Негативні емоції мають свої "плюси"

Негативні емоції мають свої "плюси"
Негативні емоції мають свої "плюси"

Останнє оновлення: 12 грудня, 2018

Нас з дитинства навчали, що негативні емоції приносять лише біль, розчарування, хвилювання, страх, стрес, сльози і в результаті низку інших поганих почуттів.

Проте чи правда це? Невже негативні емоції такі вже жахливі, як це нам здається?

Чи потрібно нам весь час бути щасливими?

Існує певне уявлення, що людина має завжди відчувати радість, щоб бути задоволеною своїм життям. Але ж це неприродно! Хіба буває хтось весь час щасливим? Коли все існування таке безхмарне, то там немає місця для негативних емоцій.

жінка в чорній сукні з негативними емоціями

Навіть коли в цілому задоволені життям, ми все одно проходимо через похмурі періоди. Чомусь більшість людей вважає це поганим, але насправді це не так. Більше того, негативні емоції навіть необхідні.

Якщо б уявити світ, де всі завжди радісні, тоді б ми стикнулися з іншою проблемою. Були б моменти, коли ми б не могли розуміти, чи робимо все правильно, чи навпаки.

Нам не потрібно завжди бути щасливими. Натомість, треба вчитися сприймати свої емоції незалежно від того, позитивні вони чи негативні. Великою проблемою є те, що ми схильні відкидати і тікати від тих неприємних емоцій, бо вони нас лякають.

Ми ж запевняємо, що цього робити не слід, адже як побачимо, вони мають свої переваги. Питання в тому, що переживаючи негативні емоції, ми почуваємося погано, тому і робимо висновок, що це неправильно!

Насправді ж ми випускаємо один важливий аспект: проходження через неприємні почуття якраз і робить нас людьми.

Дійсно негативні емоції

Заглиблюючись у цю тему, ми маємо усвідомлювати та вміти відрізняти “нормальні” емоції від істинно негативних.

маски що символізують негативні емоції

Часом ми попадаємо під вплив почуттів, які ми сприймаємо як неправильні і які не хочемо випустити з-під свого контролю. У цій статті ми розглянемо деякі з таких “негативних” емоцій, які насправді є нормальними, але загроза полягає в тому, що вони можуть слугувати початком значно серйозніших й небезпечних почуттів та станів.

Занепокоєння і тривога

Стурбованість є абсолютно нормальною емоцією, зовсім вона не є негативною.

Це те почуття, яке виникає, коли нам щось небайдуже, коли щось важливе трапляється в житті. Також ми відчуваємо занепокоєння, коли потрібно прийняти рішення і сумніваємося у його правильності.

Проблема починається уже тоді, коли стурбованість виходить з-під контролю і переростає у щось більшетривогу.

У такому стані неспокою ми уже нездатні знаходити вирішення своїх проблем, ми думаємо, що робимо щось неправильно. Це в свою чергу погано впливає на нашу реакцію та дії.

Часом люди стурбовані тим, що не варто їхнього хвилювання, і це викликає сильну тривогу.

Журба і депресія

Смуток – абсолютно нормальний стан, бо у всіх нас бувають меланхолійні дні чи періоди підвищеної чуттєвості.

Проте що ж відбувається, коли період печалі затягується на тривалий час? Чи ще гірше, що трапляється, коли щось вражає нас настільки, що ми втрачаємо самооцінку чи починаємо себе недооцінювати?

Так… тоді до нас навідується депресія.

Сердитися на себе і відчувати провину

Ми буваємо собою незадоволені, коли хотіли щось зробити по-одному, але потім щось іде не так. Або ж нерідко трапляється, що гніваємося на себе через те, що наговорили комусь зайвого. Все ж сердитися це одне, а от звинувачувати себе – зовсім інше.

Відчуття провини – ось це якраз дійсно негативна емоція. Якщо гнів на себе допомагає аналізувати досвід та робити висновки, то самоосуд робить нас більш невпевненими і ми починаємо недооцінювати себе.

Слід пам’ятати, що надмірні звинувачення не приводять ні до чого хорошого.

Роздратування та гнів

Невдоволення є нормальною емоцією. Фактично, це всього лише природна реакція на те, що нам не подобається.

Проте слід буди пильними, щоб роздратування не переросло у злість, бо таким чином ми знецінюємо іншу людину. Більше того, якщо певне роздратування навіть допомагає позбутися зайвої напруги, то гнів спричинює великий емоційний та ментальний стрес.

жінка у човні

Як бачимо, багато звичних і нормальних емоцій можуть перерости у дійсно негативні та небезпечні стани тільки через те, що ми не знаємо, як правильно з ними справлятися. Крім того, часто люди плутають різні почуття, наприклад невдоволення і злість чи смуток з депресією.

Тож виходить, що ті емоції, які ми можемо вважати негативними насправді є цілком природними та необхідними. Важко навіть уявити, якби ми ні за що не хвилювалися, чи ніколи не відчували журби. Тоді б для нас взагалі не існувало нічого важливого у житті?

Зараз ми побачили, що просто потрібно переглянути своє сприйняття негативних емоцій і навчитися правильно їх сприймати.  • Alberts, H. J. E. M., Schneider, F., & Martijn, C. (2012). Dealing efficiently with emotions: Acceptance-based coping with negative emotions requires fewer resources than suppression. Cognition and Emotion. https://doi.org/10.1080/02699931.2011.625402
  • Lecheler, S., Schuck, A. R. T., & De Vreese, C. H. (2013). Dealing with feelings: Positive and negative discrete emotions as mediators of news framing effects. Communications. https://doi.org/10.1515/commun-2013-0011
  • Buruck, G., Dörfel, D., Kugler, J., & Brom, S. S. (2016). Enhancing well-being at work: The role of emotion regulation skills as personal resources. Journal of Occupational Health Psychology. https://doi.org/10.1037/ocp0000023

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.