’явитися в тому випадку, якщо зуби неправильно розташовані в ротовій порожнині. Іншою розповсюдженою причиною є бруксизм, тобто скреготання зубами. Також біль у щелепі може виникнути в результаті травмування шиї або удару в обличчя.

На щастя, є чимало натуральних засобів, які можна використовувати для боротьби з болем у щелепі. Утім, для початку потрібно з’ясувати, що саме стало причиною появи дискомфортних відчуттів. Щойно вам вдасться встановити причину болю, можна буде розпочати боротьбу з цією проблемою. Ба більше, вам також потрібно буде змінити свій стиль життя, зокрема переглянути раціон та харчові звички.

Незалежно від причини появи болю ми рекомендуємо звернутися до лікаря. Таким чином вам вдасться отримати достатньо інформації про цей розлад, а також підібрати ефективні методи боротьби із болем у щелепі, з допомогою яких ви зможете за максимально короткий час позбутися проблеми.

Скреготання зубами

Насправді скреготання зубами є однією з найпопулярніших причин появи болю у щелепі. У медицині це порушення більш відоме як бруксизм. Скреготання зубами передбачає свідоме або несвідоме стискання зубів. Деякі люди страждають на цей розлад лише уві сні, тоді як інші скрегочуть зубами у стресових ситуаціях.

Вірте чи ні, але те навантаження, яке витримують зуби під час скреготання, є у п’ять разів сильнішим, аніж під час пережовування їжі. Цей розлад призводить до зношення зубної емалі та появи болю у щелепі. За умови, якщо вчасно не зайнятися лікуванням цієї проблеми, можна спровокувати зміщення щелепи та навіть головний біль.

Остеомієліт

Захворювання під назвою “остеомієліт” є запальним процесом, який вражає кістки та тканини. У деяких людей остеомієліт розвивається у скронево-нижньощелепному суглобі. Зазвичай це захворювання супроводжується набряканням обличчя, різким підвищенням температури тіла та болем у щелепі. 

Насправді це захворювання можна вилікувати, але лише за допомогою антибіотиків. Утім, якщо стадія хвороби є дуже серйозною, вам може знадобитися хірургічне втручання з метою видалення тих частин кісток, які відмирають при запальному процесі.

Дентальний абсцес (флюс)

Дентальний абсцес виникає в результаті інфікування нерва, що призводить до накопичення гною в зубі. Зазвичай причиною цього є невчасне лікування карієсу або інших проблем в ротовій порожнині.

Є два типи дентального абсцесу. Перипіакальний абсцес зазвичай вражає корені зубів, тоді як періодонтальний абсцес псує ясна.

Коли хвороботворні бактерії сягають зубних коренів, вони водночас вражають тканини навколо кісток. Це призводить до появи серйозного болю у щелепі. До того ж може розвинутися запалення лімфовузлів та підвищитися температура, а в роті може з’явитися неприємний запах та присмак.

Саме тому дуже важливо при появі болю у щелепі одразу звернутися до стоматолога якомога швидше.

Натуральні домашні засоби від болю у щелепі

як приготувати засоби від болю у щелепі

Ми вже згадували про те, що біль у щелепі може різнитися за рівнем інтенсивності та причиною появи. Якщо ви вчасно не розпочнете боротьбу з цією проблемою, то з часом ваша щелепа втратить здатність активно рухатися, а ви перестанете нормально спілкуватися та пережовувати їжу.

Ефективні засоби від болю у щелепі, які ми зібрали в цій статті, допоможуть вам позбутися проблеми та забути про дискомфортні відчуття.

1. Пакети з льодом

Ні для кого не таємниця, що пакети з льодом можуть усунути больові відчуття та зменшити ознаки запалення в нервах, тож саме вони є напрочуд ефективними натуральними засобами від болю у щелепі. Утім, не забувайте, що не можна прикладати кубики льоду до тіла, адже вони можуть пошкодити делікатну шкіру обличчя.

 • Помістіть кубики льоду в пластиковий пакет.
 • Загорніть пакетик у полотняну серветку.
 • Прикладіть пакет із льодом до ураженої частини тіла на 10 хвилин.
 • Через 10 хвилин замініть лід та повторіть процедуру.

2. Тепла волога серветка

Вологість – це тепло, яке виділяє тепла вода. Зверніть увагу, що волога тепла серветка здатна розслабити надто активні та напружені м’язи. До того ж цей простий засіб стимулює приплив крові до уражених частин тіла, зменшує больові відчуття та покращує процес загоєння.

Будьте обережними і обов’язково перевірте температуру ганчірки, перш ніж прикладати її до обличчя.

 • Вмочіть серветку в теплу воду.
 • Викрутіть серветку, щоб позбутися зайвої води.
 • Прикладіть вологу серветку до ураженої частини тіла на 10 хвилин.
 • Повторюйте процедуру кожні дві години, поки біль у щелепі не зникне.

3. Перегляньте раціон

Якщо ви регулярно відчуваєте біль у щелепі, рекомендуємо одразу відмовитися від деяких продуктів. Краще одразу забути про тверді та хрусткі продукти, або принаймні зменшити їх кількість у щоденному меню до мінімуму.

Для прикладу, при больових відчуттях у щелепі не можна вживати горіхи, свіжі овочі, черствий хліб або сухарики, а також хрустке печиво та крекери. Натомість регулярно вживайте супи, відварені овочі, м’які сири та страви з рідкою консистенцією.

Ми також радимо відмовитися від жувальних гумок та напоїв з високим вмістом кофеїну. Ці продукти призводять до скорочення м’язів щелепи скронево-нижньощелепного суглоба, а це, у свою чергу, провокує посилення больових відчуттів та подовжує їхню тривалість.

Натомість рекомендуємо додати до щоденного раціону якомога більше продуктів з високим вмістом кальцію та магнію, а також вітамінів А та С.

4. Регулярно масажуйте уражені частини тіла

Ні для кого не таємниця, що масаж стимулює приплив крові до тих частин тіла, які людина активно розтирає, а також підвищує кров’яний тиск. Отже, масаж можна заслужено вважати одним з найефективніших методів боротьби з болем у щелепі незалежно від причин його появи. Не забувайте, що робити масаж потрібно обережно, щоб не травмувати обличчя.

 • Нанесіть на лінію вздовж щелепи кокосову або оливкову олію (також можна використовувати крем).
 • З допомогою середніх та вказівних пальців помасажуйте цю ділянку тіла круговими рухами впродовж п’яти хвилин.
 • Після масажу відкрийте рот 4-5 разів.
 • Повторюйте процедуру 2-3 рази на день.

5. Намагайтеся уникати стресових ситуацій

Вірте чи ні, але регулярний стрес також може негативно вплинути на стан щелепи. Серед таких звичок варто виділити скреготання зубами або кусання нігтів. Ми рекомендуємо взяти на озброєння кілька релаксаційних технік, зокрема йогу та медитацію. Дуже важливо також не забувати про підтримання гарної постави та належний відпочинок.

Ви можете також щодня виділяти щонайменше 20-30 хвилин на заняття аеробікою, Вправи також допомагають зняти напругу та стимулюють процес вироблення ендорфінів в організмі. Не забувайте, що ендорфіни є природними знеболювальними засобами для боротьби з болем у щелепі.

Висновки

Якщо ви позіхаєте із надто відкритим ротом, зловживаєте жувальними гумками, їсте тверді продукти та не піклуєтеся про підтримання гарної постави, біль у щелепі може посилитися. Якщо ви хочете позбутися неприємних відчуттів у щелепі, рекомендуємо позбутися цих шкідливих звичок.

За можливості рекомендуємо спочатку спробувати усунути біль у щелепі природними методами. Не забувайте також необхідність обов’язково порадитися зі спеціалістом, перш ніж братися за самолікування. Якщо біль з часом посилюється, це може свідчити про серйозні проблеми зі здоров’ям. Надзвичайно важливо завжди піклуватися про здоров’я та вчасно займатися лікуванням будь-яких розладів. • Sinisalu, V., & Akermann, S. (2016). Temporomandibular disorders. Eesti Arst. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-385157-4.00238-4
 • Sutin, A. R., Terracciano, A., Ferrucci, L., & Costa, P. T. (2010). Teeth grinding: Is Emotional Stability related to bruxism? Journal of Research in Personality. https://doi.org/10.1016/j.jrp.2010.03.006
 • Varvogli, L., & Darviri, C. (2011). Stress management techniques: Evidence-based procedures that reduce stress and promote health. Health Science Journal. https://doi.org/10.1109/ISMICT.2011.5759814
 • Vicuña I, Daniela, Id A, María Eugenia, & Oyonarte W, Rodrigo. (2010). Asociaciones entre Signos Clínicos de Bruxismo, Ansiedad y Actividad Electromiográfica Maseterina Utilizando el Aparato Bite Strip® en Adolescentes de Último Año de Enseñanza Media (Secundaria). International journal of odontostomatology, 4(3), 245-253
 • Rojas Solano, María Jesús, & Badilla García, Jenny. (2018). Osteomielitis Aguda: Características Clínicas, Radiológicas y de Laboratorio. Medicina Legal de Costa Rica, 35(2), 54-61.
 • Arigbede AO, Babatope BO, Bamidele MK. (2012). Periodontitis and systemic diseases: A literature review. J Indian Soc Periodontol. 16(4): 487-91. doi: 10.4103/0972-124X.106878.
 • Gutiérrez Espinoza, H.J., Lavado Bustamante, I.P., & Méndez Pérez, S.J.. (2010). Revisión sistemática sobre el efecto analgésico de la crioterapia en el manejo del dolor de origen músculo esquelético. Revista de la Sociedad Española del Dolor, 17(5), 242-252.
 • Guerra Santiesteban, José Ramón, Gutiérrez Cruz, Manuel, Zavala Plaza, Melvin, Singre Álvarez, Juan, Goosdenovich Campoverde, David, & Romero Frómeta, Edgardo. (2017). Relación entre ansiedad y ejercicio físico. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas, 36(2), 169-177.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.